Vyplatí se ještě čekat na slabší korunu?

Euro se obchoduje ke koruně nejdráže za 5 let a 16 % nad minimem z léta 2011. Dosud se vyplácelo s prodejem eur spíše čekat kvůli slabému výkonu české ekonomiky. S podhodnocenou korunou a rychlejším růstem české ekonomiky než eurozóna se snižuje šance na další oslabení.

Prázdniny skončily a děti vyrazily do školy. Do konce roku je ještě daleko, ale je nejvyšší čas na plány na příští rok včetně rozpočtovaných měnových kurzů. Ruku v ruce s plánovanými kurzy jde i kardinální otázka: Prodávat eura z exportu už teď, nebo čekat, až budou ještě dražší?

Eurokoruna se obchoduje těsně pod 28 EUR/CZK, což je 16 % nad minimem z léta 2011. V posledních třech letech se tudíž převážně vyplatilo s prodejem eur počkat. Vyplatí se počkat i do budoucna? To závisí na relativní výkonnosti české ekonomiky vůči eurozóně, která nejvíce ovlivňuje trendy kurzu koruny.

Českému hospodářství se v posledních pěti letech nedařilo. Zatímco v letech 1999 až 2008 ekonomika měřená růstem HDP překonala růst eurozóny o 30 procentních bodů, během krizových let 2009 až 2013 se český HDP zmenšil o 3,4 %, tedy více než v případě eurozóny, jejíž ekonomika se smrskla o 2,7 %.

Slabší výkon české ekonomiky byl dán bolestivou fiskální konsolidací v letech 2011 až 2013, dočasným poklesem exportních trhů a výrazným zpomalením růstu úvěrů v ekonomice. Kromě toho se během krizových let téměř zastavil příliv přímých zahraničních investic.

Za oslabením koruny stojí z velké části rozhodnutí ČNB intervenovat - nejprve slovně, pak skutečně. Politika ČNB je však spíše zesílením vlivu slabé ekonomiky než samostatným faktorem. Připomeňme, že v době dobré výkonnosti české ekonomiky nechávala ČNB kurz až na výjimky svému osudu a spíše přizpůsobovala svou kurzovou politiku kurzu.

Až táhlá recese přiměla většinu centrálních bankéřů změnit přístup. Představitelé ČNB prohlašují, že hodlají držet závazek kurzu nad 27 EUR/CZK do roku 2016. Kurz 27 je dle nich dostatečný, a až přijde na opuštění tohoto závazku 27, nenechají korunu posílit neomezeně.

Je však potřeba připomenout, že slova většiny jsou pouze slova. Skutečná rozhodnutí a činy budou záviset na ekonomických datech a okolnostech. Budou záviset na inflaci, kterou ČNB cíluje, ale mnohem více na tom, jak se bude dařit ekonomice. Koneckonců, ČNB by asi tolerovala nulovou inflaci, kdyby česká ekonomika neprošla táhlou recesí.

Bude česká ekonomika nadále zaostávat?

Česká ekonomika má potenciál převýšit výkon eurozóny. Naše hospodářství nemá výrazné makroekonomické nerovnováhy a prošlo si bolestivým snížením rozpočtových schodků, což jej staví do příznivější pozice než velkou část zemí eurozóny. A to nejen v případě sílícího ekonomického růstu, ale také v období neduživého růstu v Evropě či nového hospodářského poklesu.

Proti očekávání pokračujícího zaostávání za eurozónou hovoří i podhodnocená měna. V roce 2013 byla cenová hladina v ČR na úrovni 68 % průměru eurozóny, v roce 2008 to bylo 75 %.

"Měkká" data od exportérů i "tvrdá" makroekonomická data, například rostoucí obchodní přebytek, ukazují, že by česká ekonomika byla schopna žít s výrazně silnější korunou, aniž by to výrazně ohrozilo cenovou konkurenceschopnost.

Jak nesázet na slabší korunu

Další roky slabého výkonu české ekonomiky samozřejmě mohou přijít, stejně jako další oslabování koruny. Je ale moudré na to sázet celou svou otevřenou eurokorunovou pozici i v době, kdy se česká ekonomika vrací k vyššímu tempu růstu než eurozóna a koruna je podhodnocená?

Chcete-li přivřít otevřenou pozici, můžete zkusit jednak měnové forwardy, a jednak strategie, které započítávají předpoklad, že ČNB bude brzdit korunu v rozletu nejen na sedmadvacítce, ale i později.

KO forward

Měnový pár EUR/CZK se v posledních týdnech obchoduje dále od stropu, který stanovila ČNB, a koruna se tak stává opět více plovoucí měnou. V situaci slabší koruny a vyšší započítané volatility začínají být vedle strategií KIKO-forward a Seagull zajímavé i ty strategie, které sice nedávají možnost participace na slabší koruně, ale dávají lepší zajištěný kurz než prostý forward. Takovou strategií je knockout forward.

KO forwardem zajistíte prodej eur za výhodnější kurz než s prostým forwardem, a to díky tomu, že zajištění je omezené (například do hodnoty 27,20 během roku 2015). Dosáhne-li tržní kurz pod předem dané omezení, zajištění se vypne. Takové riziko je možno akceptovat a vyměnit za lepší zajištěný kurz s ČNB na stráži na 27 EUR/CZK během příštího roku.

Česká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat