Prezident Donald Trump: Co čeká trhy, americkou politiku a ekonomiku?

Prezidentem USA se v lednu 2017 stane republikánský kandidát Donald Trump. Jaké dopady má tato informace na trhy a co bude znamenat pro ekonomiku?

Nejprve se podívejme na jeden z důvodů, proč se demokratické kandidátce Hillary Clintonové nepodařilo zíslat větší podporu, respektive kde jí tato podpora chyběla. Ženy zdaleka nevolily tak, jak se čekalo, Hispánci se k volbám nedostavili v takové míře, a navíc Trump získal jejich podporu na úrovni Mitta Romneyho před čtyřmi lety. Černošské obyvatelstvo sice dorazilo ve větší míře, ale podporu Clintonové nevyslovilo tak masově jako Baracku Obamovi v předchozích volbách. Ani mladých nedorazilo tolik jako před čtyřmi lety.

Světové akciové trhy odepisují řádově procenta (japonský index Nikkei 225 ztratil ve středu přes 5 %, evropské indexy otevřely v mínusu do dvou procent), cena zlata vystřelila nad 1 300 USD za trojskou unci a podle předpokladů oslabuje dolar vůči euru. Pravděpodobnost zvýšení sazeb ze strany Fedu na prosincovém zasedání klesla pod 50 %.

Pokud by byl vývoj podobný jako po britském referendu, jehož výsledek trhy podobně jako Trumpův triumf také neočekávaly, bude dobré se psychicky připravit na úvodní výprodeje a pozvolný ústup paniky.

Úspěch republikánů

Kromě Bílého domu ovládli republikáni i Sněmovnu reprezentantů a těsně i Senát. Pokud by dokázali kongresmani s Trumpem sladit noty, nic jim nebrání v uskutečnění zásadnějších legislativních změn. To se nyní jeví jako běh na dlouhou trať. "Pro běžného republikánského kandidáta by jednobarevnost administrativy byla příznivá zpráva. Donald Trump se ale netěší velké podpoře v rámci Republikánské strany. To dokázal i Paul Ryan, předseda Sněmovny reprezentantů, který nedlouho před volbami stáhl svoji podporu Trumpovi," poznamenal analytik Roman Sedmera z České spořitelny.

Kongres bude proto podle analytika do značné míry korigovat politiku Donalda Trumpa, který tak bude mít v řadě oblastí svázané ruce. Určitý programový průnik lze nalézt v otázce nastavení daňového systému či v názoru na demokratickou zdravotnickou reformu (takzvanou Obamacare), která pravděpodobně dozná razantních úprav, pokud nedojde rovnou k jejímu zrušení.

Donald Trump přislíbil, že bude prezidentem všech. Ve svém vítězném projevu pochválil kampaň Hillary Clintonové a vyzval k jednotě republikánů a demokratů. "Zavázal se, že bude prezidentem všech. To už jsme někde slyšeli, že?" ironicky poznamenal Sedmera.

Dopad na trhy

Trumpovo vítězství představuje pro finanční trhy s ohledem na jeho rétorický extremismus rizikovou událost. Akciové trhy v reakci prudce oslabily. Z důvodu značné nejistoty je ovládá prodejní sentiment, který se pravděpodobně projeví nejsilněji na cyklických titulech (finanční instituce, průmysl, automobilky).

Propad akcií následují komodity v čele s ropou. Obdobný scénář není neobvyklý a za poslední rok jsme byli jeho svědky při zhmotnění klíčových globálních rizik v podobě brexitu, obav o zdraví čínského hospodářství či při řeckém referendu.

Poptávka se naopak přesunula k bezpečným přístavům v podobě zlata a dluhopisů některých vyspělých zemí, včetně USA. V rámci měn má navrch japonský jen. Fed nejspíše neodloží zvýšení úrokových sazeb, které má pravděpodobně přijít koncem roku, navzdory tomu, že zvolení Trumpa prezidentem by mohlo být považováno za nové potenciální globální riziko (zmatek, nejistota a protekcionismus jako zdroj nového negativního šoku pro světovou ekonomiku).

Prvotní reakci s odstupem času vystřídá období vyhodnocování skutečných dopadů Trumpovy politiky. Úspěšná implementace jeho předvolebních slibů by mohla významně zamíchat kartami v řadě klíčových sektorů.

V případě zpětného zavedení protiíránských sankcí by cena ropy zamířila vzhůru. Právě Írán totiž představuje klíčovou hrozbu pro přezásobený trh s černým zlatem, zejména kvůli svým nízkým těžebním nákladům a dlouhotrvajícímu výpadku příjmů z prodeje ropy, který zvyšuje jeho současný produkční apetit. Z růstu ceny komodity by měli největší užitek těžaři či dodavatelé kapitálového vybavení pro ropný průmysl. Z omezení ekologických regulací a prolomení těžebních limitů by těžily hlavně uhelné elektrárny.

Trump se postavil na stranu stoupenců pozměnění přísného regulatorního nařízení Dodd-Frank. V jeho rámci dochází k omezení velké části výnosných aktivit finančního sektoru, například v oblasti obchodování na finančních trzích. Pro profitabilitu bank, která se odráží v ocenění jejich akcií, by uvolnění přísných podmínek bylo příznivou zprávou.

Inklinace k posílení zbrojního arzenálu představuje podpůrný faktor pro "vojenské" akciové tituly. Jejich hospodaření je často zásadně ovlivněno vládními zakázkami, jejichž objem by mohl významně narůst.

Případné omezení státní podpory či úplné zrušení zdravotnické reformy by zasáhly zejména soukromé poskytovatele zdravotní péče. Trump na rozdíl od své konkurentky nevystupuje tak ostře proti cenám léků od farmaceutických koncernů. Na druhou stranu navrhuje povolení dovozu levných zahraničních léčiv, což by pro akcie samotných výrobců v USA nebyla dobrá zpráva. To by ale mohlo být vyváženo zrušením Obamou zavedených daní dopadajících na zdravotnický průmysl.

Zdroj:
Česká spořitelna
Komodity
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
Donald Trump
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Analytici ČS
Přestat sledovat
Hillary Clintonová
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat