Světová ekonomika očima manažerů: Evropský byznys expanduje poprvé za osmnáct měsíců

Pondělí se nese ve znamení sektoru služeb poté, co minulý čtvrtek patřil na světových trzích indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Čísla povzbuzují optimismus investorů, zdá se, že se eurozóna konečně dostává z dlouhé recese.

Sektor služeb

Eurozóna

Kompozitní PMI se poprvé od ledna 2012 vyhoupl přes padesátibodovou hranici na téměř dvouleté maximum 50,5 bodu (ve službách: 49,8 bodu). Německý sektor služeb v červenci rozšířil expanzi, index se vyšplhal na pětiměsíční maximum 52,1 bodu, Itálie si připsala více než dvouleté maximum a ocitla se jen 0,3 bodu pod padesáti body, Francie zaznamenala nejmírnější propad sektoru za 17 měsíců na 49,1 bodu a španělský sektor služeb se také přiblížil stabilitě na 48,6 bodu, což představuje 25měsíční maximum.

"Kompozitní PMI na 50,5 bodu potvrzuje návrat ekonomiky eurozóny k růstu a naznačuje, že by se konečně mohla prokousávat ven z dlouhé recese," okomentoval výsledky Rob Dobson, ekonom z Markit. "Eurozóna už si sice zažila pár falešných vlaštovek, ale tentokrát zlepšující se důvěra a další výhledové indikátory přinejmenším utvrzují v optimismu," dodává.

Spojené království

Sektor služeb ve Spojeném království v červenci nečekaně expandoval a index nákupních manažerů přeskočil 60 bodů. Aktivita sektoru se zrychlila nejvíce od července 2006 díky přílivu nových firem do odvětví a zlepšujícím se podmínkám podnikání. Nad padesátibodovou hranicí se tak Spojené království drží už sedm měsíců v řadě.

Německo

Německý sektor služeb v červenci zrychlil expanzi - index nákupních manažerů dosáhl 51,3 bodu z červnových 50,3 bodu. Kompozitní PMI vyskočil dokonce na 52,1 bodu z červnových 50,4 bodu. "Německá ekonomika vstoupila do třetího kvartálu správnou nohou tažená jak zpracovatelským sektorem, tak odvětvím služeb," říká Tim Moore, ekonom z Markit. "Ačkoliv celkový profil růstu stále zaostává za výsledky v letech 2010 a 2011, silný nárůst objemu nových objednávek naznačuje, že by se Německo mohlo odrazit ve druhé polovině roku," dodává.

Francie

Index nákupních manažerů ve službách se v červenci ve Francii vyšplhal na 11měsíční maximum, kompozitní PMI dokonce na 17měsíční maximum. Zmírnil se propad jak přílivu nové pracovní síly do sektoru, tak celkové aktivity sektoru. Zároveň firmy propouštěly nejméně od července 2012.

Itálie

Italský sektor služeb zahájil druhou polovinu roku úspěšně, výrazně se zpomalil propad aktivity sektoru i propouštění zaměstnanců. Index nákupních manažerů vzrostl na 48,7 bodu z červnových 45,8 bodu, což představuje 26měsíční maximum.

Španělsko

Propad španělského sektoru služeb se v červenci zpomalil nejvíce za poslední dva roky a zmírnil se tak už třetí měsíc v řadě. Aktivita sektoru a nové objednávky klesaly pomaleji a ceny vstupů klesly poprvé za poslední tři měsíce. Index nákupních manažerů vyskočil na 48,5 bodu z červnových 47,8 bodu.

Eurozóna

Index byl díky solidním datům z Německa oproti prvnímu odhadu revidován na 50,3 bodu z 50,1 bodu. Potvrdil se tak první "kladný výsledek" (nad 50 bodů) za poslední dva roky. Index produkce klíčovou padesátibodovou hranici oproti červnu pohodlně překonal a stoupl na 52,3 bodu. K růstu se po červnovém poklesu vrátil i dílčí index nových vývozních zakázek. "Zpracovatelská výroba v červenci opět rostla v Německu, Itálii, Nizozemsku a v Irsku, vítaný návrat k růstu byl ve Francii a v Rakousku," uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Rob Dobson.

Objevily se také náznaky, že pokles aktivity se v eurozóně zmírňuje i v zemích, jako jsou Řecko nebo Španělsko, které patří mezi nejvíce zasažené dluhovou krizí. Index zaměstnanosti ale klíčových 50 bodů nepřekonal. Výrazně se však této hranici přiblížil, když stoupl ze 47,8 bodu na více než 49 bodů.

Čína

V Číně byly tradičně zveřejněny dva indexy - od HSBC/Markit a oficiální vládní. Vládní index v červenci vzrostl z 50,1 bodu na 50,3 bodu a udržel se těsně nad 50bodovou hranicí, která odděluje očekávání růstu a poklesu.

Údaje od HSBC/Markit tak veselé nebyly. Podle nich se očekávání v čínském průmyslu dále zhoršují, bodově vyjádřeno z 48,2 na 47,7. Pro pobavení se dnes čtenáři Investičního webu mohou naučit, jak se čínsky píše slovo "zdroj".

Aktivita zpracovatelského průmyslu v Číně v červenci podle Markit/HSBC PMI kvůli poklesu nových zakázek klesala třetí měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň za necelý rok. "Ochlazující se zpracovatelský průmysl v souvislosti se slabou poptávkou z domácích i zahraničních trhů nadále vytváří tlak na zaměstnanost," sdělil hlavní ekonom HSBC pro oblast Číny Chung-pin Čchü. Index HSBC se oproti vládnímu PMI více zaměřuje na malé a střední podniky v soukromém sektoru.

USA

Ve Spojených státech jsou zveřejňovány také dva indexy. Ten od společnosti Markit v červenci signalizoval nejsilnější expanzi průmyslu za poslední čtyři měsíce, když vzrostl na 53,7 bodu z červnových 51,9 bodu. Předběžný údaj počítal jen s 53,2 bodu.

Index ISM dopadl v červenci ještě lépe. Narostl na červencových 55,4 bodu z červnových 50,9 bodu, čekalo se jen 53,1 bodu.

Česká republika

Údaje PMI od HSBC svědčí o tom, že se obchodní podmínky v českém výrobním sektoru se na začátku druhého pololetí dále zlepšují. V červenci vzrostly nové zakázky, nové exportní zakázky, výroba i zaměstnanost, poptávka tedy očividně nabírá na síle. Inflační tlaky zůstaly slabé – jak ceny vstupů, tak ceny výstupů během sledovaného měsíce klesaly. Index PMI roste již čtyři měsíce za sebou, tentokrát z 51 bodů v červnu na 52 bodů v červenci. To svědčí o nejlepším celkovém zlepšení provozních podmínek od března 2012, jde o druhý nejlepší výsledek od září 2011. Index byl rovněž jen lehce pod dlouhodobým průměrem průzkumu 52,3 bodu.

K posílení hlavního indexu přispěly v červenci čtyři z jeho pěti složek – nové zakázky, výroba, zaměstnanost a dodací lhůty dodavatelů. Největším přínosem z uvedených složek byly nové zakázky, po nichž následovala výroba. Zásoby hlavní index nadále oslabovaly, ovšem nejmenší měrou od prosince 2011.

Německo

Údaje za červenec byly oproti předběžnému odhadu revidovány výše, a sice z 50,3 bodu na 50,7 bodu. je nejvýše za 18 měsíců.

Francie

Červencový průmyslový PMI byl oproti předběžnému údaji revidován na 49,7 bodu z 49,8 bodu.

Spojené království

V červenci pokračoval růst očekávání v britském průmyslovém sektoru. Index nákupních manažerů vystoupal na 28měsíční maximum 54,6 bodu, v červnu index také naznačoval růst, ale jen na úrovni 52,9 bodu.

Itálie

V červenci index vzrostl na 50,4 bodu z červnových 49,1 bodu.

Španělsko

Po 50bodovém výsledku v červnu průmyslový PMI mírně klesl na 49,8 bodu, nicméně i tento výsledek potvrzuje, že očekávání spojená se španělskou ekonomikou se postupně zlepšují. Ukázala to poslední solidní makrodata.

Řecko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se vyšplhal v červenci na 43 měsíční maximum 47 bodů, v červnu dosáhl pouze 45,4 bodu.

Indie

Jako přes kopírák sebrané čínské vládní údaje - pokles z 50,3 na 50,1 bodu. Výroba v červenci potřetí v řadě klesla, přibylo ale objednávek pro exportéry.

Brazílie

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci klesl na 48,5 bodu z červnových 50,4 bodu.

Rusko

Pokles na 49,2 bodu z červnových 51,7 bodu je velice znatelný. Za poklesem je podle Markit především stagnace nových objednávek, které minulý měsíc svým růstem pomohly k celkovému pozitivnímu výhledu.

Polsko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci vzrostl na 51,1 bodu z červnových 49,3 bodu. Čekal se růst jen na 50,1 bodu.

Japonsko

Údaje vyšly již ve středu. Očekávání se snížilo z 52,3 bodu na 50,7 bodu, Abenomika ale stále manažery vede k mírnému optimismu.

Austrálie

Data z 10. července ukazují, jak je v ekonomice založené na vývozu komodit vysoká volatilita v očekávání. V červenci index klesl na 42 bodů z červnových 49,6 bodu.

Irsko

Jeden z "hrdinů" evropské dluhové krize v červenci na úrovni průmyslu expandoval, index vzrostl na 51 bodů z červnových 50,3 bodu. Po vládních údajích z Číny zatím druhý zveřejněný růst vůbec.

Nizozemsko

Zlepšení a růst do pásma očekávání expanze průmyslu - 50,8 bodu po červnových 48,8 bodu.

Kanada

Index v červenci klesl na 52 bodů z červnových 52,4 bodu. Jde o minimum za uplynulé tři měsíce.

Jižní Korea

Ani technologicky zaměřené malé ekonomice v sousedství Číny a Japonska se příliš nedaří. Očekávání v průmyslu klesla na 47,2 bodu z červnových 49,4 bodu.

Turecko

Země má za sebou velké politické otřesy, důvěra investorů se snížila. Podobně na tom jsou i očekávání manažerů v průmyslu, v červenci index oslabil na 49,8 z červnových 51,2 bodu.

Tchaj-wan

V červenci pokles ze 49,5 bodu na 48,6 bodu.

Vietnam

Černý kůň pro řadu investorů, kteří dlouhodobě věří v renesanci emerging markets, případně frontier markets. V červenci index sice vzrostl z 46,4 na 48,5 bodu, ale stále je pod hranicí očekávání průmyslové expanze.

Indonésie

Další ekonomika, jejíž význam i ve světovém měřítku roste. Očekávání jsou stále optimistická (v červenci 50,7 bodu), ale horší než v červnu (51 bodů).

Indexy nákupních manažerů (PMI)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat