Proč Donald Trump (ne)bude americkým prezidentem: 3 grafy proti a 5 argumentů pro

Donald Trump sice rozděluje americkou i světovou veřejnost na dva nesmiřitelné tábory, své prezidentské tažení má ale rozjeté velice slušně. Rozpolcenost není patrná pouze u laické veřejnosti, ale i mezi ekonomy a investory. Hospodářství nyní možná hraje do karet protikandidátce Hillary Clintonové, ale Trump má v ruce několik trumfů z reálného života, o nichž možná ani sám nic neví.

Dnes se zaměříme na dva pohledy na šance Donalda Trumpa na zvolení americkým prezidentem. Podle Chrise Matthewse z webu Fortune existuje několik faktorů souvisejících s americkou ekonomikou, které Trump nemůže ovlivnit svou populistickou rétorikou, která mu jinak tak úspěšně získává preference voličů.

V minulosti platilo, že když se ekonomice dařilo, byly šance kandidáta úřadující strany podstatně vyšší než naděje jeho rivala. V prospěch Hillary Clintonové, respektive v neprospěch Trumpa, přitom aktuálně hovoří jak nálada spotřebitelů, tak výrobní sektor a zaměstnanost.

Spotřebitelé jsou v pohodě

Analytik David Doyle ze společnosti Macquarie Capital Markets upozorňuje na to, že výdaje na osobní spotřebu podle předběžných dat atlantského Fedu rostou mezičtvrtletně o 4,5 %, což je nejrychlejší tempo od roku 2006. "Makrodata nadále ukazují, že spotřebitelé v USA, jedné z vůdčích ekonomik světa, jsou na tom stále lépe," píše Doyle.

Na růst spotřebitelské důvěry ukazují také data Michiganské univerzity. Ačkoli nejsou tak přesvědčivá, jako když byli zvoleni George Bush, Bill Clinton nebo Ronald Reagan, spotřebitelé jsou na tom poměrně dobře. Dokonce lépe, než když byl podruhé zvolen Barack Obama.

Výrobní sektor vypadá silně

Podle blogera a statistika Natea Silvera je jedním z nejlepších ukazatelů, které silně korelují s prezidentskými volbami a jež nejlépe předvídají to, zda bude zvolen prezident ze stejné strany, z jaké je ten současný, ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od ledna do září volebního roku. A letos zatím index vzrostl o pět bodů, což je dobré pro Hillary.

Růst zaměstnanosti je působivý

Druhým nejdůležitějším ukazatelem je podle Silvera anualizovaný přírůstek pracovních míst od prvního do třetího čtvrtletí volebního roku. Není sice jisté, jak se bude situace na trhu práce vyvíjet do třetího čtvrtletí, ale loni se pohybovaly čtvrtletní přírůstky mezi 1,7 až 2,3 %.

Moore je pesimista. Nebo realista?

Všechny tři uvedené argumenty jsou na straně Hillary Clintonové a jejích šancí na zvolení první prezidentkou USA. Michael Moore, známý autor několika kontroverzních dokumentů, ale také spisovatel, který se snaží odhalovat palčivé problémy ve společnosti, má ale na věc jiný názor. A i když z toho sám není nadšen, uvádí několik důvodů, proč podle něj volby dopadnou jinak.

"Tento ubohý ignorant, nebezpečný klaun na částečný úvazek a sociopat na plný úvazek bude bohužel americkým prezidentem," píše doslova Moore na svém webu. Mnoho lidí, kteří si nedokáží připustit, že takového idiota budou mít za prezidenta, podle Moorea žije v optimistické bublině, v níž si nechtějí připustit zjevné skutečnosti. Utěšují se fakty o voličské základně (77 % voličů jsou ženy, Američané jiné než bílé pleti a mladí do 35 let) a logickými úvahami. Měli by ale vystřízlivět.

Moore sice uznává, že se v USA za poslední roky mnoho věcí změnilo k lepšímu, a nad Američany nechce lámat hůl, ale rozumné řešení by bylo možné pouze v případě, že by lidé mohli volit z pohodlí svého domova. Jenže realita je taková, že lidé se musejí k volbám osobně dostavit a pro mnohé je to dost velký problém. A Trump si pohlídá, že právě jeho voliči budou ochotni podstoupit vše pro to, aby si svého favorita odvolili.

1. Středozápadní matematika aneb Vítejte v severovýchodním brexitu

Trump má velice dobře našlápnuto k tomu, aby Clintonové "ukradl" hlasy v tradičních demokratických baštách na průmyslovém severovýchodě USA, jako jsou Michigan, Ohio, Pensylvánie a Wisconsin. Nejenže od roku 2010 jsou zde voleni republikánští guvernéři, ale také v primárkách (Michigan) a průzkumech (Pensylvánie a Ohio) získávají hlasy republikáni. Trump hraje do not těm, kterým se nelíbí podpora sdružení NAFTA ze strany Clintonové. Tvrdí, že dohoda zabíjí průmysl v těchto státech, a slibuje zaměstnancům fabrik to, co chtějí slyšet. V Michiganu například slíbil, že pokud skutečně Ford přesune svou výrobu do Mexika, prosadí 35% daň na automobily vyrobené u jižních sousedů USA. Když vyhrožoval Applu, aby nevyráběl iPhony v Číně, ale v USA, byli z něj všichni paf.

Lidé v této oblasti jsou na tom podobně jako ve střední Anglii - pozůstatek střední třídy, který se cítí být obelhán Reaganem, opuštěn demokraty a naštván na všechny kolem. A pak přijde nějaký Trump, který jim dá možnost ukázat, co si skutečně myslí. Trumpovi stačí zmíněné čtyři státy k tomu, aby měl nad Clintonovou navrch, protože v ostatních, tradičně republikánských státech bývalá první dáma nemá šanci.

2. Poslední naděje naštvaného bílého muže

Typický bílý muž ztratil své dominantní postavení ve společnosti a feminizace, rovnost pohlaví, vyznání, barvy pleti a sexuální orientace jsou pro něj těžce stravitelné. Osm let, kdy byl prezidentem muž tmavé pleti, má být nahrazeno dalšími roky, kdy USA bude vládnout žena. Co bude následovat? Homosexuál, nebo heterosexuál? Tak nějak může přemýšlet nemalá skupina těch, kteří mají pocit, že ztrácejí kontrolu a že je potřeba to změnit. A Trump jim svými hláškami o "feminazis" nabízí naději na změnu. Na první pohled nesmysl, ale není radno jej podceňovat.

3. Problém Hillary

Hillary Clintonová má jeden velký problém, a tím je její nízká popularita, které ona sama příliš nepomáhá. Mnoho lidí ji považuje za nedůvěryhodnou a nečestnou osobu, která je pro vítězství ve volbách ochotna udělat cokoli (viděli jste poslední sérii House of Cards? Když zjistíte, že předobrazem ústřední dvojice prý byli Bill a Hillary Clintonovi, budete vědět, o čem je řeč). Nejhorší je, že ji nemají rády mladé ženy. Hillary tedy nebude mít takovou podporu, jaká se projevila u Baracka Obamy jako prvního prezidenta tmavé pleti. Podle Moorea u Hillary chybí entusiasmus, její potenciální voliči zkrátka neudělají vše pro to, aby šli volit.

4. Deprimovaní voliči Sanderse

I přes všeobecná očekávání bude hodně voličů poraženého demokratického kandidáta Bernieho Sanderse volit Hillary. Budou to ale hlasy z donucení, lidé, kteří nepřinutí své nerozhodnuté sousedy, aby šli volit Clintonovou. Jak říká Moore, budou to hlasy z deprese. Clintonová je zejména pro mladé krokem zpět a raději budou volit třetí stranu, případně zůstanou doma, aby nemuseli volit kandidátku, která si jako možného viceprezidenta pro jistotu vybrala nevýrazného bělocha ve středním věku.

5. Jesse Ventura Effect

Moore na závěr upozorňuje na to, že lidé mohou být při volbách zlomyslní a škodolibí a klidně budou volit úplný nesmysl "jen proto, že mohou". Volby jsou jednou z posledních oblastí, kde neexistuje žádná kontrola, a kvazianarchisté to s radostí využijí. Nakonec tak mohou volit Trumpa jen proto, že budou zvědaví, jak to celé dopadne, a ještě tím někoho naštvou. Jako příklad Moore uvádí zvolení bývalého wrestlera a občasného herce Jesseho Ventury za guvernéra Minnesoty v 90. letech minulého století. Šlo vlastně o vtípek, kterým si tito voliči vystřelili ze špatného volebního systému. A to samé se může stát v případě Donalda Trumpa.

Zdroj: Fortune, MichaelMoore.com

Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Donald Trump
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat