Spadne Čína z ekonomického útesu?

Conference Board, mezinárodní organizace pro ekonomický výzkum sponzorovaná velkými korporacemi, ve svém aktuální zprávě uvádí, že čínský ekonomický zázrak skončil a že to s druhou největší světovou ekonomikou jde od desíti k pěti.

Během několika následujících let bude podle analytiků z Conference Board Čína čelit turbulencím, nejistotě a hrozbě vážné finanční krize. Dlouhodobě tak prý bude zdejší vláda ráda za roční růst HDP o 4 % (tedy poloviční oproti posledním desetiletím).

Není žádným překvapením, že Wall Street Journal a ostatní média se tohoto reportu hned "chytly". Pokud se jeho závěry ukážou jako pravdivé, lze očekávat velké dopady na vše od budoucnosti čínské komunistické strany přes cenu ropy až po bezpečnostní otázky v regionu Dálného východu.

Je zlatá éra Číny minulostí?

Některé věci jsou nezpochybnitelné. Čínská ekonomika po průměrném ročním růstu HDP o 10 % mezi lety 1993 až 2011 zpomaluje. Letos je růst očekáván na zhruba 7 %. Na poměry Západu je to ale stále velmi vysoké tempo růstu, aktuální predikce dávají například USA dlouhodobý potenciál maximálně 2,5% růstu HDP za rok.

Čínská vláda, která k probíhajícímu ochlazení ekonomiky dopomohla omezováním nabídky úvěrů, by ráda nadále viděla 7% růst. Pokud by totiž toto tempo udržela během následujících 10 let, čínská ekonomika by narostla na dvojnásobek a předehnala by Spojené státy, které se nyní pyšní pozicí světové jedničky. Začátkem měsíce ve Financial Times dokonce vyšla zpráva odkazující na údaje MMF o tom, že čínský HDP očištěný o vliv nižší cenové hladiny je již o něco vyšší než v USA.

Čínští politici čelí dvěma velkým výzvám

Vláda má nyní za úkol ochladit ekonomiku, aniž by způsobila krach trhu nemovitostí a bankovní krizi. Po období, v němž docházelo k úvěrovému boomu rychlejšímu než růst HDP a v němž se v některých městech nafoukly nemovitostní bubliny, to nebude jednoduché.

Druhou výzvou je přeorientování čínské ekonomiky od starého růstového modelu k novému. Od expanze tažené čínskými nerostnými zdroji, investicemi do průmyslu a prací stovek milionů Číňanů z venkova se Čína potřebuje posunout k růstu, který se více opírá o inovace, zlepšení produktivity a spotřebitelské výdaje.

Autoři reportu Conference Board David Hoffman a Andrew Polk tvrdí, že optimisté ohledně Číny podceňují oba tyto problémy. "Krátkodobě (v následujících dvou nebo třech letech) lze stěží očekávat něco jiného než tvrdé a turbulentní přizpůsobování nové realitě," píší v reportu. "Kompletní přeměna čínského ekonomického modelu bude pravděpodobně těžká a dlouhodobá dřina, protože jsou s ní spojeny mnohé politické, ekonomické, sociální i kulturní problémy."

Dluhů až nad hlavu

Zpráva dále popisuje, jak závislá je Čína na růstu úvěrů, zejména na bankovních úvěrech developerům a dalším firmám. "Dluh soukromého sektoru, nyní kolem 200 % HDP (na konci roku 2009 byl 117 %), stále přibývá tempem 15 procentních bodů ročně," varují autoři. "Toto tempo je pro Čínu bezprecedentní. Důsledkem je zadlužení již nyní přesahující úrovně, které historicky spouštěly finanční krize v ostatních zemích."

Pokud by byla Čína plně kapitalistickou ekonomikou, výsledek by byl snadno předvídatelný - "Minského moment" ve stylu roku 2008. Negativní událost by spustila paniku mezi věřiteli, začaly by vysychat úvěrové toky a následoval by krach. Čína by se připojila k USA, Spojenému království, Jižní Koreji, Argentině, Mexiku a dalším zemím z dlouhému seznamu těch, pro které úvěrové expanze nedopadly zrovna nejlépe.

Důležitou skutečností ale je, že Čína navzdory všem reformám z poslední doby zůstává zemí, kde velké segmenty ekonomiky včetně většiny finančního sektoru kontroluje stát. Pokud by přišla krize, optimisté věří, že by vláda zakročila a zachránila by banky odpisem balíků špatných úvěrů. Skutečnost, že jsou si toho všichni vědomi, napomáhá před krizí chránit (když střadatelé a investoři vědí o záchranné síti, jsou méně náchylní k takzvanému runu na banky). "I kdyby se ukázalo, že je mnoho úvěrů špatných, dopady by byly těžko srovnatelné s finančním kolapsem ve stylu Lehman Brothers," tvrdí redaktoři The Economist. "V tomto ohledu může být Čína ráda za pevnou ruku režimu nad finančním systémem."

Analytici z Conference Board však klidní nejsou. Tvrdí, že kvůli zpomalení ekonomického růstu a hromadění špatných dluhů může za vládou přijít pro pomoc až příliš mnoho postižených bank v jednu chvíli. I přestože do hry vstoupí vláda, ekonomické dopady mohou být vážné. "Je obtížné přesně určit, kdy přijde bod zvratu, velké oddlužování ale musí v určitém okamžiku přijít, nelze ho donekonečna oddalovat," píše se v reportu. "Nepůjde ani z problému 'vyrůst'. Očekávaný nominální růst HDP Číny nebude stačit k obsluze dluhu, který je hromaděn od roku 2009. Něco se musí stát."

Překážka růstu v podobně komunistické vlády

Nemělo by trvat dlouho, než se dozvíme, která strana měla v této diskuzi pravdu. Může ale trvat desetiletí, než budeme schopni posoudit, zda Čína uspěla v přijetí nového růstového modelu. Pesimismus, kterým je protkaná celá zpráva, je založený na dvou sporných tvrzeních - že Čína již vyčerpala většinu svého potenciálu a že komunistická vláda není schopna reforem zlepšujících produktivitu.

Dokonce i po pokroku, který Čína udělala, ještě není bohatou zemí. Podle Světové banky je její HDP na obyvatele 6 807 USD, tedy na úrovni Iráku nebo JAR. Pro srovnání, v USA je to 53 143 USD a v Jižní Koreji 25 977 USD. Při pohledu na Jižní Koreu a ostatní ekonomiky "asijských tygrů" proto není zřejmý důvod pro dramatické zpomalení míry čínského ekonomického růstu při úrovni příjmů, které země zatím dosáhla. Překážkou může být autoritářská vláda.

Komunistický režim je tak úzce spojený se současným systémem, že podle analytiků nebude schopen realizovat potřebné změny. Místo toho, aby vláda řešila dluhový problém, modernizovala daňový systém pro podporu spotřeby a podporovala konkurenční prostředí, bude chtít udržet status quo, a to "kvůli dopadu reforem na obchodní a finanční zájmy elit a jejich rodin napříč všemi úrovněmi čínské byrokracie", píší analytici.

Je to silný argument. Pokud řídíte státem vlastněnou banku v provinčním čínském městě a váš bratr je v něm největším developerem, těžko mu odmítnete poskytnout úvěr.

Report jde ale s kritikou ještě dále. Kromě zkorumpovaných komunálních úředníků podle něho čínská komunistická strana sdružuje množství dobře vzdělaných technokratů, kteří se snaží posílit moc a vliv Číny. Úvěrové podmínky se zpřísňují, jüan může mírně posilovat a antikorupčních kampaní přibývá. Reformy nejsou dostatečné, ale do budoucna se bez nich Čína neobejde.

Potenciál Číny by neměl být podceňován

Ať už si myslíte o jejím autoritářském režimu státního kapitalismu cokoli, úspěch Číny v budování hospodářských sektorů z ničeho je nepopiratelný. A nejde jen o odvětví s nízkou přidanou hodnotou, jako je výroba oděvů nebo elektroniky. Pomocí pobídek pro zahraniční společnosti, které mohly začít produkovat v Číně jen za podmínky, že tak učiní v partnerství s lokálními firmami, pomohl Peking položit základní kameny odvětvím od automobilového průmyslu přes elektrickou energii až po LCD obrazovky s vysokým rozlišením. Tato nová odvětví nabízejí mnoho způsobů, jak zvýšit produktivitu. Čína je již největším nákupčím průmyslových robotů - předběhla jak Německo, tak Japonsko.

Místo na historii čínského úspěchu ale Hoffman a Polk poukazují na megalomanské projekty, korupci a diskriminaci zahraničních konkurentů. "Místní firmy nyní dominují všem sektorům od průmyslu po služby," kritizují autoři reportu. "Využívají neprůhledných a netržních konkurenčních výhod, které vedou k udušení skutečného soukromého sektoru a jeho dynamiky. V mnoha odvětvích se tyto firmy vyvinuly v hlavní konkurenty multinacionálních korporací (nutno dodat, že právě MNC jako General Electric, Monsanto nebo Intel jsou hlavními sponzory Conference Board - pozn. red.)."

Pokud se bavíte s vrcholným managementem některých velkých firem, které se rozhodly podnikat v Číně, řeknou vám neoficiálně, že čínský úspěch byl částečně postaven na krádeži jejich know-how. Podobá se to tomu, co americké textilky provedly britským lídrům oděvního trhu začátkem 19. století. Strategie, která kdysi vyšla Američanům, posledních dvacet let vychází Číňanům. To je ale jen část čínského ekonomického příběhu.

Čína silně investovala do infrastruktury, zejména do vzdělávání a vědy, čímž vybudovala platformu pro rychlý růst, který by se, jakmile se země vypořádá se svými současnými problémy, mohl ukázat jako mnohem trvanlivější, než popisuje report Conference Board. I tak jde ale o velmi zajímavou a provokativní studii, která by neměla uniknout pozornosti nikoho, kdo se o Čínu zajímá jako investor.

Zdroj:
Newyorker.com
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat