1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
Dubravko Lakos-Bujas se podle jména vzal kdovíkde, ale na chleba si vydělává - asi celkem slušně - jako hlavní stratég pro americký akciový trh v JPMorgan. A tak nepřekvapí, že když se ho zeptali na největší rizika pro světovou ekonomiku, točil se ve své odpovědi na svém domácím kolotoči. Americké hřiště ale má smysl znát a sledovat.
Americká měna nadále posiluje. Obchodně vážená hodnota dolaru narostla jen za poslední dva, tři roky o více než pětinu. Pokud tento trend bude pokračovat, světovou ekonomiku to bude různými kanály dostávat pod stále větší tlak. Zhruba 60 % světového hospodářství je tak či onak napojeno na dolar, jeho role je tedy klíčová.
V celém finančním systému a v ekonomice je obrovský objem dluhů. Když zůstaneme u dluhů firem, tak ty například v USA mimo finanční sektor dosahují prakticky stejné úrovně jako v roce 2007, tedy historického maxima. Míra tolerance vůči (rychlému) zvyšování úroků klesá.
S novou americkou administrativou velice živé téma, a to nejen v Severní Americe (vztahy s Mexikem a Kanadou), ale i jinde ve světě (Čína, Japonsko, Evropa). Pokud protekcionistická politika Donalda Trumpa vyvolá odvetná opatření, a tedy de facto obchodní či měnové války, dopady na globální ekonomiku budou velice výrazné.