Rychlé otevření ekonomiky a návrat k normálu? Zkušenost z Wu-chanu nemůže být rozdílnější

Lidé po celém světě čekají, až jejich vlády oznámí, že se podařilo zastavit šíření koronaviru a že se lze vrátit k běžnému životu. Ale čínské město Wu-chan je důkazem, že normální stav může být hodně daleko. O současné situaci ve velkoměstě, jež bylo prvním ohniskem globální pandemie, píše zpravodajský server CNN.

Wuchanské úřady povolily obyvatelům vycestovat 8. dubna, čímž oficiálně ukončily 76denní karanténu, jež byla uvalena na celé město. Obyvatelé a místní podniky však záhy zjistili, že úplné otevření města bude trvat ještě bolestně dlouho.

Nadále přísná pravidla

I přes uvolnění těch nejpřísnějších opatření je většina obchodů uzavřená, restaurace mohou nabízet jídlo pouze s sebou, a když jdou obyvatelé Wu-chanu ven, musí nosit ochranné pomůcky a dodržovat rozestupy. Nálada ve městě se liší od optimistických prohlášení městské správy. Na tiskové konferenci 8. dubna jeden z koordinátorů boje proti epidemii Luo Pching uvedl, že aktivita v některých sektorech je již 100% obnovena.

Wuchanská správa na jiném setkání 25. dubna slíbila, že v boji proti koronaviru a při následném ekonomickém růstu město čeká "dvojité vítězství". Ale i státem kontrolovaná čínská média naznačovala, že úplné obnovení výroby do konce dubna je "příliš optimistický scénář".

Majitelé podniků, kteří se nedávno do velkoměsta vrátili, se potýkají s nulovým výdělkem a vysokými nájmy. Odborníci se domnívají, že ekonomice města může trvat měsíce nebo i déle, než se vzpamatuje.

Oživení? Ano, ale neradujme se

"Z krátkodobého hlediska samozřejmě nastane oživení," říká ekonom Larry Hu z australské bankovní společnosti Macquarie. "Nejdříve se vzpamatuje výroba, poté spotřeba, protože spousta lidí se stále zdráhá chodit ven. Ale z dlouhodobého hlediska, z perspektivy následujících tří let, virus dlouhodobému růstu ve Wu-chanu ublíží."

Wu-chan je velkoměstem s populací přes 11 milionů obyvatel, v kontextu pevninské Číny jej však zastiňují větší metropole. Toto správní středisko centrální čínské provincie Chu-pej je ale dopravním a výrobním centrem pro zbytek lidnaté země.

Město se v pokusu zastavit šíření nákazy uzavřelo světu i zbytku Číny 23. ledna, první pacienty evidovalo na začátku prosince. Život ve Wu-chanu se tehdy zastavil prakticky přes noc. V některých částech velkoměsta byli lidé izolováni ve svých domovech po několik měsíců, při shánění potravin a dalších nezbytností se začali spoléhat na donáškové služby.

COVID-19 a data z ekonomiky aneb Nenechme se mýlit
Již známe první odhady vývoje HDP za první čtvrtletí, a tedy i odhady toho, jak ekonomiky v té době postihla pandemie nemoci COVID-19 a s ní související opatření na ochranu zdraví lidí. V Číně ekonomika mezičtvrtletně anualizovaně poklesla o téměř 40 %. Ve srovnání s tím data z eurozóny a USA působí relativně pozitivně. Nenechme se ale mýlit, píše hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Rána pro ekonomiku

Do Wu-chanu se 21. dubna vrátil i reportér CNN a krátká projížďka po dříve živé obchodní ulici ukázala, že více než polovina místních obchodů zůstává zavřená. Ekonomika provincie Chu-pej za první čtvrtletí 2020 zaznamenala v porovnání s předchozím rokem 40% propad, uvádí agentura Nová Čína. Jen za březen se prodej v obchodech snížil o 15 %.

Čínská vláda oznámila, že v rámci koronavirových úlev nebude po podnicích ve státním podnájmu vyžadovat tři měsíce nájemné. Ti, co pronajímají od soukromníků, se však kvůli vysokým nájmům a absenci výdělku bojí o živobytí.

"Otevřel jsem na dva dny. Žádní zákazníci se nepřišli najíst, protože je to zakázáno, a z on-line donáškových služeb jsem dostal jen dvě nebo tři objednávky. Výdaje za otevřenou restauraci byly mnohem vyšší než denní výdělek, takže jsem opět zavřel," popsal majitel jedné z wuchanských restaurací vládou kontrolovanému listu Global Times.

Pomalá pomoc

Některé z malých podniků se obávají, že jakákoli pomoc od vlády dorazí pravděpodobně příliš pozdě na to, aby jejich obchůdky a restaurace zachránila. Budou tedy muset zavřít nadobro. Své dveře klientům dosud neotevřely například posilovny a kina a zatím neexistuje žádný plán, kdy by se tyto podniky měny otevřít.

Velká část obchodů, které otevřely, změnila styl podnikání. Velké řetězce s rychlým občerstvením, jako jsou Starbucks, McDonald's, Burger King, KFC a Pizza Hut, zákazníkům nepovolují vstup dovnitř. Místo toho posezení přesunuly před prodejny a jídlo a nápoje zákazníkům nosí ven.

Podnikatele i obyvatele Wu-chanu však daleko více trápí jiná věc. Podle některých je pouze otázkou času, kdy se městem přežene druhá vlna nákazy. Ta by vedla k dalšímu uzavření města, což by znamenalo další ránu místní ekonomice. Wu-chan i zbytek světa má tedy před sebou potenciálně ještě dlouhou cestu, než se bude moci navrátit ke stavu, který se alespoň podobá tomu normálnímu.

Koronavirus, ekonomika a akcie: 3 potenciální problémy pro příští měsíce a roky
Minimálně v Evropě se podařilo koronavirus dostat pod kontrolu. Svět ale ještě rozhodně nemá vyhráno. Zde jsou tři velká rizika, kterým teď v souvislosti s koronavirem ekonomika a akcie čelí.
Zdroj:
ČTK
Koronavirus
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
17. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Nová popularita etherea a vztah trhu s výnosovou křivkou
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Ochránit se před 20-30% propadem cen akcií by v současnosti nebyla žádná…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat