Světová mapa podnikatelských rizik

Navzdory globálnímu hospodářskému růstu budou celosvětovému ekonomickému klimatu v letošním roce dominovat nejistoty vyplývající především z politických rizik. Řada z nich je navázána na důležité volby v evropských státech. Světový trh ohrožuje nárůst protekcionismu spojený například s nástupem nové administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Společnost Coface, globální lídr v pojištění firemních pohledávek, předpokládá, že by globální hospodářský růst měl v roce 2017 dosáhnout 2,7 % po 2,6 % v roce 2016. Na růstu se budou podílet především rozvíjející se ekonomiky, které mají v letošním roce podle očekávání Coface růst o 4,7 %. Pozitivně se projeví hlavně zotavení ekonomik Brazílie a Ruska, které budou kompenzovat zpomalení čínského růstu. U rozvinutých ekonomik se čeká stabilní růst v průměru o 1,6 %.

Mezinárodní obchod by měl podle Coface v letošním roce růst o 2,4 % (mezi lety 2008 a 2015 to bylo v průměru o 2,2 %). Světový trh ale ohrožuje rozmach protekcionistických opatření, která zavádí například nová administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tyto kroky budou mít zpočátku menší dopad na samotné USA, výrazně se ale projeví v zemích, které do Spojených států ve velkém vyvážejí. Jedná se například o Mexiko, Salvador, Honduras či Ekvádor, z asijských zemí pak Vietnam nebo Thajsko.

Vysoká závislost Mexika na vývozu do USA, který tvoří 7 % HDP země, v kombinaci s vyšší inflací a poklesem investic vedly Coface ke snížení ratingu rizikovosti podnikatelského prostředí Mexika na úroveň B, což představuje značné riziko. Oproti tomu zlepšení podnikatelského prostředí se předpokládá v Argentině, která by po složitém roce měla začít těžit z uskutečněných hospodářských reforem. V případě Argentiny, kterou tolik neohrožuje nástup Donalda Trumpa, zvyšuje Coface rating na B.

S napětím očekávané volby

V letošním roce budou ve vyspělých ekonomikách podnikatelské prostředí ohrožovat především politická rizika. Obzvlášť evropské státy s napětím očekávají výsledky několika důležitých voleb, které se v následujících měsících uskuteční. Nejistotu by mohly způsobit především francouzské prezidentské volby, jejichž favoritka Marine Le Penová se netají úmyslem přehodnotit členství země v EU a v krajním případě prosazovat i její vystoupení z unie.

Loni se indikátor politického rizika zvýšil v průměru o 13 bodů pro Francii, Itálii, Španělsko, Německo a Británii. Pokud by mělo dojít k dalším politickým turbulencím, podobně jako v případě překvapivého výsledku hlasování o brexitu, mohl by se hospodářský růst evropských zemí zpomalit v průměru o 0,5 procentního bodu.

Navzdory nejistotě se ale podnikatelské prostředí v řadě evropských států zlepšuje. Španělsko si v ratingu polepšilo na úroveň A3, zatímco Island a Kypr, kde se snižují rizika spojená s kapitálovými regulacemi, dosáhly vyššího ratingu A2, respektive B. V pozitivním trendu zlepšování ratingu pokračují i další evropské státy, konkrétně se jedná o Estonsko (A2), Bosnu a Hercegovinu (C) a Srbsko (B). Všechny tyto země zaznamenaly zlepšení podnikatelského prostředí a ekonomický růst v nich dosahuje uspokojivých úrovní. Bulharsko (A4) díky svému mírnému hospodářskému růstu a upevňování situace v bankovním sektoru potvrdilo své ekonomické zotavení. Česká republika má jako při předchozím hodnocení rating A3, což znamená poměrně přijatelné riziko podnikatelského prostředí.

V rozvojových zemích jsou podle Coface politická rizika na historicky nejvyšší úrovni. Rozviřují je především sociální nespokojenost a bezpečnostní hrozby. Mezi důležitými ekonomikami v kategorii rozvojových zemí představují potenciálně největší politická rizika Společenství nezávislých států a region severní Afriky a Blízkého východu. V případě Jihoafrické republiky je pak vzestup politické a sociální frustrace v kombinaci se slabým ekonomickým růstem důvodem pro snížení ratingu rizikovosti země na C, což představuje pro rozvoj podnikatelských aktivit již vysoké riziko.

Problémy s financováním pro nové firmy

V rozvinutých ekonomikách by měl letos pokračovat pozitivní trend snižování počtu firem, které nejsou schopné dostávat svým závazkům. Negativním jevem nicméně zůstává, že počet nově založených firem je v některých případech hluboko pod úrovní předkrizových let. Například v Německu v loňském roce vzniklo o pětinu méně (-19,8 %) firem než v období před krizí v letech 2008-2009. Častým důvodem je to, že nově vznikající společnosti nedosáhnou na bankovní financování, které by je podpořilo v rozvoji. Banky raději směřují své zdroje do již zavedených firem.

Zvyšující se zadlužení firem je značným problémem v rozvíjejících se ekonomikách. Nejvíce zadlužené jsou čínské firmy, jejichž celkový dluh představuje 160 % HDP země. V období mezi druhým kvartálem 2015 a druhým kvartálem 2016 toto zadlužení vzrostlo o 12 procentních bodů. Úroveň zadlužení v bankovním sektoru roste strmě nejen v Číně, ale i v Rusku, Indii a Brazílii, kde se zároveň zpřísňují podmínky pro získání úvěru.

V subsaharské Africe se daří lépe spíše menším ekonomikám. K premiantům regionu patří Ghana (B), kde v loňském roce proběhly demokratické prezidentské a parlamentní volby a veřejné finance dosahují dobré úrovně. Pozitivní vývoj probíhá i v Keni (A4), která prožívá vzestup turistického ruchu a investic placených z veřejných peněz.

Zdroj:
Coface
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2017
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat