19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla na americké zboží a prezident Spojených států Donald Trump následně vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně přesunu výroby z Číny do USA. Později pak oznámil, že Spojené státy navýší cla na dovoz z Číny. Zároveň stihl ostře zaútočit na šéfa Fedu Jeromea Powella, který v Jackson Hole neslíbil další výrazné snižování sazeb, po kterém americký prezident volá.
"Naše skvělé americké firmy mají tímto nařízeno okamžitě začít hledat alternativu k Číně, včetně přesunu svých podniků domů a výroby svých produktů v USA," napsal Trump na svém twitterovém účtu. "Čínu nepotřebujeme."
....better off without them. The vast amounts of money made and stolen by China from the United States, year after year, for decades, will and must STOP. Our great American companies are hereby ordered to immediately start looking for an alternative to China, including bringing..
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 23, 2019
....all deliveries of Fentanyl from China (or anywhere else!). Fentanyl kills 100,000 Americans a year. President Xi said this would stop - it didn’t. Our Economy, because of our gains in the last 2 1/2 years, is MUCH larger than that of China. We will keep it that way!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 23, 2019
Americká obchodní komora Trumpův postoj odmítla a vyzvala USA a Čínu k rychlému dosažení obchodní dohody. "Ačkoli sdílíme prezidentovu frustraci, věříme, že správnou cestou vpřed je pokračující konstruktivní dialog," uvedla. Národní svaz maloobchodu (NRF) označil odchod amerických maloobchodníků z Číny za nerealistický.
Podle agentury Reuters nemůže Trump americké firmy zákonnými prostředky k bezprostřednímu odchodu z Číny přinutit. Trump by sice k omezení aktivity amerických podniků v Číně mohl využít změny v daňové politice či sankce, přerušení obchodních vztahů mezi dvěma největšími ekonomikami světa by však trvalo řadu let a jeho dopad na globální hospodářství by byl velice tvrdý, upozorňují odborníci.
Nejefektivnější možností by podle odborníků pro Trumpa bylo omezit vládní nákupy u amerických firem s podnikatelskými aktivitami v Číně. To by zasáhlo například společnosti Boeing, General Motors či Apple, které jsou velkými dodavateli americké vlády a zároveň mají rozsáhlé podnikatelské zájmy v Číně.
Peking dříve v pátek oznámil dodatečná cla ve výši 5 % a 10 % na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu do země dosahuje zhruba 75 miliard USD. Krok Pekingu je reakcí na americká cla na čínské zboží, která Trump ohlásil na počátku srpna. "Čína od 25. prosince opět spustí 25% cla na americká auta, k tomu zavede odvetná cla na další americké zboží v hodnotě 75 miliard dolarů, a navíc od 1. září zavede 5% clo na americkou ropu. Asi lze čekat v blízké době další třenice mezi oběma stranami, což rozhodně náladě na trzích neprospěje. Celkově to na mě ale působí tak, že Donald Trump začíná tahat za kratší konec provazu. Příští rok jsou v USA volby a aktuální cla (americká i čínská) již dopadají na běžné spotřebitele. To může Trumpvo preference ohrozit a Čína si to uvědomuje," uvedl analytik Jiří Polanský z České spořitelny.
Trump ještě v pátek stihl zareagovat, když oznámil, že cla na čínské dovozy do USA budou vyšší, než bylo původně oznámeno. Konkrétně 250 miliard USD ročně bude nově podléhat 30% clu namísto současnému 25% a od 1. září plánované clo týkající se dovozu v objemu 300 miliard USD ročně bude nově 15%, nikoli 10%.
....Sadly, past Administrations have allowed China to get so far ahead of Fair and Balanced Trade that it has become a great burden to the American Taxpayer. As President, I can no longer allow this to happen! In the spirit of achieving Fair Trade, we must Balance this very....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 23, 2019
...unfair Trading Relationship. China should not have put new Tariffs on 75 BILLION DOLLARS of United States product (politically motivated!). Starting on October 1st, the 250 BILLION DOLLARS of goods and products from China, currently being taxed at 25%, will be taxed at 30%...
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 23, 2019
...Additionally, the remaining 300 BILLION DOLLARS of goods and products from China, that was being taxed from September 1st at 10%, will now be taxed at 15%. Thank you for your attention to this matter!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 23, 2019
Část nových čínských cel vstoupí v platnost 1. září, zbytek 15. prosince, na kdy USA odložily platnost části nových cel. Trump na počátku srpna oznámil, že Spojené státy od 1. září uvalí dodatečné 10% clo na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje 300 miliard USD. Později Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) uvedl, že u některého zboží bude zavedení cla odloženo právě na 15. prosince.
Celní válka mezi USA a Čínou začala již v loňském roce. Washington se pomocí cel snaží přimět Peking ke změně obchodních praktik a ke snížení čínského přebytku v obchodování s USA. Poradce Bílého domu Peter Navarro v pátek uvedl, že obchodní rozhovory s Čínou budou pokračovat za zavřenými dveřmi. Vyjádřil rovněž přesvědčení, že obchodní válka s Čínou nezpůsobí růst cen či zpomalení ekonomiky ve Spojených státech.
Hospodářský růst v USA podle Navarra brzdí americká centrální banka, kterou prezident Trump ostře kritizuje kvůli její neochotě k výraznějšímu snižování úrokových sazeb. Tempo růstu ekonomiky USA ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 2,1 % z 3,1 % v předchozím kvartálu.
Šéf Fedu Jerome Powell v pátek sice slíbil patřičné kroky k udržení hospodářského růstu v USA, nedal však jasně najevo, zda centrální banka příští měsíc přikročí k dalšímu snížení svých úrokových sazeb. Na to Trump reagoval další ostrou kritikou. "Jako obvykle, Fed neudělal NIC!" napsal americký prezident na Twitteru. "Máme velice silný dolar a velice slabý Fed," dodal. Položil rovněž otázku, zda Powell není větším nepřítelem USA než čínský prezident Si Ťin-pching. Podle některých analytiků Trump stupňuje kritiku šéfa Fedu, aby na něj mohl svalit vinu za případný pokles ekonomiky USA.
....My only question is, who is our bigger enemy, Jay Powell or Chairman Xi?
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 23, 2019