Trump si brousí(vá) zuby na Powella, ale Peking má stále náskok

Americký prezident Donald Trump o víkendu oživil myšlenku na odvolání šéfa Fedu, se kterým je dlouhodobě nespokojen. Po nedělním snížení sazeb centrální bankou má jejího šéfa opět o něco raději, nicméně i tak pro něj může být Čína v něčem (nedostižnou) inspirací. Tamní prezident Si Ťin-pching totiž umí jednat mnohem rychleji.

Židle Jeromea Powella se v sobotu zase jednou trochu otřásla. Šéf rady guvernérů Fedu schytal čerstvou dávku hněvu prezidenta Donalda Trumpa. "Nejsem s Fedem spokojen, protože následuje, namísto aby vedl," prohlásil Trump a dodal, že sice má právo Powella odvolat (nebo degradovat z pozice šéfa od role řadového člena rady), ale nemá to v současnosti v plánu.

V sobotu nebylo tak docela jasné, zda Trump kritizuje fakt, že Fed pouze reaguje na globální epidemii koronaviru (která přispěla k chvílemi až 30% ztrátě amerických akciových trhů), kdežto správně by bylo, aby takovou epidemii sám vyvolal, nebo jestli měl na mysli nějaký jiný dobrý nápad. Hrozba Powellovi však je zbraní o dvou ostřích.

Proč Trump Powella potřebuje

Trhy vnímají Fed a Powella specificky jako hráz stojící mezi jejich fungováním a ekonomickými idiosynkrasiemi Bílého domu. Trump by si podle všeho přál, aby úrokové sazby byly stabilně na -10 %. Již sama řeč o tom, že by Powell mohl rukou Trumpovou padnout, může na trzích vyvolat nové kolo nejistoty.

Toho se obává nejen Wall Street, kde je to samozřejmé, nýbrž především Trump sám. Ačkoli 90 % amerických akcií je v rukou pouhých 10 % obyvatel, spokojenost s prací prezidenta (mezi lidmi bez rozdílu stran vlastnictví akcií) stoupá a klesá velice podobně jako ceny akcií. Prezident si tedy nemůže dovolit Powella jen tak vyhodit, ačkoli si myslí, že k tomu má pravomoci (na což se právní názory liší).

Ačkoli Trumpovu hýkání směrem k Fedu si již Wall Street měla možnost přivyknout, tentokrát trhy ohrožuje kromě prezidenta i virohysterie, což je nevítaná kombinace. "Kdyby Trump Powella odvolal, mělo by to na trhy silný destabilizační účinek," míní Ernie Tedeschi z washingtonské konzultační firmy Evercore ISI. "Trhy Powellovi věří, že udělá, co monetární politika v krizové situaci udělat může, a Powell ví, co to znamená."

I proto možná Trump na čas vezme Powella i verbálně více na milost, obzvlášť v situaci, kdy v neděli Fed srazil základní úrokovou sazbu o celý procentní bod.

Čínská lekce

Americký prezident tak zjišťuje, že nemůže Powella odvolat, aby mu dal pocítit svoji rozhodnost, a zároveň ho ve funkci ponechat, aby mu pomohl ke znovuzvolení. Z toho je vidět, že americký prezident sice z cesty k plnému uplatnění principu vlády natvrdlé ruky již značný kus urazil, ale ve srovnání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem je stále pozadu.

Čínské vedení šlo i tentokrát příkladem. Ačkoli o nákaze koronavirem vědělo (nejpozději) již na samém začátku roku, prezident Si přispěchal s bojovným protivirovým projevem až na konci února. A jestli se to někomu nelíbí, má pro něj čínský boss už vymyšlenou budoucnost.

Právě v těchto dnech ji prožívá (má-li štěstí) Žen Či-čchiang, muž, o němž se až do poloviny minulého týdne mluvilo jako o čínském realitním magnátovi se sklonem kritizovat současné vedení země. V sobotu už byl prostým pohřešovaným. Jeho další osud si netroufáme odhadovat, ale lze předpokládat, že moc prima nebude.

Žen, přezdívaný Kanón, totiž napsal esej (její úryvky přinesl mimo jiné server China Digital News), v níž prezidentovi vyčinil, že se chová jako mocichtivý klaun. Oficiální místa na text nereagovala, ale Žen v pátek odešel do práce a od té doby ho nikdo neviděl. Je možné, že upadl po nakažené banánové slupce a sklouzl do veřejné kanalizace, nebo že se převlékl za jezevčíka a pokusil se utéci do Mongolska, případně se skrývá v sauně s třinácti třináctiletými děvčaty. Jeho rodina se však domnívá, že jej stihl prezidentův hněv.

Posuďte sami: "Děláte, jako kdyby epidemie začala 7. ledna ve chvíli, kdy jste vydal písemné instrukce, jak na ni mají úřady reagovat," napsal Žen. "Co jste dělal v prosinci? Proč nebyly informace k dispozici rychle? Proč 1. ledna vysílala státní televize zprávy o osmi lidech, kteří se snaží rozšiřovat falešné poplašné zprávy? A jak mohla 3. ledna vzniknout veřejná napomenutí těm, kteří takovým zprávám uvěřili? Proč nebyly instrukce ze 7. ledna k dispozici veřejnosti ani tehdy, a nejsou ani dnes? Jak to, že se ještě po 7. lednu (v Číně) konala celonárodní setkání? Proč stále jezdíte do zahraničí? Proč jste v provincii Jün-nan nechal konat festival na oslavu příchodu jara?"

Vzhledem k tomu, že za kritiku prezidenta dostal už před čtyřmi lety podmínku, je pravděpodobné, že si na něho tentokrát prezident posvítil. Donald Trump má co dohánět.

Donald Trump
Přestat sledovat
Jerome Powell
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat