Rusnok: Změna sazeb ČNB teď není příliš účinný nástroj

Změna úrokových sazeb Českou národní bankou není nyní příliš účinným nástrojem pro boj s bezprostředními ekonomickými dopady šíření koronaviru. Novinářům to v úterý řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Pokud ale bankovní rada na zasedání na konci března dojde k závěru, že by případné snížení sazeb pomohlo, byť jen psychologicky, tak v tom guvernér nevidí problém. Premiér Andrej Babiš (ANO) večer v České televizi uvedl, že by ČNB měla zasáhnout.

"Příští zasedání je zahaleno řadou nejistot. Pokud na tom zasedání dojdeme k závěru, že snížení sazeb je něco, co by pomohlo, byť i psychologicky, tak to klidně uděláme. Z dnešního pohledu se mi zdá, že to ale není něco, co by bylo potřeba, co by tu situaci nějak zásadně mohlo ovlivnit, zejména tu krátkodobou," uvedl guvernér. Dodal také, že nevidí jako problém na jednom z dalších zasedání rady snížit úrokové sazby i více než o čtvrt procentního bodu, když si to ekonomická situace vyžádá.

V souvislosti s možným snížením úrokových sazeb Rusnok dále uvedl, že nehraje v tuto chvíli roli, zda je sazba nějakého provozního úvěru firmy vyšší nebo nižší o čtvrt procentního bodu. "Důležitá je dostupnost toho úvěru. To fungovalo a doufám, že to bude fungovat nadále. Kdyby byl náznak zamrznutí mezibankovního trhu, tak jsme připraveni se tomu postavit," řekl.

Babiš uvedl, že se s Rusnokem sejde ve středu. "Já si myslím, že i ČNB by měla reagovat," řekl. Neupřesnil, jakým způsobem. Na úterním večerním jednání Evropské rady podle něj byla prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, která nějakou reakci připravuje.

Bankovní rada ČNB na posledním měnovém zasedání na počátku února úrokové sazby zvýšila. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 2,25 %.

Problém z hlediska ekonomiky je podle Rusnoka na straně nabídky, protože se vzhledem k poruchám v pohybu obyvatel a zboží nebude třeba dostávat konkrétních věcí. Měnová politika toto nemůže řešit. "Těžko měnovou politikou nahradíme těstoviny nebo vakcíny," uvedl.

ČNB má tak podle Rusnoka na snížení sazeb na rozdíl od jiných centrálních bank prostor. To společně s výrazným rozpočtovým polštářem a volně pohyblivým kurzem koruny podle něj činí z české ekonomiky jednu z nejlépe připravených na případnou krizi.

"Těžko budeme v Evropě hledat zemi, která je z makroekonomického hlediska na krizi připravená lépe než my. Je v pohodě, má velký rozpočtový polštář pro řešení krizových věcí. Máme volně plovoucí kurz s bankou, která má jedny z největších devizových rezerv na světě. Můžeme tedy využít toho kurzu, a kdybychom museli tu korunu zachraňovat, tak to není problém. A máme prostor na sazbách, který skoro nikdo nemá. V tomto ohledu proto nebuďme hysteričtí," uvedl guvernér.

Rusnok dále informoval, že ČNB nyní připraví aktualizaci stávající únorové prognózy. Česká národní banka v únoru mírně zhoršila pro letošní rok odhad růstu české ekonomiky na 2,3 %. "Bude to aktualizace jen stávající prognózy, ale bude významná a podložená nyní mnohdy neúplnými daty. A tam budeme pracovat s určitými scénáři," uvedl guvernér.

Člen bankovní rady Aleš Michl v úterý serveru iDNES.cz řekl, že na nejbližším jednání centrální banky navrhne snížení základní úrokové sazby. Pomoci by to podle něj mělo zejména malým firmám k získání úvěrů v době, kdy se potýkají s dopady epidemie koronaviru.

"Fundamentální důvody pro snížení sazeb zatím nejsou. Data o únorové inflaci (+3,7 %) jsou spolu s oslabující korunou (z 24,8 na 25,6 EUR/CZK) důvody proti snižování sazeb. Oslabovaní koruny v tomto rozsahu totiž podle nás působí jako 2-3 snížení sazeb o 25 bazických bodů," uvedli analytici z České spořitelny.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat