31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Centrální banky prakticky po celém světě v rámci boje proti dopadům pandemie nemoci covid-19 přistoupily k razantnímu uvolňování měnové politiky. Věří, že podpora úvěrování podpoří rychlý restart hospodářství. Jak se ale ukazuje, komerční banky jejich kroky ignorují.
Standardně by snižování úrokových sazeb a další kroky centrálních bank vedly ke zmírňování podmínek na úvěrovém trhu. Teď je tomu ale přesně naopak. Podmínky pro poskytování úvěrů se zpřísňují. Banky se obávají, že se řada podniků i domácností dostane kvůli koronaviru do finančních problémů, a tak si pečlivě vybírají, komu půjčí.
Index úvěrových manažerů lze číst de facto stejně jako index nákupních manažerů. I v tomto případě je klíčovou úrovní hladina 50 bodů. Drží-li se index nad ní, dochází ke zlepšování úvěrových podmínek. A naopak. V tuto chvíli registruje CMI nejprudší propad od finanční krize z let 2007 a 2008. Jinými slovy, americké firmy jsou extrémně nervózní a lze očekávat vlnu jejich krachů a dalších nepříznivých událostí na úvěrovém trhu.
Úvěrové standardy a kreditní spready jsou silně korelované. Kreditní spready totiž mohou být vnímány jako aktuální hodnocení situace na úvěrovém trhu. Právě z kreditních spreadů je možné dobře usuzovat na výsledky a důsledky uvolňování měnových politik centrálních bank. A zatím se zdá, že opatrnost komerčních bank vítězí nad jejich touhou po vyšších ziscích.
Prudký růst obezřetnosti bank při poskytování úvěrů byl po propuknutí pandemie doprovázen propadem cen akcií. Těm už se ale, zdá se, podařilo odrazit ode dna. Otázkou tak je, zda se optimismus investorů nakonec podaří přenést i na banky. Hlavně se znalostí ekonomických predikcí, které neočekávají oživení hospodářství ve tvaru písmene V.