Unipetrol loni vydělal téměř devět miliard korun. Rekordní výsledky byly podpořeny platbami od pojišťoven i vysokým využitím kapacit

Petrochemická společnost Unipetrol zakončila čtvrté čtvrtletí loňského roku s čistým ziskem 737 milionů korun. Meziročně jí tak zisk výrazně klesl, o rok dříve vykázala za stejné období výsledek 2,62 miliardy korun. Za celý loňský rok ale společnosti čistý zisk stoupl na 8,66 miliardy z 6,42 miliardy korun. Rekordní celoroční výsledky podpořily platby od pojišťoven za havárie i vysoké využití výrobních kapacit.

Provozní zisk EBITDA LIFO Unipetrolu ve čtvrtém čtvrtletí klesl z 3,26 miliardy korun na 1,25 miliardy korun, tržby společnosti se ale zvýšily z 26,47 miliardy korun na 30,54 miliardy korun. Meziroční srovnání čísel je ovlivněno zaúčtováním plateb od pojišťoven ve čtvrtém čtvrtletí 2016. Bez započtení jednorázových položek by výsledky za loňský čtvrtý kvartál byly zhruba stejné jako čísla za poslední tři měsíce předloňského roku. Objem čisté hotovosti se vlivem realizovaných investic ke konci loňského čtvrtého čtvrtletí meziročně snížil z 2,76 miliardy na 2,23 miliardy korun.

Za celý loňský rok dosáhl zisk EBITDA LIFO 14,82 miliardy korun, za rok 2016 vykázala společnost výsledek 10,12 miliardy korun. Tržby se firmě loni meziročně zvýšily na 122,48 miliardy korun z 87,81 miliardy korun.

"Loňský rok byl v mnoha ohledech rekordní. Zvýšili jsme tržby a provozní zisk na historickou úroveň a pokračovali jsme v mohutných investicích do modernizace a rozvoje klíčových výrobních jednotek. Ty navíc dosahovaly vysokého stupně využití. Výrazně jsme pokročili v kompletaci stavby nové polyetylénové jednotky, která je klíčovou investicí v naší strategii," uvedl ve výsledkové zprávě generální ředitel a předseda představenstva skupiny Unipetrol Andrzej Modrzejewski.

Segment downstream

V segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázal Unipetrol za rok 2017 provozní zisk EBITDA LIFO 13,5 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o nárůst o 2,4 miliardy korun (+21 %). Výsledky byly pozitivně ovlivněny stabilním provozem obou rafinérií Unipetrolu a meziročním navýšením využití výrobních kapacit z 62 % na 90 %. Díky tomu firma meziročně zvýšila objem zpracované ropy o 46 % na 7,9 milionu tun.

Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 9 % na 6,8 milionu tun. Etylénová jednotka byla využita na 82 %, což se projevilo ve výrazném nárůstu prodejních objemů petrochemických produktů, a to o 86 % na úroveň dvou milionů tun. Z toho neratovická Spolana, která uzavřela rok s čistým ziskem 433,5 milionu korun, přispěla prodaným objemem 397 tisíc tun.

Maloobchodní segment

V maloobchodním segmentu společnost vykázala celoroční provozní zisk EBITDA LIFO 1,4 miliardy Kč, což představuje meziroční navýšení o 436 milionů korun (+46 %). Důvodem byla pokračující všeobecně příznivá makroekonomická situace a zvýšený prodej pohonných hmot.

V nepalivové části těžil Unipetrol z dalšího rozvoje konceptu občerstvení Stop Cafe. Čísla podpořilo také postupné přebírání 63 čerpacích stanic od společnosti OMV. Dosud Unipetrol převzal 56 stanic, ukončení procesu očekává firma v letošním prvním čtvrtletí.

Unipetrol v minulém roce nadále posílil vedoucí pozici značky Benzina na trhu čerpacích stanic v ČR, ke konci roku evidoval ve své síti Benzina 401 stanic. Tržní podíl Benziny dosahoval ke konci října 20,5 %.

Investice do rekonstrukcí a modernizací

Unipetrol v uplynulém roce proinvestoval více než 7,5 miliardy korun. Vynaložené prostředky směřovaly do modernizace a rozvoje výrobních provozů, ochrany životního prostředí, optimalizace energetické efektivity a zvyšování procesní bezpečnosti.

Úspěšně pokračovala výstavba nové polyetylénové jednotky PE3. Stavba jednotky je v současné době hotova ze 77 %, její dokončení se předpokládá na konci letošního roku. Mezi klíčové projekty patřily také probíhající rekonstrukce teplárny T700 a revitalizace jednotky parciální oxidace (POX).

V oblasti dopravy a logistiky Unipetrol investoval do nákupu nových lokomotiv. Investice mířily také do neratovické Spolany, konkrétně do modernizace a ekologizace výroby a do produkce granulovaného hnojiva Spolsan G. V maloobchodním segmentu Unipetrol investoval přes 900 milionů korun do rozšiřování konceptu Stop Cafe na čerpacích stanicích a v neposlední řadě do přebírání a rebrandingu čerpacích stanic OMV.

Analytici: Výsledky cenu akcií neovlivní

"Unipetrol reportoval výsledky, které sice na kvartální úrovni zaostaly za odhady na provozní úrovni i na úrovni čistého zisku, ale absolutní rozdíly jsou jen malé. Nečekáme, že by report měl mít vliv na cenu akcií na burze, ta se bude řídit dobrovolnou nabídkou na odkup akcií Unipetrolu polskou skupinou PKN Orlen za 380 korun za kus," říká analytik z J&T Banky Bohumil Trampota.

Výraznější vliv hospodářských výsledků na cenu akcií Unipetrolu na burze nečeká ani analytik Jiří Kostka z Komerční banky. "Při srovnání čísel za roky 2016 a 2017 jsou výsledky pozitivní, nesmíme ale zapomínat, že do 30. ledna běží období dobrovolné nabídky odkupu akcií, po jehož skončení mohou být akcie společnosti staženy z burzy," napsal Kostka.

Pojišťovny by Unipetrolu měly vyplatit ještě zhruba 2,6 miliardy korun

V letech 2015 a 2016 postihly Unipetrol havárie v provozech v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. V srpnu 2015 zasáhl areál Unipetrolu v Záluží u Litvínova rozsáhlý požár, který přerušil provoz petrochemie. V roce 2016 byla odstavena kvůli havárii krakovací jednotky rafinérie v Kralupech nad Vltavou provozovaná dceřinou Českou rafinérskou. Zcela bez problémů ale nebyl ani loňský rok, v polovině prosince byla v litvínovském areálu poškozena jednotka parciální oxidace (POX), obnovení plného provozu společnost oznámila v první polovině ledna.

Pojistné plnění za havárie se pozitivně promítlo do výsledků Unipetrolu za loňský i letošní rok. Dříve vykázaná pojistná plnění v roce 2017 činila 2,8 miliardy korun. Předpokládaná hodnota zbývající kompenzace činila ke konci loňského roku 2,6 miliardy korun. Firma uvedla, že pokračuje ve vyjednávání, celková výše kompenzace bude záviset na konečné dohodě s pojistitelem. Finanční ředitel firmy Mirosław Kastelik očekává, že jednání budou dokončena v první polovině letošního roku.

PKN Orlen chce Unipetrol pro sebe

Petrochemická společnost Unipetrol byla založena v roce 1994. Od roku 2005 je podnik součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. PKN Orlen drží v Unipetrolu 63% podíl. Dalších zhruba 20 % akcií podniku vlastní společnost Paulinino Limited, kterou ovládá česko-slovenská finanční skupina J&T.

Na konci loňského roku ale firma PKN Orlen oznámila, že chce svůj podíl v Unipetrolu navýšit na minimálně 90 %. V rámci dobrovolné nabídky na odkup akcií Unipetrolu nabízí 380 Kč za jeden cenný papír. Sběr nabídek na prodej akcií začal 28. prosince a skončí 30. ledna. Paulinino Limited už na konci prosince oznámila, že svůj podíl v Unipetrolu Orlenu prodá.

Zdroj:
Unipetrol, ČTK
Unipetrol
Přestat sledovat
Petrochemie
Přestat sledovat
Rafinérie
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat