Touha po ekonomickém růstu: Nabídnou ho mladé trhy?

Vyspělé státy se potýkají se stagnací ekonomik či s hospodářským poklesem. Rozvíjející se trhy mají sice svá specifická rizika, ale i růstové příležitosti. Které z nich patří k favoritům v současné složité době? A které státy reprezentují největší riziko, případně největší investiční příležitost?

Rozvíjející se část světa má jednu velkou výhodu - má solidní předpoklady pro nastartování ekonomického růstu i atraktivně oceněné akcie. Podle analytiků ING Investment Management bude přesto další éra vysokého růstu hodně záležet na vývoji v Číně, konkrétně na vývoji její měnové politiky.
Čína letos pravděpodobně nedosáhne takového růstu, který se od ní očekává. Faktory jako korekce na trhu bydlení, nízká důvěra v soukromý obchodní sektor, slabá výkonnost exportu a špatné vyhlídky ohledně růstu poptávky zejména v Evropě vyvíjejí dodatečný tlak na hospodářský růst. Ten proto pravděpodobně zklame. Riziko tvrdého přistání však prozatím zůstává nízké.
Zpomalení Číny bez zhroucení světa: Proč je měkké přistání ekonomiky Země středu tak důležité?
Indie
Po mnoho let byla miláčkem investorů hledajících výnos na rozvíjejících se trzích. Není to tak dávno, co Indii mnozí předpovídali rychlejší růst než Číně. Tato domněnka bohužel vzala před pár lety zasvé, když hospodářský růst Indie zpomalil více než ten v Číně.
Pozitivním znakem je pokles jádrové inflace v minulých měsících, který dává centrální bance prostor pro snížení úrokových sazeb. Dalším plusem jsou klesající ceny ropy, které vedou k narovnání schodku běžného účtu. A konečně, Indie je jeden z mála trhů málo ovlivněných vývojem v Číně. To všechno nás vede k optimistickému výhledu vývoje tohoto státu.
Brazílie
Země bude pomalým růstem v Číně značně ovlivněna. Brazilský trh je navíc velmi citlivý na náladu na světových trzích, která je momentálně značně negativní.
Kromě toho si můžeme všimnout pokračujícího zhoršení brazilské ekonomicko-politické scény. Vláda nečiní téměř žádná opatření k vylepšení strukturálních problémů státu, jako jsou vysoké daně, chabá infrastruktura či nedostatek kvalifikované pracovní síly. Snižování úrokových měr není samospasitelné.
Soukromé společnosti navíc nadále jen velmi neochotně investují do infrastruktury a nových výrobních kapacit. Brazilský akciový trh vykazuje již více než dva roky špatnou výkonnost a nevidíme důvod, proč by se tento trend měl nyní obrátit.

Malajsie
Jde o defenzivní trh s růstovým potenciálem. V rozvíjejícím se světě nenajdeme druhý takový stát, defenzivně zaměřený a bezpečný, jako je Malajsie. Je to nejméně volatilní trh mezi rozvíjejícími se státy, který vykazuje nejlepší výkonnost zejména v těžkých časech.
Nízký podíl veřejně obchodovatelných akcií, převaha národních penzijních fondů a omezený podíl zahraničních firem na vlastnictví domácích společností - to vše vysvětluje dobrou výkonnost této země. Náš výhled na malajské akcie je tedy značně pozitivní.
Indonésie
Indonésie zůstává jednou z mála zemí, kde hospodářský růst táhne především domácí poptávka. HDP roste zhruba o 6 % ročně díky vysoké zaměstnanosti, přiměřenému růstu mezd a vysokému a udržitelnému růstu domácí spotřeby. Navíc rostou investice a zlepšuje se i právní prostředí v zemi, což je pro udržení hospodářského růstu obzvlášť důležité. **Místní akcie preferujeme zejména pro jejich velký růstový potenciál. A věříme, že i ve složitějším globálním prostředí si růstový potenciál udrží.
