30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Probíhající metamorfóza světa je urychlována nejen důsledky pandemie covidu-19, ale v posledních měsících také konfliktem na Ukrajině. Nálada ve společnosti houstne i vlivem vysoké inflace a v jejím důsledku se prohlubujících rozdílů mezi bohatými a chudými. Co konkrétně bude napříště jinak? A jak na to české firmy a celou ekonomiku připravit? O tom se diskutovalo na čtvrtém "českém Davosu", ekonomickém fóru na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí, které se konalo 20.–21. května 2022.
Zakladatel a globální stratég Alter Eko Roman Chlupatý na úvod konference upozornil, že svět vlivem pandemie a konfliktu na Ukrajině přichází o jistoty a čelí dění, které bylo donedávna pro většinu lidí jen těžko představitelné, a rozmotal tak červenou nit, která se následně táhla všemi diskuzemi.
Vyslanec Bruselu, zástupce vedoucího odboru DG GROW Evropské komise Fabrice Terrac mimo jiné upozornil, že západní svět musí provést revizi svých zdrojů, a to jak surovin, tak výroby, zjistit možnou míru své nezávislosti a soběstačnosti a rozvíjet partnerské vztahy s přátelskými, politicky stabilními a předvídatelně se chovajícími zeměmi. Zdůraznil přitom, že unie může při spolupráci s partnery, ať už stávajícími, nebo novými, nabídnout jako konkurenční výhodu "jiný přístup" v podobě kladení důrazu na férovost a udržitelnost. V bloku věnovaném konceptu takzvané strategické suverenity rovněž upozornil na potřebu spolupráce veřejného a soukromého sektoru, která nastaví rámce podporující byznys, ale zároveň zajišťující naplňování dlouhodobých potřeb celé společnosti.
Generální ředitel Exportní garanční a pojišťovací společnosti Jan Procházka a prezident Global Arena Research Institute Michal Kořan se v diskuzi zaměřili na problematiku globální výroby a obchodu. Jejich vzkaz podnikatelům byl jasný: Prostředí narušených globálních dodavatelsko-odběratelských řetězců potvrzuje, že úspěch je v 21. století podmíněný flexibilitou, rychlostí a spolehlivostí. Také podle nich je klíčové budování pevných obchodních vztahů, za neméně důležité však označili i aktivní hledání příležitostí na nových trzích.
Intenzivně se hovořilo také o situaci na Ukrajině. Armádní generál Petr Pavel zdůraznil, že útok Ruska na Ukrajinu je útokem nejen na suverénní zemi, ale v jistém slova smyslu rovněž na celou západní demokracii. Ocenil přitom nejen odhodlání Ukrajinců bránit vlast, ale i jednotný postoj Západu, přičemž neopomněl připomenout, že ještě nedávno se světem šířily pochybnosti o významu NATO a dalších organizací. Ukazuje se podle něj, že západní země musejí být ostražité a připravené na všechny eventuality. "To, co se zřejmě bude delší dobu odehrávat, bude strategické soupeření stran uspořádání společnosti, soupeření demokratických a různých forem nedemokratických režimů v čele s Čínou či Ruskem," upozornil.
Domácí i zahraniční experti svými příspěvky otevřeli diskuzi, která významem dalece přesahuje jejich dvoudenní setkání na nyní již etablované ekonomické konferenci. Lídrům byznysu i politikům vyslali signál, že doba si žádá aktivní přístup, posilování fungujících modelů a rozvíjení nových a silných partnerství. Mimo jiné tak připomněli myšlenku jednoho z předchozích ročníků Kostelce: Odolnost především!