Tabákový výrobce Philip Morris ČR v prvním pololetí vydělal 2,02 miliardy Kč

Společnost Philip Morris ČR vykázala za prvních šest měsíců letošního roku čistý zisk 2,02 miliardy Kč. Meziročně tak vydělala o 15,8 % více. Zisk na akcii činil 736 Kč. Tržby bez spotřební daně a DPH se podniku zvýšily o 27,5 % na 8,19 miliardy Kč. Společnost také oznámila, že od října bude ředitelkou a předsedkyní představenstva Andrea Gontkovičová.

Výkonnost firmy odráží lepší než očekávaný objem prodeje tabákových výrobků, a to navzdory poklesu objemu prodeje. Ten byl totiž více než vyvážen pozitivními dopady zvýšení cen ve druhé polovině roku 2018 a v první polovině roku 2019 a pokračujícím silným růstem prodeje bezdýmných zařízení IQOS a tabákových náplní HEETS.

V první polovině roku společnost zaregistrovala 104 000 nových uživatelů IQOS v Česku a 51 000 na Slovensku.

Zisk z provozní činnosti vzrostl v prvním pololetí meziročně o 15,1 % na 2,5 miliardy Kč, a to hlavně v důsledku příznivého vývoje cen portfolia tabákových výrobků v České republice a na Slovensku. Při vyloučení vlivu změn měnového kurzu vzrostl zisk z provozní činnosti o 15,6 %. Tržby za výrobní služby se meziročně zvýšily o 6,2 % na 1,1 miliardy Kč.

Podnikání v České republice

Tržby z distribuce v tuzemsku bez spotřební daně a DPH stouply o 35,1 % na 4,9 miliardy Kč, a to díky vyšším prodejům tabákových náplní HEETS a bezdýmných zařízení IQOS a příznivému vývoji cen výrobků určených ke kouření. Tyto pozitivní efekty byly částečně kompenzovány snížením prodejů tabákových výrobků.

Objem domácího odbytu tabákových náplní HEETS se meziročně zvýšil o 0,4 miliardy kusů na 0,5 miliardy kusů. Objem domácího odbytu portfolia tabákových výrobků se snížil o 0,2 miliardy kusů na 3,7 miliardy kusů.

Odhadovaný celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků v Česku stoupl o 0,8 % na 10 miliard kusů. Odhadovaný celkový trh cigaret v České republice poklesl o 2,8 % na 9,5 miliardy kusů cigaret, a to zejména v důsledku přechodu kuřáků na zahřívané tabákové výrobky.

Podnikání na Slovensku

Tržby společnosti Philip Morris Slovakia bez spotřební daně a DPH se v místní měně zvýšily meziročně o 24,2 % na 84,1 milionu eur, a to hlavně díky vyšším prodejům HEETS a IQOS a příznivému vývoji cen portfolia tabákových výrobků. Tyto pozitivní efekty byly stejně jako v ČR částečně kompenzovány snížením prodejů portfolia tabákových výrobků.

Objem odbytu náplní HEETS firmy Philip Morris Slovakia se zvýšil o 0,1 miliardy kusů na 0,2 miliardy kusů. Objem odbytu tabákových výrobků poklesl o 0,1 miliardy kusů na 1,9 miliardy kusů.

Odhadovaný celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků na Slovensku se zvýšil o 2,7 % na 3,7 miliardy kusů, a to zejména v důsledku jednorázových pohybů zásob. Odhadovaný celkový trh cigaret na Slovensku se snížil o 1,2 % na 3,5 miliardy kusů, zejména z důvodu přechodu kuřáků na zahřívané tabákové výrobky.

Analytici: Výsledky jsou příslibem slušné dividendy z letošního zisku

"Konsolidované tržby 8,19 miliardy Kč překonaly náš odhad 7,43 miliardy Kč. Výsledky hodnotíme pozitivně, úterní vývoj ceny akcií by měly podpořit," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Celkově výsledky hodnotíme neutrálně, jelikož i přes vyšší tržby, které jsme očekávali, se začíná projevovat nižší marže kvůli rostoucímu podílu HEETS. Pokud silný rostoucí trend tržního podílu náplní HEETS bude pokračovat, lze očekávat pokračující tlak na marže. Aktuální výsledky nicméně podniku umožňují pokračovat ve štědré dividendové politice a očekáváme, že za letošní rok by se dividenda mohla pohybovat kolem 1 400 Kč na akcii," uvádí analytik Jan Šafránek z České spořitelny.

"Výsledky v anualizovaném vyjádření implikují čistý zisk 1 513 Kč na akcii, což vyznívá pozitivně pro potenciální výši dividendy. Navíc to ukazuje, že ani nástup zahřívaných produktů nemusí mít tak výrazně negativní dopad do absolutních čísel," dodává analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Firmu od října povede Gontkovičová, Könye rezignoval

Tabákovou firmu Philip Morris ČR od října povede Andrea Gontkovičová. V křesle ředitele i předsedy představenstva nahradí Árpáda Könye, který byl v čele společnosti od roku 2016 a který na obě funkce rezignoval. O změně ve vedení firmy rozhodlo v pondělí představenstvo a firma o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Gontkovičová ve společnosti pracuje od roku 1997. Začínala ve slovenské pobočce, později působila také ve švýcarské centrále. Ve firmě postupně vystřídala různé funkce a od loňského roku byla ředitelkou obchodního rozvoje. Novou generální ředitelkou zodpovědnou za Česko, Slovensko a Maďarsko a předsedkyní představenstva se stane s účinností od 1. října.

Ke stejnému datu představenstvo v pondělí jmenovalo také nového šéfa kutnohorského závodu Philip Morris ČR, bude jím dosavadní ředitel pro výrobní zařízení ve Švýcarsku Piotr Cerek.

"Výměnu na pozici generálního ředitele vnímáme neutrálně vzhledem k tomu, že k podobným obměnám v rámci skupiny PMI dochází pravidelně a vliv na působení společnosti je minimální," napsal Milan Vaníček.

Zdroj:
Philip Morris, ČTK
Philip Morris ČR
Přestat sledovat
Tabák a cigarety
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
22. 4. 2021 17:01
Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): Výhled tuzemské ekonomiky je býčí, v oblasti veřejných financí…
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat