Rady ekonomů příští české vládě: Stát je možné řídit jako firmu a přestaňme se chovat jako ostrov

Jednání o podobě a směřování příští české vlády nabírají na obrátkách, její program by měl být znám do dvou týdnů. Do konce roku chtějí ČSSD, ANO a KDU-ČSL schválit rozpočet, aby země nemusela v roce 2014 fungovat v rozpočtovém provizoriu. V druhém čtení plánují strany vládní koalice představit navrhované úspory. Co jim radí experti? Například by prý měly zapracovat na důvěryhodnosti politiků a kvalitě podnikatelského prostředí nebo vylepšit vztah k EU.

Pavel Mertlík (Bankovní institut): Důvěryhodnost, důvěryhodnost, důvěryhodnost – bez té se nerozjedeme

Svá doporučení příští vládě bych na prvním místě shrnul slovy "buďte důvěryhodní". Bez důvěryhodné vlády nedojde ke zlepšení spotřebitelské ani podnikatelské důvěry. Role vlády v této oblasti je velice silná.

Pokud mám být konkrétnější, sledoval bych dvě věci. Jednou je institucionální faktor, který koresponduje s programem rekonstrukce státu. Jde o to, aby občané uvěřili tomu, že vláda dělá kroky, jimiž institucionální prostředí v České republice opět přiblíží civilizovaným poměrům. Druhou věcí, která s tím souvisí, je ukončení restriktivní fiskální politiky. Selektivně, ale viditelně a měřitelně je potřeba navýšit veřejné výdaje, zejména v oblasti investic, kde došlo za poslední roky k prudkému propadu.

Ilona Švihlíková (Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů): Nejsme ostrov, tak se tak nechovejme

Pro začátek bych byla ráda – snad nejsem příliš neskromná –, aby nová vláda, která bezesporu ovlivní domácí ekonomické prostředí, vnímala, co se děje v zahraničí. To jsme tu hodně dlouho neměli, považovali jsme se za nějaký ostrov. Napříště by tak bylo dobré vnímat rizika eurozóny a celkově globální ekonomiky.

Zároveň – a to možná už budu chtít moc – by se měla nová vláda pokusit v současném turbulentním prostředí načrtnout vizi české ekonomiky. Ta je nyní v pozici připomínající kolonii; je subdodavatelem bez vlivu na finální cenu, trpí značným odlivem zisků a tak dále. Kdyby si to začaly politické elity (nebo "elity") uvědomovat a chápaly, že je to problém, na který je potřeba reagovat (například vznikem nebo podporou českých národních stabilizačních struktur), byl by to velký pokrok.

Petr Dufek (ČSOB): Stát je možné do jisté míry řídit jako firmu. Začněme s tím

Asi by bylo dobré začít naplňovat slova o efektivním státu. Z toho vyplývá vše podstatné, co je potřeba dělat. Konkrétně jde o omezování duplicit byrokracie, centralizaci a transparentnost nákupů, veřejné soutěže na veřejné zakázky a kompletní veřejné hospodaření na internetu. Nechtěl bych zapomenout ani na efektivní správu majetku a odprodej zbytného. Myslím si, že do jisté míry lze opravdu stát řídit jako firmu. Kalkulace nákladů a výnosů navrhovaných změn ve vládě i v parlamentu by se tak měly stát samozřejmostí.

Druhou oblastí, která by stála za pozornost, je příprava veřejných investic. Dlouho se mluví o nedostatku peněz, ale nyní se dostáváme do fáze spíše nedostatečné technické přípravy investic, nemluvě o výhledu jejich potenciálního efektu pro uživatele. Třetí, už spíše dlouhodobou záležitostí je budování pozitivního podnikatelského či investičního klimatu. Do této oblasti patří směřování českého školství, stabilní a vyvážený daňový rámec, předvídatelnost kroků veřejné správy a podobně. Jde zkrátka o vytváření důvodů, proč by firmy měly dlouhodobě investovat a zůstávat v České republice.

Petr Gapko (GE Money Bank): Zlepšeme podnikatelské prostředí, ušetříme tím čas a energii

Podle mě je v Česku dlouhodobě zanedbávanou oblastí jednoduchost a kultura podnikání. Potvrzují to různé mezinárodní žebříčky, v nichž se umisťujeme na nelichotivých příčkách. Právě v této oblasti by podle mého názoru příští vláda mohla přispět ke zlepšení. Jednoduchá administrativa spojená s podnikáním a vynutitelné sankce či postihy při porušení obchodních smluv by určitě usnadnily podnikatelům život a energii, kterou by tito pak mohli věnovat rozvoji svých byznysů a tvorbě pracovních míst.

Helena Horská (Raiffeisenbank): Přestaňme mluvit a začněme konat. To platí i o vztahu k Evropě

Růstových strategií pro ČR bylo napsáno hodně, takže stačí, když se nová vláda shodne na několika základních prioritách, které začne realizovat. Musí přejít od slovům k činům. Mezi hlavní oblasti řadím dokončení jednání o nových rozvojových prioritách fondů EU na období let 2014 až 2020, přijetí služebního zákona pro státní zaměstnance, boj s korupcí na všech úrovních státní správy, stabilizaci podnikatelského prostředí a odstranění zbytečné administrativní zátěže firem.

Nesmí se zapomenout na vzdělání a jeho propojení s podnikatelskou sférou a na nepříznivý demografický vývoj, u kterého je potřeba se zamyslet nad tím, jak mu čelit, jak přizpůsobit sociální, penzijní a zdravotní systém změnám ve věkovém složení obyvatelstva. V neposlední řadě bych zmínila konstruktivní přístup k evropským záležitostem; je potřeba se aktivně podílet na rozhodování, ne se obracet zády. Pak je to o nás bez nás.

Česká ekonomika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat