Výroční setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole začíná. Obrátí trhy vzhůru nohama?

Údolí Jackson Hole v americkém státě Wyoming bude ode dneška do soboty středem pomyslného finančního vesmíru. Na každoročně pořádané sympózium se tam totiž sjeli centrální bankéři z celého světa, kteří budou diskutovat nejen o vývoji světového hospodářství, ale třeba i o situaci na trhu práce či účinnosti podpůrných ekonomických opatření. Pokud ovšem někdo čeká, že například guvernérka amerického Fedu Janet Yellenová přednese něco zásadního, tak jako před několika lety Ben Bernanke, bude možná zklamán. Nebo snad ne?

Pravidelné setkávání centrálních bankéřů, ekonomů a předních akademiků probíhá nepřetržitě již od roku 1978, přičemž v prvních čtyřech letech se událost pod záštitou kansaského Fedu konala pokaždé v jiném termínu a na jiném místě. Sympózium ovšem nebylo příliš úspěšné, hlavně proto, že na něm chyběla velká jména, která by dokázala akci propagovat a přitáhnout pozornost médií a odborné veřejnosti.

To se změnilo v roce 1982, kde se na konferenci do Jackson Hole vydal i tehdejší guvernér americké centrální banky Paul Volcker. Důvod, proč právě Jackson Hole, kde jinak lišky dávají dobrou noc, byl přitom jednoduchý. Volckera bylo potřeba k účasti přemluvit, k čemuž se výborně hodil jeho největší koníček – muškaření. Právě vody v nenápadném údolí Jackson Hole ve státě Wyoming, jenž správně spadal pod kansaský Fed, se ukázaly být bezkonkurenčně nejlepším místem na lov pstruhů touto rybářskou technikou. Další místo nebylo potřeba hledat.

Bernanke nastavil laťku vysoko

Z ekonomického fóra v Jackson Hole se stala prestižní akce, která do současnosti přitahuje pozornost jako magnet. V letech 2010 až 2012 se o to zasloužil i tehdejší šéf americké centrální banky Ben Bernanke, který ve svých vystoupeních nejdříve předznamenal příchod druhého kola kvantitativního uvolňování, později ohlásil spuštění operace Twist a nakonec představil třetí kolo QE.

Letos na sympóziu poprvé vystoupí v roli guvernérky americké centrální banky žena, Janet Yellenová, jež se funkce ujala teprve v únoru. Část trhu přitom očekává, že by se Yellenová hned napoprvé mohla pořádně "rozjet" a po vzoru Bena Bernankeho prohlásit něco, co trhy nenechá chladnými. Nejvíce se spekuluje o tom, že by mohla představit plány Fedu ohledně zvyšování úrokových sazeb.

Někteří ekonomové nicméně upozorňují, že v tomto ohledu možná investoři zažijí velké zklamání. Podle nich je totiž vysoce pravděpodobné, že během vystoupení, které je naplánováno na pátek, Janet Yellenová pouze vyzve k trpělivosti a zopakuje, že americká centrální banka pod jejím vedením považuje za jeden z klíčových ukazatelů v otázce stavu americké ekonomiky a načasování začátku zvyšování sazeb vývoj situace na trhu práce, který se stále plně nevzpamatoval z drtivé finanční krize z roku 2008.

Na slovo skoupá holubice

V polovině července Yellenová před senátním výborem prohlásila, že pokud ekonomika Spojených států poroste stejným tempem jako dosud, ukončí Fed nákupy dluhopisů v rámci QE již po svém říjnovém zasedání. Ohledně přesnějšího data začátku zvyšování sazeb však pouze zopakovala, že Fed nadále pozorně sleduje dva klíčové ukazatele - zaměstnanost a inflaci. Podle postoje jednotlivých členů FOMC to zatím vypadá, že by první zvýšení sazeb mohlo nastat v průběhu roku 2015, Yellenová však zdůraznila, že tato očekávání jsou pouze osobním názorem členů FOMC, nikoli oficiálním postojem měnového výboru, a mohou se měnit.

Je tak otázkou, zda tentokrát přední americká i světová holubice řekne něco více, nebo jen připomene to, co již několikrát zaznělo. Téma letošního sympózia nazvaného Přehodnocení dynamiky globálního pracovního trhu v každém případě naznačuje, že se nejen v pátek bude v Jackson Hole hovořit o tématech, která jsou Yellenové velmi blízká. A v takovém případě by i jindy tajemná guvernérka Fedu mohla být přece jen trochu sdílnější. Není tedy vyloučené, že se trhy nějakého překvapení přece jen dočkají.

Zdroj:
InvestorPlace.com
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat