Světová superměna jako odpověď na krize aneb Soumrak dolaru jako světové měnové jedničky na obzoru

Nic netrvá věčně, ani dominance jedné světové rezervní měny. Když bývalý hlavní ekonom Světové banky Justin Yifu Lin varoval, že je dominance dolaru příčinou světové finanční a ekonomické krize, málokdo naslouchal. (Kdo by také bral vážně Číňany? Ti musejí proti dolaru stále něco mít!)

Lin by nahradil dolar jednou globální superměnou, protože by to podle něho vedlo k vytvoření mnohem stabilnějšího světového finančního systému. Bývalý hlavní ekonom Světové banky, v současnosti profesor na pekingské univerzitě a hlavní poradce čínské vlády, prohlásil, že rozšíření koše hlavních rezervních měn (v současnosti zahrnující dolar, euro, japonský jen a britskou libru) neřeší důsledky finanční krize.

Ani internacionalizace čínské měny prý není řešením. "Čína může hrát v realizaci těchto plánů jedině podpůrnou roli," konstatoval Lin. "Nutné je schválit plány v USA a Evropě. Myslím si, že G20 je ideální platformou k diskuzi."

Superměna jako prevence krize

Koncept světové "superměny" založené na měnovém koši je pravidelně diskutovaný světovými lídry a podporovaný laureátem Nobelovy ceny Josephem Stiglitzem. Superměna by ale také mohla být spojena s jedinou měnou, propojenost finančních trhů a obavy z volatility systému napojeného na jednu měnu ale hovoří v neprospěch této myšlenky.

Konceptu světové superměny nahrály říjnové dohady ohledně amerického rozpočtu, které vedly až k pozastavení chodu americké vlády. "Přichází snad nyní čas na zvážení vybudování 'deamerikanizovaného světa'?" ptala se začátkem prosince zpravodajská agentura Nová Čína. Vytvoření nové mezinárodní rezervní měny výměnou za závislost na dolaru by podle ní zabránila tomu, aby vládní paralýza ve Washingtonu zasáhla zbytek světa.

V březnu 2009 guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan volal po vytvoření nové nadnárodní rezervní měny a nahrazení dolaru. V dokumentu publikovaném na webu čínské centrální banky Čou prohlašuje, že z mezinárodní rezervní měny, která "není propojena s jednotlivými národy a je schopna v dlouhodobém horizontu udržet stabilitu", by svět těžil více než ze současné závislosti na dolaru.

Obavy nepřicházejí jen z Číny

Také David Bloom, šéf globálních měnových strategií v HSBC, se obává, že změny v americké monetární politice vyvolají fluktuace měn mladých trhů a povedou k finanční nestabilitě.

Čchen Wen-ling, hlavní ekonom čínského centra pro mezinárodní hospodářskou výměnu, vládního poradního orgánu, na toto téma prohlásil: "Nadnárodní měna může představovat nový směr vývoje světového finančního systému. To ale rovněž vyžaduje, aby různé země spolupracovaly na koordinaci makroekonomických politik."

Bloom a Chen připomínají, že by Čína měla hrát důležitější roli v řízení světového finančního systému. Bloom ale vysvětluje, že pro mezinárodní finanční organizace je složité dosáhnout konzistentních závěrů ohledně toho, jak zlepšit systém světových rezerv. Pro letošek očekává zhodnocování jüanu, a to dokonce i v páru s jinak posilujícím dolarem, a zrychlení internacionalizace čínské měny za předpokladu, že vláda rozhodne o dalším otevírání kapitálového trhu.

Implementace bude bolestivá

Pierre Defraigne, výkonný ředitel bruselské Madariaga College of Europe Foundation, označil Linův návrh za vynikající. Problém ale spatřuje v jeho realizaci. "Je potřeba nalézt efektivní globální mechanismus, který by umožnil propojení zemí, které potřebují vybudovat infrastrukturu, s těmi, které mají dostatek zahraničních rezerv," radí.

"Nemyslím si, že největší ekonomiky a jejich měny jsou v současnosti připraveny na spuštění nadnárodní měny. Ani EU, ani Čína nemají finanční trhy a měnové systémy natolik zdravé, pevné, předvídatelné a funkční, aby mohly být základním kamenem světového systému. Je ale čas na tvorbu fundamentů pro řízení světového měnového systému," připouští i Michal Krol, analytik z Evropského centra pro mezinárodní politickou ekonomii.

Zdroj: China Daily, Zero Hedge

Americký dolar
Přestat sledovat
Čínský jüan
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat