31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Americká centrální banka v březnu dalším zvýšením úrokových sazeb o 25 bazických bodů dala najevo, že v boji proti inflaci nehodlá ustupovat ani v době bankovní krize. Fed věří, že dokáže přijímat opatření k tlumení inflace a zároveň podnikat kroky ke stabilizaci bankovního odvětví. Na centrální banku USA se za poslední utažení měnových kohoutů snesla vlna kritiky, rozpaky vyjádřil mimo jiné Jeremy Siegel, profesor na Wharton School při University of Pennsylvania.
"Fed zhoršil výhled růstu amerického HDP pro letošní rok na 0,4 %. Data atlantského Fedu přitom ukazují, že v prvním čtvrtletí ekonomika přidala 3,2 %. To znamená, že Fed vyhlíží záporný růst HDP ve zbývajících třech letošních čtvrtletích. Pokud toto není recese, nevím, co už by jí mělo být. A mimochodem to také znamená záporný přírůstek pracovních pozic v příštích devíti měsících," upozornil Siegel v rozhovoru pro finanční televizi CNBC.
"Abych byl přesný, slovy Fedu nejde o ekonomickou predikci, ale o to, 'co by se mělo stát za adekvátní monetární politiky'. Jak jen může Fed recesi a úbytek milionů pracovních míst označovat za adekvátní monetární politiku?" řekl dále.
Guvernér americké centrální banky Jerome Powell podle Siegela de facto řekl, že nebýt krachu Silicon Valley Bank, zvýšil by Fed na březnovém zasedání úrokové sazby o 50 bazických bodů. "Nakonec sazby stouply o 25 bazických bodů, což znamená, že Fed vnímá důsledky bankovní krize jako ekvivalent zvýšení sazeb o čtvrtinu procentního bodu. S takovým závěrem ovšem nemůže souhlasit žádný ekonom ani bankéř, podle nich jde o ekvivalent ve výši dvojnásobku, trojnásobku, podle některých až osminásobku (čtvrtprocentního růstu sazeb). Pokud tedy vezmeme zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu a připočteme k tomu skutečné důsledky bankovní krize pro podmínky na úvěrovém trhu, je to jako by Fed řekl: Zvyšujeme sazby o jeden procentní bod, vyvoláme recesi a všechno bude v pořádku," dodal.