SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Do čeho investovat v roce 2015? Investiční fórum

Chcete se dozvědět, jakým směrem se budou vyvíjet kapitálové, měnové a komoditní trhy v roce 2015? A co čeká svět alternativních investic? Jedinečnou možnost jste měli na Investičním fóru, na němž v rámci pěti moderovaných diskusních bloků a tří samostatných přednášek vystoupili přední ekonomové a investiční odborníci z Česka i zahraničí, kteří nabídli ty nejlepší investiční strategie pro rok 2015.

Makroekonomický výhled na rok 2015

 • Aleš Michl (analytik, Raiffeisenbank)
 • Jan Jedlička (manažer EU Office České spořitelny)
 • Jaromír Šindel (hlavní ekonom Citibank)

Michl: Jsme na tom stejně, jako ve stejnou dobu loni.

Jedlička: Já si myslím, že jsme loni byli optimističtější, než jsme dnes.

Šindel: Já si taky myslím, že jsme na tom víceméně stejně.

Michl: Teď jsou důležité dva trendy - první je oddlužování světa. Někde proběhlo víc, někde míň. Svět naskočil na nižší rychlost než dřív, a do tohoto trendu se vpasovat druhý trend a to je přebytek hotovosti. Dříve či později kvůli tomu přijde inflace. Nejdůležitější je, že dluhopisy už moc růst nemůžou, akcie můžou.

Jedlička: Strašákem je podle mě politická situace v Evropské unii. Myslím tím samozřejmě Řecko a neúspěch v prezidentských volbách a předčasné parlamentní volby, které nejspíš vyhraje SYRIZA. Pokud by dostála tomu, co slibuje, pak podle mě nemá euro v Řecku budoucnost. To je podle mě problém, protože by nemuselo zůstat jen u Řecka, mohla by se strhnout lavina. A podle mě má euro smysl a pokud padne Řecko, je otázka, jestli zůstane jen u něj, nebo se rozjede nekontrolovaný vlak a dopadne to tak, že eurozóna bude mít jen čtyři, pět členů.

Michl: Podle mě by bylo přirozené, aby Řecko odešlo, ale politici se to nejspíš budou snažit udržet. Přichází transformace eurozóny, důkazem toho je silný dolar, který bude dál posilovat.

Šindel: Podle našich propočtů by česká ekonomika měla ze silného dolaru profitovat ještě více než celá eurozóna.

Michl: Eurozóna má podle mě problém v tom, že má slabý jih a příliš silné Německo. Ale pokud oslabí euro, pomůžete tím i Němcům. Je třeba udělat něco, co by uškodilo Němcům a pomohlo ostatním.

Šindel: Nesouhlasím. Ano, pomáháš tím i Německu, ale nemyslím si, že to škodí jihu.

Jedlička: Já souhlasím s oběma. I kdyby si Řekové zavedli zpátky drachmu, tak mají strukturální problémy - rigidní trh práce - a to slabá měna sama o sobě nevyřeší.

Šindel: My jsme čekali, že Fed začne zvyšovat sazby v září 2015. Tuhle predikci jsme drželi dlouho, ale posilující dolar způsobil, že jsme ji posunuli na konec roku 2015.

Šindel: Letos čekáme růst americké ekonomiky kolem 2,8 %, což reflektuje silnější dolar i zpomalení v ekonomikách, které jsou jejími obchodními partnery.

Michl: Klíčové je, jestli tento kurz dolaru USA vyhovuje, nebo ne. Dobré je, že tento silný dolar je zkombinovaný s levným plynem a levnou ropu. Mají dobrý dovoz a tudíž ten export alespoň získává nějakou výhodu. Dobré je, že hotovost v USA se točí rychleji a meziroční změna úvěrů je vyšší než v eurozóně. My se s penězi zasekli, tam se peníze točí rychle. Silný dolar podle mě zatím ekonomiku nepřidusí.

Jedlička: Souhlasím s tím, že USA v roce 2015 porostou rychleji, silný dolar ji podle mě zbrzdí, ale bude to málo, zhruba v řádu 0,1 bodu. Amerika se však bude dále zadlužovat, tamní deficit vůči HDP nebude ani zdaleka splňovat Maastrichtská kritéria - ta se na USA samozřejmě nevztahují, ale když má deficit 5 % HDP, nikdo to neřeší. Takže USA porostou, ale na dluh.

Šindel: Pro mě je strašákem roku čínské soukromé zadlužování. V Asii obecně roste zadlužení, ale v Číně zvlášť. Je to časovaná bomba.

Jedlička: Pro mě je strašák roku Řecko, byť s tím jsou všichni už tak nějak smíření. Ale jsou tu podobné případy, například ve Španělsku strana Podemos, která je podobná SYRIZE podle průzkumů by nyní volby vyhráli, nebo byli mezi prvními třemi stranami. A ve Španělsku budou volby na konci roku, takže by se taky mohlo stát, že ukončí úspornou politiku a podobně. Strašákem tedy pro mě je, že se k moci budou dostávat radikální strany, ať už levicové, nebo pravicové.

Šindel: Brexitu jsme se tady zatím nevěnovali. Ale na druhou stranu, v Británii zůstalo Skotsko a to je proevropské. Podle mě budou kompetenční spory ve vládě větší než případné referendum o odchodu z EU.

Jedlička: Podle mě nebude referendum hlavním tématem letošního roku. Bude spíš na pozadí.

Michl: Pro mě Evropská unie je protiválečný projekt. Mám ho rád, chtěl bych, aby zůstal. Eurozóna je ale pakárna, ta je podle mě postavená na hlavu.

Michl: Já bych si koupil teď Čínu, ta je teď levná. Já jsem koupil Hang Seng index. Já se teď moc na makrodata nekoukám. Od chvíle, kdy se provalilo, že šéfovi řeckého statistického úřadu se přezdívalo Kouzelník, tak na makrodata nekoukám, spíš koukám na vyplácené dividendy. Číně prostě věřím, protože je teď levná. Já kupuju věci, které jsou levné.

Šindel: Já bych nejvíc zmínil asi Indii, která s novým premiérem představila nové reformy a pokračuje i v dříve nastavených reformách a z makropohledu si vede solidně.

Jedlička: Mě napadá Turecko. V Turecku zuřila měnová krize v kombinaci s politickou krizí, Erdogan to ale ustál. Mohlo by se ale taky dostat do pozornosti investorů negativně.

Šindel: Vývoz ČR do Ruska není tak výrazný jako například do Německa, ale rozhodně bychom s tím měli počítat.

Jedlička: Já vidím rozpor mezi názory analytiků a investorů. Analytici to moc vážně neberou, naši klienti to ale vnímají mnohem negativněji. Nám analytikům možná těch pár procent nepřijde nijak strašných, ale pro podnikatele je to dost citelné.

Michl: Když si vzpomenete na rok 1998, kdy Rusko přestalo platit své závazky, tak zkrachoval jeden z velkých fondů v Americe vedený držitelem Nobelovy ceny. Výsledkem tedy je: Nekupujte Rusko, kupte si Nasdaq, Čínu, dividendové akcie nebo třeba půdu.

Michl: Firmy teď poměrně dost skupují zpátky svoje akcie, protože neví, co s hotovostí. V Číně vědí, že mají realitní bublinu, oni vědí, že to přehnali, ale zároveň jsou dost vzdělaní a uvědomují si to, na rozdíl od USA v roce 2008. Čína má největší devizové rezervy na světě, obrovské úspory, podle mě ten problém může vyřešit, obzvlášť když si ho uvědomuje.

Šindel: Kvantitativní uvolňování Fedu teď skončilo, podle nás nyní začne ECB a Japonsko taky pokračuje. A na grafech je vidět, že když se nafukují rozvahy centrálních bank, tak rostou akcie, takže podle nás akcie teď ještě porostou a ten prosto pro to tam je.

Jedlička: Otázka je, jestli ECB spustí plnohodnotné kvantitativní uvolňování ve stylu Fedu nebo BoE, podle nás půjdou zatím konzervativnější cestou a budou nakupovat zpočátku korporátní dluhopisy, ale s tím plnohodnotným uvolňováním začnou brzy.

Michl: Já prostě netuším, čím může QE pomoct. Znamená to, že za peníze, které nemáte kupujete nekvalitní věci, abyste napumpovali peníze do ekonomiky? Eurozóna má volných peněz dost, nepotřebuje další. Potřebuje investiční projekty a ty tady nejsou. Trh s dluhopisy půjde kvůli QE do háje. Kdo máte dluhopisy, ztratíte 20 %.

Výnosové investice

 • Jan Maňák (obchodní ředitel BNP Investment Partners)

Maňák: Není to tak, že byste na všech dluhopisech museli prodělat. Jistě jsou dluhopisy, které jsou na maximech, ale jsou i jiné dluhopisové trhy, na které prozatím potenciál vidíme.

Maňák: Dlouhodobě je trh s dluhopisy pro investory problémový. Například výnos německých dluhopisů byl v 90. letech na 9 %, loňský rok zakončil na 0,8 %.

Maňák: Pokud budete dlouhodobě (například na desetiletém horizontu) držet akcie, pak by nemělo hrozit riziko záporného výnosu. Během deseti let byste měli být v plusu i za předpokladu nějaké extrémní situace.

Maňák: Rok 2014 byl velmi zajímavý. Došlo k několika významným událostem, které ale na trh vlastně měly omezený vliv. Například je zajímavé, že cena ropy padala, byť dva regiony důležité na její těžbu (Rusko, Irák) zažívaly poměrně vyostřené konfliktní situace.

Maňák: Zažíváme období nízké inflace. A když je inflace pod cílem centrální banky, tak centrální banka musí zasáhnout a tu inflaci v podstatě vyprodukovat.

Maňák: Za růstem akciových trhů rozhodně stojí aktivita centrálních bank, a ty banky za tímhle jako celek budou stát nadále, byť jedna vypadne, další se zapojí.

Maňák: Podle nás se bude dál zlepšovat situace v USA, čekáme zlepšení na pracovním trhu v USA i v některých evropských zemích (např. ve Španělsku), ECB začne QE a očekáváme, že velké téma bude i určitá desynchronizace měnových politik, ale stále bude spousta likvidity na trhu.

Maňák: Z dlouhodobého pohledu čekáme určitý nesoulad mezi pomalým reálným růstem světových ekonomik a rychlým růstem akciových trhů. Svět se také rozdělí na skupinu velmi drahých aktiv (německé a japonské vládní dluhopisy, akcie v USA) a levných aktiv (akcie a dluhopisy rozvíjejících se trhů a komodity). Bude také dále posilovat dolar.

Maňák: U ropy je poměrně dynamický vývoj. V tuto chvíli nevidíme žádný katalyzátor, nic co by mohlo ropu vyhnat rychle nahoru. Vzhledem k nezájmu Saúdské Arábie snížit produkci a slábnoucí Číně, která sníží poptávku, navíc se snižuje poptávka i z USA, které se pomalu stávají samostatné. Navíc podle nás půjde dolů i cena zlata, nevidíme, žádný spouštěč, který by jejich cenu vyhnal nahoru. Ropa se bude a konci roku podle nás pohybovat zhruba na dnešní úrovni. U zlata žádné predikce v rukávu nemám.

Pražská burza v roce 2015

 • Jiří Kovařík (ředitel odboru externí komunikace Burzy cenných papírů Praha)
 • Petr Koblic (generální ředitel Burzy cenných papírů Praha)

Kovařík: BCPP je součástí CEE Stock Exchange Group (CEESEG) společně s burzami v Budapešti, Lublani a Vídni.

Koblic: Přibyli nám dva nová členové - Société Générale a Roklen 360. Slibujeme si od toho vyšší likviditu. V příštím roce by navíc měli přibýt další dva členové, jednání probíhají.

Kovařík: My zatím nejsme plně rozvinutý trh, ale zároveň už nejsme rozvíjející se trh, takže jsme v nepříjemné situaci.

Kovařík: Největším emitentem CEESEG je ČEZ (který jako jediný dosahuje tržní kapitalizace vyšší než 10 miliard eur), v závěsu za ním Erste Group Bank a OMV.

Kovařík: Velkou radost nám udělala nové emise, Pivovary Lobkowicz, která posílila o 9 %. Je vidět, že IPO bylo dobře naceněné a banka zafungovala s klientem dobře.

Koblic: Problémem ČR je to, že je u nás dostupné úvěrové financování. Banky firmy zahlcují úvěry a firmy jim dávají přednost před financováním skrz trh. Doufejme, že se to změní.

České akcie a dluhopisy v roce 2015

 • Martin Urban (hlavní makléř brokerjetu ČS)
 • Jiří Hrabal (portfoliomanažer, ING Investment Management)
 • Jaroslav Vybíral (akciový analytik, ČSOB AM)

Urban: Pražské burze se v minulých letech moc nedařilo. Hlavními důvody jsou asi složení burzy, jsou zde především dividendové tituly, a druhým důvodem bylo to, že dva velké tituly, O2 a Erste, které mají na indexu podíl kolem 25 %, si nevedly příliš dobře.

Hrabal: Pokles Erste se na poklesu burzy podílel asi 50 bodu, O2 25 body a celá burza klesla zhruba o 40 bodů.

Vybíral: Burza sice poklesla, ale pouze při pohledu na cenový index. Po očištění o dividendu v podstatě burza stagnovala.

Urban: Podle mě bude letos pražská burza kopírovat trhy v Evropě a ve světě, nebude mít příliš vlastní názor. Ten posun podle mě rozhodně nebude velký a rozhodnou o něm velké tituly jako Erste a Komerční banka.

Vybíral: Comeback NWR rozhodně nenastane a už vůbec ne letos. Není to jen problém NWR, ale obecně celého průmyslu. NWR stojí před velkým problémem, což jsou vysoké těžební náklady, plus je firma zadlužená.

Hrabal: NWR bylo, je a dále bude o cenách uhlí. Je to čistě sázka na vývoj této komodity v tomto regionu. A nedá se předpokládat, že by v nejbližší době došlo k nějakému masivnímu nárůstu cen uhlí. Na druhou stranu je NWR v současnosti velmi levné, ale uvědomme si, že 98 % dolů není totéž co 98 % nahoru. Je to spíše ryze spekulační titul.

Urban: NWR je smutným příběhem toho, co dokážou komodity. NA jednu stranu vám lidi říkají "komodita je omezená, bude mít vždycky nějakou hodnotu", ale vidíme, že to tak nezbytně není. Podle mě cena uhlí půjde výhledově nahoru, ale je otázka, jestli tady tou dobou NWR ještě bude. DNes jsou akcie NWR pro ryzí spekulanty.

Vybíral: Erste Group Bank má potenciál. Goldman Sachs na ni má cílovou cenu 28 eur, což je jedna z nejvyšších cílových cen na trhu. Management Erste se loni moc nepředvedl, přišel se dvěma profit warningy, a to dost zásadně snižuje kredibilitu managementu. Erste je v pohodě v ČR, na Slovensku a v Rakousku, ale čelí velkým problémům v Maďarsku a Rumunsku.

Hrabal: Ano, byly tam dva profit warningy, na druhou stranu je třeba dodat, že většinu ztráty, která byla potenciálně v Maďarsku a Rumunsku, byla odepsána. Takže banka je v tuto chvíli v podstatě z 90 % vyčištěná, ty problémy z Rumunska už by tam neměly být a navíc si excelentně vede v ČR a na Slovensku a solidně i v Rakousku.

Urban: Klienti rádi kupují akcie Erste, obzvlášť při poklesech. Erste je zvláštní v tom, že má poměrně velké cenové pohyby a to díky zahraničním investorům.

Vybíral: Erste Bank je volatilní akcie s vysokou betou, zatímco Komerční banka je trochu jiný druh akcie, která však vynáší. Od 90. let vynáší investorům průměrně 10 % ročně.

Hrabal: Pokud nedojde k nějakým nepředvídatelným situacím, měla by Komerční banka zůstat na růstové trajektorii. Nebude to silný růst, ale stabilní růst. V podstatě sázka na dividendu.

Urban: Z našeho pohledu je Komerční banka nyní jedním z nejzajímavějších titulů na burze.

Urban: Naše doporučení na O2 je jednoznačné, a to přistoupit na nabídku odkupu od PPF. Příběh Telefóniky končí, protože Kellner jako akcionář nikdy nemyslí na drobné akcionáře.

Vybíral: Momentálně bych doporučil klientům reagovat na nabídku odkupu O2, protože je tam v tuto chvíli cena stanovená s 20% prémií.

Urban: Akcie ČEZ sice loni rostly, ale hlavním důvodem je dividenodvý výnos. Cena elektřiny je však na svých minimech, proto nevidím žádný výrazný prostor pro růst akcie, je to nyní spíš příběh o dividendě než o dalším růstu.

Hrabal: Dividendový výplatní poměr ČEZ může růst.

Vybíral: Nákup Slovenské elektrárne povede k vyššímu zadlužení a to by zbrzdilo zvýšení dividendového výplatního poměru, a to pro akcionáře ČEZ není dobře.

Urban: Já si myslím, že úspěch IPO Pivovarů Lobkowicz tkví v dobrém stanovení upisovací ceny. A prostor pro růst tady je, může dojít k akvizici dalšího pivovaru, v čemž jsou PLG poměrně agresivní. Na ziskovosti se to projeví postupně, ale prostor tady je.

Vybíral: PLG je akcií především pro české retailové investory. Není pro velké investory a už vůbec ne pro zahraniční investory. S likviditou na burze to nic moc nedělá.

Hrabal: My jsme se IPO PLG účastnili z určitých compliance důvodů, proto pro růst tam je. Je to jiný segment trhu, než jsou klasické velké pivovary, je to segment malých lokálních pivních značek, což koresponduje i s tím, že k tomuhle trendu dochází i v zahraničí - že velké pivovary nakupují malé pivovary. Nedělají ale to, co dělaly v minulosti, kdy je absorbovaly do sebe a měnily výrobu - nyní jim nechávají prostor.

Urban: U Fortuny je pozitivní dividendový výnos, 5 %. Negativum je, že to je hazard a může se stát, že stát přistoupí k vyšší regulaci, ke zdanění a podobně a to by mělo na titul negativní vliv.

Vybíral: Já nesouhlasím, mám pocit, že Ministerstvo financí jde primárně po hracích automatech než po hazardu jako takovém. Já bych se Fortuny nebál.

Hrabal: Pro Pegas Nonwovens platí asi to co pro ostatní. Má relativně vysoký dividendový výnos, je stabilní, má kvalitní management, což prokázala i rozjetím nové linky v Egyptě v době nepokojů v zemi. Pro Pegas je pozitivní i propad cen ropy, protože základní materiál pro výrobu netkaných textilií jsou polypropyleny a tyto produkty, které se odvozují od cen ropy.

Vybíral: Philip Morris ČR bude nabízet dividendu poměrně štědrou. Profituje ze slabší měny a daří se mu exportovat svoji produkci. Od roku 1994 tabák vynesl včetně dividendy investorům 12 % ročně.

Urban: Já se Stocku, CME a Unipetrolu vyhýbám, spíše se soustředím na výše zmíněné akcie.

Hrabal: U CME došlo k jakési restrukturalizaci dluhu, respektive k posunu jeho splatnosti. Tahle společnost by neměla být výraznější problémy, závisí na vývoji cen reklamy. Dá se říct, že je to proxy sázka na růst HDP v ČR.

Vybíral: Unipetrolu bych se jednoznačně vyhnul, je zde nízká likvidita a J&T si postupně vybudovala poměrně masivní podíl ve společnosti a není jasné, co s tím plánuje dělat. CME refinancuje nejblíže splatné dluhopisy a mění je za dluhopisy s pozdější splatností, to dělají vesměs státy a to mi není sympatické. Stock je zajímavá firma, trh šokoval podzimní profit warning. Management potom začal nakupovat akcie vlastní firmy, což je vždycky indikátor, že je management optimistický ohledně budoucnosti firmy.

Urban: Můj horký tip pro rok 2015 je Komerční banka. Není to nezbytně vítěz, ale je to jistota.

Hrabal: Já bych vsadil na stabilní dividendový výnos.

Vybíral: Můj tip je letos Pegas Nonwovens.

Zahraniční akcie a dluhopisy v roce 2015

 • Ján Hájek (portfoliomanažer, TopStocks ISČS)
 • Kateřina Zychová (výkonná ředitelka Verdi Capital)

Zychová: Na trhu určitě funguje určitá iracionalita.

Hájek: Já naopak mám pocit, že za poslední dva roky se na trhy racionalita vrátila. Konečně se začínají prosazovat dobré společnosti co se týče jejich ocenění.

Hájek: Podle mě hlavním důvodem kontinuálního růstu cen akcií je to, že rostou zisky firem. Nejlépe je na tom USA, pak Evropa a rozvíjející se trhy jsou trochu pozadu. A přesně takhle se vyvíjela i ziskovost firem.

Zychová: Já bych to posložila čísly - S&P 500 vzorstl o více než 10 %, Nasdaq +18 %, za tím, Evropa (například Německo +2,6 %) a rozvíjející se trhy, například Polsko zakončilo na nule.

Zychová: V Rusku je několik faktorů - hlavní je cena ropy, která ho táhne dolů a pak taky politická situace. Ale já stojím za tím, že když je něco levné, má cenu se na to podívat. Rusko je v současnosti na P/E kolem 4 a jsou tam dobré tituly, které mají perspektivu. Selektivně tedy Rusko ano, ale je třeba to dobře načasovat.

Hájek: Já třeba nechápu, co lidi na Rusku mají. Když chcete sázet na klesající cenu ropy, podívejte se do USA, tam ropné společnosti taky popadaly a jsou mnohem lepší volbou - nehrozí tady znárodnění, nehrozí kolaps a platební neschopnost země - takže proč jít do Ruska, když jinde jsou lepší firmy?

Zychová: Z levné ropy samozřejmě mnoho firem těží. Například výrobci plastů, petrochemický průmysl, letečtí dopravci a podobně.

Hájek: Pokles cen ropy má podstatně velký dopad do ziskovosti S&P 500, protože tam je dost zastoupený ropný sektor. Rozhodně má větší dopad zde než třeba do ekonomiky USA.

Zychová: Věříme, že k růstu dojde ve spotřebitelských sektorech - například Inditex, automobilky - například Volkswagen, petrochemie - například BASF, pak také Shell, Chevron nebo pojišťovny.

Hájek: Mně se v loňském roce povedl husarský kousek, já do portfolia nedokoupil vůbec nic.

Zychová: Evropa bude řešit QE, řekla bych, že by indexy mohly jít nahoru, v USA se mi líbí, že je tam vyčištěný vzduch, sazby se možná začnou zvyšovat a indexy by měly být 0-5 %.

Hájek: Je otázka jestli Evropa jako taková má možnost rychleji růst. Zaostává za USA kvůli tomu, že dosahuje nižší ziskovosti a tak to bude nadále. Historicky to Evropa vždycky nakonec nějak dohnala, ale zatím to vidím tak, že ziskovost bude pozadu a tím pádem i akcie.

Zychová: Daří se nám konzistentně vydělávat klientům kolem 9-10 %, nejkonzervativnější, kteří chtějí krátkodobé fixed income investice, u nás mají kolem 4 %.

Hájek: Já investuji do svého fondu.

Zychová: Já trochu víc diverzifikuji, zajímají mě obligace. V současnosti se mi líbí ruské v dolarech denominované krátkodobé bondy, například Evraz nebo ještě Petrobras.

Zychová: Při investicích především jde o corporate governance. Nechoďte do firem, kde je špatný management, já se párkrát spálila v ruských firmách kvůli tomuto.

Hájek: Já se pohybuji hlavně ve třech sektorech, top sektor je podle mě biotechnologický sektor, a velice elegantní sázka je podle mě i farmacie - short farma, long biotech.

Hájek: Apple je jedna z nejsledovanějších společností. Přijde mi, že trošku na straně mobilních telefonů získávají na trh, asi to souvisí s formátem, díky němuž se dostali do segmentu, v němž předtím klientům nic nenabízeli. Pro mě je Apple dlouhodobý, ta revoluce, která tam probíhá, je podobná revoluci v počítačích a internetu, a Apple zde bude hrát klíčovou roli.

Forex v roce 2015

 • Miroslav Plojhar (investiční stratég, Česká spořitelna)
 • Miroslav Novák (analytik, AKCENTA CZ)
 • Luboš Mokráš (analytik, Česká spořitelna)

Plojhar: Pro měnový trh je měnová politika a geopolitika vlastně druhořadá. Je spíš podstatné, jaké jsou možnosti hrát asymetricky - tedy dost vydělat a neprodělat moc, když to netrefím. Skončilo období ploužáku, které bylo na měnových trzích poslední dva roky a začal se hrát rock'n'roll.

Novák: Já si dovolím nesouhlasit. Centrální banky nadále podle mě budou hybateli na měnovém trhu. Tržní sentiment je důležitý, ale musí být něčím podložen a podle mě je podložen politikou centrálních bank.

Novák: Díval bych se i na reálná data, na reálnou ekonomiku. Na druhou stranu to sledují i centrální banky, takže tam je jisté pojítko.

Mokráš: Podle mě mají pravdu oba dva kolegové, byť tvrdí něco jiného. Hlavním impulzem pohybů na měnovém trhu jsou kroky centrálních bank, ale musíme se podívat také na to, že tento trend probíhá dlouho a měnový pár EUR/USD už na to nějakou dobu nereaguje. To, co nakonec skutečně určuje chování trhu je vnímání investorů a jejich očekávání budoucího vývoje. V současné situaci je nebezpečné to, že až příliš mnoho lidí si myslí, že dolar bude posilovat. Proto jsou vytvářeny příliš velké pozice, a pak při relativně malých efektech, které půjdou proti tomuto očekávání, může dojít k enormní korekci. Myslím, že se málo mluví o hrozbě podobných výprodejů, jaké jsme už několikrát zažili jen kvůli tomu, že se objevily náznaky toho, že by Fed mohl utahovat politiku. Nebyly to ani potvrzené zprávy, stačily náznaky.

Plojhar: Makroekonomické prognózy a prognózy kurzu podle mě nemají smysl. Zajímavé je, že dolarové opce, tím jak narůstá volatilita, jsou dražší, ale historicky jsou stále levné.

Novák: Já si letos dal předsevzetí, že se také pokusím vyhnout přesným predikcím. Souhlasím s tím, že předvídat na šest měsíců dopředu je nereálné a nemožné. Do konce ledna je ten vývoj podle mě lépe predikovatelný a euro podle mě zůstane pod tlakem a může ztrácet. Co se týče celého roku, tam bych se odpíchl od konce ledna - až proběhnou volby v Řecku, až znovu zasedne Fed a zjistíme další data z americké ekonomiky a až ECB představí další kroky. Očekávám další posunování dolaru v letošním roce, ale hladiny tipovat nebudu.

Mokráš: Podle mě se dá očekávat další posilování dolaru, ale tempo a rozsah tohoto posílení je těžko odhadnutelné.

Novák: Fed podle mě zvýší sazby ještě letos, odhadoval bych to stejně jako tržní konsenzus - polovina nebo závěr letošního roku. Zvýšení bude určitě o 25 bazických bodů, možná i více. Co se týče ECB, tak na základě současného vývoje inflace a inflačních očekávání, si myslím, že ECB přikročí k nějaké formě kvantitativního uvolňování už na lednovém zasedání.

Plojhar: Fed podle mě bude spíše čekat na později a pak přistoupí ke zvýšení sazeb výrazněji, než trh v tuto chvíli započítává. Bude to asi ještě letos, ale v podstatě je nepodstatné, jestli to bude na konci letošního nebo na začátku příštího roku.

Mokráš: Také si myslím, že už na lednovém zasedání oznámí kvantitativní uvolňování. Je otázkou, jakou bude mít formu, a jako ho bude ECB časovat. ECB má totiž nepříjemný zvyk je, že oznámí opatření a pak ho uvede do platnosti až v řádu měsíců. Dalším nepříjemným zvykem je poddimenzování, ECB dělá vždycky míň než by měla. Obávám se, že QE bude, ale bude menší, než by mělo a nebude to tudíž stačit. Co se týče Fedu, řekl bych, že americká ekonomika je v solidním stavu, objevují se náznaky toho, že by mohly konečně začít růst mzdy a pozitivní je i to, že sazby jsou nulové. Fed nejspíš zvýší mírně sazby a to do konce letošního roku. Zaprvé si vytvoří rezervu a zadruhé to poskytne Fedu prostor pro nějakou další akci, kdyby se ukázalo, že ekonomika na tom není tak dobře, jak se myslelo. Fed by potom mohl stimulovat trhy snížením sazeb a nemusel by znovu přistupovat ke QE. Proto si myslím, že sazby zvýší spíše dříve, než později.

Mokráš: Koruna bude spíš pod tlakem na oslabení, vyplývá to z toho, jak se vyvíjí evropská i česká ekonomika a inflace a i z rétoriky ČNB. Trh by měl s dalším oslabením koruny počítat.

Novák: Neočekávám, že by ČNB dále posunula intervenční cíl, protože to, co udělala předloni v listopadu vzbudilo výrazně negativní reakce veřejnosti. Nemyslím, že by se ČNB rozhodovala na základě reakcí veřejnosti, ale myslím, že by k tomu přistoupila až v případě dlouhého období horších dat a očekávání. Pravděpodobnější podle mě je, že ČNB posune intervenční režim do roku 2016. Taky myslím, že se nebude bránit třeba hodnotě 28 EUR/CZK, byť je explicitně zmíněná hladina 27 EUR/CZK.

Plojhar: ČNB cíluje inflaci a v té se projevují i tzv. nabídkové šoky, kvůli kterým však banka nebude měnit celou měnovou politiku. ČNB v listopadu 2013 během intervence nakoupila zhruba 7,5 miliardy eur.

Novák: Polský zlotý je stále můj favorit na krátkou pozici. Důvodů je několik - dva klíčové: předpokládám, že polská centrální banka (ačkoliv je to s velkým otazníkem, jestli to je správně) bude dál snižovat úrokové sazby, a zadruhé se podle mě nebude obecně v roce 2015 dařit měnám rozvíjejících se trhů. Zajímavý je podle mě i novozélandský dolar, který velmi dobře koreluje s dolarem australským. Tip je tedy short novozélandský dolar vůči australskému i americkému dolaru.

Plojhar: Dolar je zajímavý, ale už popošel. Zajímavější podle mě může být, byť to není tradiční měnový pár, dolar proti zlatu a hlavně dolar proti stříbru. Stříbro má za sebou brutální medvědí trh v několik vlnách. 75% propad je mnohem víc, než co zažil rubl. Paradoxně bylo tištění peněz ze strany Fedu pro stříbro likvidační.

Mokráš: Kandidáti na short jsou měny rozvíjejících se trhů - já bych preferoval větší země - například brazilský real.

Mokráš: Situace ruské ekonomiky dnes a v roce 1998 je odlišná. Tehdy šlo o default domácí měny, Rusko defaultovalo v dluhopisech denominovaných v domácí měně, což je netradiční. Dnešní zadlužení Ruska je jinde než v roce 1998. I přes pokles cen ropy je Rusko v přebytku rozpočtu, takže by nemělo mít problém se splácením zahraničního dluhu. Druhá věc je, že trh očividně cítí krev, protože ruské credit default swapy prudce narostly, takže trh se očividně obává, že by k tomu mohlo dojít. Já si myslím, že ta pravděpodobnost není velká, trh si očividně myslí, že je větší.

Plojhar: Já si myslím, že u státu to nebezpečí nehrozí tak velké, jako u korporátu. Firmy jsou v mnohem nebezpečnější pozici.

Alternativní investice

 • Mária Gálová (ředitelka aukční síně Dorotheum)
 • Martin Skalický (předseda představenstva REICO investiční společnosti České spořitelny)
 • František Bostl (makroekonom Colosseum)

Gálová: Pokud bude posilovat dolar, tak prodeje umění, které teď hrály ve prospěch New Yorku se možná letos přesunou do Londýna a částečně si myslím, že vliv na trh s uměním můžou mít i ruští investoři, kteří doposud byli velkými hráči na trhu. Překvapivé pro mě je, že trhu nyní dominuje Alberto Giacometti, protože to jsou plastiky a ne tradiční malby. oproti roku 2013 se celkový obrat českého trhu s uměním snížil o zhruba 10 %, ale nejedná se o nic zásadního, může to být prodej dvou, tří významných položek, které prostě v některém roce jsou a v jiném nejsou.

Skalický: Nemovitosti jsou stále řazeny mezi alternativy, ale z hlediska objemů je to třetí nejobjemnější třída aktiv. Stejně jako jinde, i u nemovitostí je to tak, že když výnos klesá, tržní hodnota roste. Výnosy z prémiových budov v ČR klesají, což znamená, že jejich hodnota roste.

Skalický: V Rusku bylo loni proinvestováno jen 2,2 miliardy eur (v roce 2013 5,2 miliardy eur), a to bylo nedávno ještě bezedným trhem, v ČR to bylo 1,9 miliardy eur.

Bostl: U komodit je převis nabídky nad poptávkou, proto zlevňují. Netýká se to například kakao nebo kávy, které naopak podražují kvůli suchu. Ale komodity, které nejsou navázané na počasí nebo podnební vlivy, klesají kvůli převisu nabídky.

Bostl: Poptávka v komoditách je srovnatelná s předkrizovými lety, ale nabídka je vyšší.

Gálová: Předpokládám, že objemy prodejů v roce 2015 budou mírně růst. Trh s uměním je většinou vnímán mediálně skrz ty rekordní částky, nicméně od roku 2009 došlo k výraznému poklesu prodejů v nižší a střední cenové kategorii, což je však pro náš trh důležité a doufám, že se to letos změní.

Bostl: Ropy bych se v příštím roce určitě nebál. Faktorů je několik - jedna věc je technika, pak jsou tu další faktory. Od roku 1973, kdy došlo k ropným šokům, si svět začal zvykat na to, že barel nestojí pět dolarů. Její cena rostla a přibývaly způsoby, jak ji těžit a současný těžební svět je na tom tak, že cena ropy Brent je neúnosná, už jen proto, že v tuto chvíli je 36 % těžební kapacity je nyní ztrátová. Například náklady na těžbu jednoho barelu v Rusku jsou 50 dolarů takže současná cena ropy je už pro investory zajímavá. OPEC těží na 27 dolarech, takže je podle mě nepravděpodobné, že by ropa klesla třeba na 20 dolarů.

Gálová: Existují dva možné způsoby, jak investovat do umění - buď nakupovat s masou, nebo jít proti proudu. Pokud se řídíme médii, pak sáhneme asi po jménech jako Fila, Kupka, Zrzavý, ale k tomu je třeba mít k dispozici víc finančních prostředků. Zajímavější podle mě je jít proti proudu, mým favoritem je umění druhé poloviny 20. stoletá. Tito autoři jsou stabilizováni, jejich dílo je uzavřeno a ohodnoceno, už vystavovali, takže se těžko dá předpokládat, že by jejích díla zapadla - jsou tedy stejně málo riziková jako díly z 1. poloviny 20. století, ale na rozdíl od první půlky 20. století, jsou výrazně levnější - cena se pohybuje v řádech desítek tisíc. Například Medek, Muzika, Piesen, Šimotová, Sýkora, Načeradský, Malich, Sion, Dlouhý, Zykmund, Volráb nebo Sutnar. Zajímavé je také české, hlavně ateliérové, sklo.

Bostl: Kolegové přede mnou zmínili zlato a stříbro jako zajištění proti inflaci, které budou reagovat na kroky centrálních bank. Je otázka, jestli Fed bude vůbec letos zvyšovat sazby, protože na to máte jen jeden pokus, aby se to zdárně podařilo a Fed si to podle mě dobře rozmyslí. Takže ohledně zlata a stříbra moc pozitivní nejsem, zato ohledně ropy rozhodně ano. Tady jsem přesvědčen o růstu. Co se týče dalších komodit, těžko říct - nejsem meteorolog, byť makroekonomické predikce jsou meteorologii poměrně blízké.

Skalický: Pro menší investory je dobrou dlouhodobou investicí byt. Nákup bytu je stále dobrou volbou, hypoteční sazby jsou nízko a očekává se, že ceny nemovitostí porostou. Trochu větší investor, který chce koupit menší komerční nemovitost, má taky pár možností, může například investovat prostřednictvím podílového fondu, to bych doporučoval víc, než se hrnout do koupi komerční nemovitosti. Je lepší investovat skrz profesionály, kteří se na trhu pohybují a dokážou chránit před rizikem. Pokud se jedná o největší investory, například fondy, jako jsme my, varoval bych je především před průmyslovým sektorem, kde dochází k určité cenové válce a tam se může nezkušený investor spálit. V oblasti kancelářských budov, pokud tento investor dobře analyzuje situaci, tak se nejspíš nespálí. Je to všechno o stabilitě a lokalitě.

Gálová: Nejbližší aukci máme 7. března, výhradně výtvarného umění. V průběhu roku proběhne ještě aukce českého skla, které považuji za zajímavé.


Kdy a kde?

8. ledna 2015 Praha REGISTRACE UZAVŘENA!!!

12. ledna 2015 České Budějovice Registrace ZDE

13. ledna 2015 Ostrava REGISTRACE UZAVŘENA!!!

13. ledna 2015 Hradec Králové REGISTRACE UZAVŘENA!!!

14. ledna 2015 Brno REGISTRACE UZAVŘENA!!!


Moderují Petr Novotný a Roman Chlupatý.

Partneři:

Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2015
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat