Výrobce netkaných textilií PFNonwovens v pololetí vydělal 279,9 milionu Kč

Přední evropský výrobce netkaných textilií PFNonwovens dosáhl v prvním pololetí letošního roku konsolidovaných výnosů 2,98 miliardy Kč (meziročně -0,3 %). Negativní dopad na tržby mělo především posilování koruny k euru. Na úrovni čistého zisku společnost vykázala výsledek 279,9 milionu Kč (meziročně +134,4 %).

Provozní zisk EBITDA dosáhl v prvním pololetí 662,1 milionu Kč, meziročně o 19,3 % více. K meziročnímu nárůstu přispělo zejména zprovoznění nové výrobní kapacity v druhém čtvrtletí 2017. Mechanismus přenesení cen vstupních materiálů měl rovněž pozitivní vliv, když ceny polymerů v prvním pololetí 2018 spíše stagnovaly proti růstu v prvním pololetí 2017. K výraznějšímu nárůstu cenových indexů polymerů došlo až v průběhu června, tento nárůst se však do provozního hospodaření společnosti promítne až se zpožděním.

Příznivě působil i dopad přecenění opčního akciového plánu, který v letošním prvním pololetí představoval náklad 5,4 milionu Kč oproti nákladu 22,6 milionu Kč za první pololetí 2017. Zisk EBITDA upravený o vliv přecenění opčního akciového plánu tedy meziročně vzrostl o 15,6 % na 667,4 milionu Kč.

"Výsledky hospodaření za první pololetí splnily naše očekávání, a proto potvrzujeme své očekávání celoročního ukazatele EBITDA v rozmezí 1,22-1,38 miliardy Kč," uvedl ve výsledkové zprávě František Řezáč, generální ředitel a předseda představenstva PFNonwovens. Investice by letos neměly přesáhnout 1,05 miliardy Kč.

Za samotné druhé čtvrtletí společnost vykázala tržby téměř 1,5 miliardy Kč (meziročně +2,6 %), provozní zisk EBITDA 250,9 milionu Kč (meziročně +33,5 %) a čistý zisk 20,5 milionu Kč (meziročně +737,9 %).

"Asi nejdůležitějším momentem posledních měsíců byla akvizice výrobce netkaných textilií, společnosti First Quality Nonwovens, kterou v květnu oznámil a následně v červnu dokončil majoritní akcionář R2G. Tím vznikl nový globální výrobce netkaných textilií s celkovou roční produkcí přesahující 210 000 tun netkaných textilií, který svými výrobními závody pokrývá čtyři kontinenty - Evropu, Afriku, Severní Ameriku a Asii," dodal Řezáč. S PFNonwovens ovšem First Quality Nonwovens není majetkově propojena.

Společnost PFNonwovens dále uvedla, že výstavba výrobního závodu v Jihoafrické republice pokračuje podle plánu, zahájení montáže nové výrobní linky očekává v průběhu listopadu a první komerční dodávky koncem prvního pololetí 2019.

Další projekt, nová semikomerční linka pro závod ve Znojmě-Příměticích, se rovněž dostává do stavební fáze. V nejbližších měsících podle podniku odstartují stavební úpravy ve výrobně-skladové hale, na které v lednu naváže instalace nové linky. PFNonwovens předpokládá, že tato linka bude spuštěna do komerčního provozu v průběhu třetího čtvrtletí 2019.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní

"Společnost reportovala solidní čtvrtletní hospodářské výsledky. Meziroční srovnání zisku je do značné míry ovlivněno slabou srovnávací základnou z druhého kvartálu loňského roku. I tak ale díky rozjezdu nové linky firma navýšila celkovou produkci na bezmála 27,5 tisíce tun, což je meziročně o 1,4 % více. PFNonwovens dále snižuje své zadlužení, čistý dluh vůči zisku EBITDA se snížil z 4,01násobku ke konci prvního čtvrtletí na 3,72násobek. Celkově výsledky vnímáme pozitivně. Společnosti se daří za rostoucí produkce prodávat stále větší objem výrobků s větší přidanou hodnotou," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Reportovaná kvartální čísla jsou v souladu s našimi odhady. Čistý zisk sice odhad překonal (podcenili jsme pozitivní vliv silnějšího dolaru), za hlavní měřítko však považujeme zisk EBITDA. Vliv na cenu akcií na burze nečekáme," uvádí analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.

"Po výsledcích za první pololetí si myslíme, že společnost je na dobré cestě k dosažení celoročního zisku EBITDA v horní polovině výhledu 1,22 až 1,38 miliardy Kč," dodává analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Skupina PFNonwovens a její dceřiné společnosti jsou jedním z předních výrobců netkaných textilií v Evropě, Africe a na Středním východě. Jejich výrobky nacházejí uplatnění ve stavebnictví, zemědělství a zdravotnictví. Skupina provozuje devět výrobních linek v ČR a jednu v Egyptě, ke konci loňského roku zaměstnávala téměř 600 lidí. Roční výrobní kapacita je do 100 tisíc tun v České republice a do 20 tisíc tun v Egyptě. Skupina rovněž pokračuje ve výstavbě výrobního závodu v Jihoafrické republice.

PFNonwovens je součástí holdingové společnosti PFNonwovens Holding ovládané investiční společností R2G Rohan Czech podnikatele Oldřicha Šlemra. R2G Rohan Czech má v PFNonwovens 88,7% podíl. Součástí holdingu je dále společnost PFNonwovens US a její dceřiné podniky.

PFNonwovens dříve vystupovala jako Pegas Nonwovens. K přejmenování společnosti došlo poté, co R2G v květnu oznámila nákup společnosti First Quality Nonwovens v USA a Číně. Transakce byla dokončena v červnu.

Zdroj:
PFNonwovens, ČTK
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
22. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Miroslav Plojhar, Česká spořitelna)
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat