Výrobci netkaných textilií PFNonwovens v prvním pololetí klesl čistý zisk o více než 10 %

Výrobce netkaných textilií PFNonwovens dosáhl v prvním pololetí 2019 konsolidovaných výnosů 3,16 miliardy Kč. Výsledek je srovnatelný s číslem za stejné období loňského roku. Provozní zisk EBITDA ale společnosti v pololetí klesl o 8,5 % na 605,8 milionu Kč a čistý zisk se snížil o 11,8 % na 246,8 milionu Kč.

Negativní vliv na tržby měl dopad úprav z titulu účetního standardu IFRS 15, na základě kterého společnost vykazuje do výnosů výrobky, které jsou vyrobeny na zakázku pro konkrétního zákazníka, ihned po jejich vyrobení.

Hlavním důvodem meziročního poklesu zisku EBITDA byla výroba nižší o téměř 1 300 tun oproti srovnatelnému období roku 2018, což bylo dáno hlavně velmi nízkou úrovní skladových zásob hotových výrobků, která neumožňovala efektivní výrobu. Mechanismus přenesení cen vstupních materiálů měl meziročně rovněž negativní vliv.

Provozní výsledek hospodaření EBIT v první polovině roku činil 353,2 milionu Kč, a byl tak o 18 % slabší než ve stejném období roku 2018.

Zadluženost PFNonwovens ve srovnání s koncem loňského roku klesla téměř o 11 % a poměr čistého dluhu vůči zisku EBITDA dosahoval na konci prvního pololetí 3,23.

Za samotné druhé čtvrtletí společnost na úrovni čistého zisku vykázala 44,6 milionu Kč. Tržby v druhém čtvrtletí dosáhly 1,55 miliardy Kč a provozní zisk EBITDA byl 258,3 milionu Kč.

Investiční projekty společnosti pokračují podle plánu. Výrobní závod v Jihoafrické republice byl dokončen a komerční výroba byla spuštěna v červnu. Instalace nové semikomerční linky ve Znojmě-Příměticích také pokračuje v souladu s očekáváním, a uvedení linky do komerčního provozu je tak nadále plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.

Výhled celoročního zisku EBITDA ponechalo vedení společnosti beze změny v rozmezí 1,30-1,45 miliardy Kč, ale upřesnilo, že výsledek se bude pohybovat na spodní hraně vymezeného pásma. Management pro druhou polovinu roku očekává mírný nárůst objemu výroby v souvislosti se spuštěním nových linek.

Analytici: Výsledky za druhé čtvrtletí jsou slabé, celoroční výhled nemusí být naplněn

"Hospodářské výsledky společnosti za druhý kvartál značně zaostaly za očekáváními. Již v prvním čtvrtletí došlo ke snížení zásob hotových výrobků na dlouhodobá minima, což se následně ve druhém kvartálu projevilo na nízké efektivitě výroby vzhledem k častým změnám ve vyráběných materiálech," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Výsledky jsou pro nás rozhodně zklamáním. Na druhou stranu si ale myslíme, že problémem není nedostatečná poptávka po produktech společnosti, nýbrž neefektivní řízení skladových zásob, které vedlo k nesouladu mezi poptávanými a naskladněnými produkty. Věříme, že se managementu tuto neefektivitu podaří v druhé polovině roku odstranit. Nicméně naplnění stanoveného cíle pro zisk EBITDA se nám zdá být již velmi málo pravděpodobné vzhledem k tomu, že by společnost musela vykázat rekordní zisk EBITDA ve třetím i ve čtvrtém kvartálu. Potíže s neefektivní výrobou podle nás nepůjde vyřešit ze dne na den a pozitivní vliv nových linek nebude dostačující," dodává Kostka.

"Výsledky za druhé čtvrtletí a poskytnutý výhled pro celý rok jsou slabé a krátkodobě negativní. Důvodem byl nicméně hlavně negativní přenosový mechanizmus PP/Pe (bude postupně kompenzován) a nízký stav zásob hotových výrobků. Ocenění firmy se z hlediska hospodaření zdá stále relativně levné, ale titul trpí nízkou likviditou a nejistým přístupem většinových vlastníků vůči minoritním akcionářům," doplňuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Ve srovnání s naší projekcí jsou výsledky za druhé čtvrtletí horší. U tržeb jsme byli mírně optimističtější, stejně jako u provozních nákladů. Tím se rozevřely pomyslné nůžky a je to důvod, proč je EBITDA nižší ve srovnání s naším odhadem o 18,3 %. Cena akcií PFNonwovens je nejnižší od roku 2016 a vzhledem k nízké likviditě a možnému záměru investorů prodat po horších výsledcích své akcie se můžeme dočkat dalšího poklesu," dodává analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.

Skupina PFNonwovens a její dceřiné společnosti jsou jedním z předních výrobců netkaných textilií v Evropě, Africe a na Středním východě. Jejich výrobky nacházejí uplatnění ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví.

PFNonwovens je součástí holdingové společnosti PFNonwovens Holding ovládané investiční společností R2G Rohan Czech podnikatele Oldřicha Šlemra. R2G má v PFNonwovens téměř 90% podíl. Součástí holdingu je dále společnost PFNonwovens US a její dceřiné podniky.

PFNonwovens dříve vystupovala jako Pegas Nonwovens. K přejmenování společnosti došlo poté, co R2G loni v květnu oznámila nákup společnosti First Quality Nonwovens ve Spojených státech a v Číně. Transakce byla poté dokončena v červnu.

Zdroj:
PFNonwovens, ČTK
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat