Wirecard měla před krachem těsné kontakty na kancelář Angely Merkelové

Vyhlášení insolvence německého finančního zázraku jménem Wirecard a policejní vyšetřování jejích manažerů začíná mít dopad na křehkou vládní koalici V Německu. V té to dlouhodobě skřípe a političtí analytici si stále častěji kladou otázku, kolik toho sňatek z rozumu, jak se konzervativní unii CDU/CSU a SPD občas přezdívá, ještě vydrží. Někteří volají k odpovědnosti ministra financí Olafa Scholze, jiní ministra hospodářství Petera Altmaiera. A zpovídat se bude možná i kancléřka Angela Merkelová, jejíž úřad byl v kontaktu s bývalým úředníkem zpravodajských služeb, který se za Wirecard pokoušel lobbovat.

Spolková vláda údajně udržovala podstatně více kontaktů s finanční společností Wirecard, než dříve přiznala parlamentu a médiím. Na žádost deníku Der Spiegel sdělil úřad kancléřky Angely Merkelové mimo jiné to, že Klaus-Dieter Fritsche, bývalý agent zpravodajských služeb, kontaktoval kancléřství 13. srpna 2019 se žádostí o setkání s vedoucím ekonomického a finančního oddělení Larsem-Hendrikem Röllerem. K té mělo dojít o měsíc později.

Skandál okolo Wirecard opět spustil spekulace ohledně pevnosti aliance Křesťanských demokratů (CDU/CSU) se Sociálně demokratickou stranou (SPD). Černého Petra si přehazují ministr financí Olaf Scholz (SPD), který o nesrovnalostech ve Wirecard měl vědět, a ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU-CSU). Stranou dění nezůstala ani kancléřka Angela Merkelová.

Z Wirecard se "ztratilo" 1,9 miliardy EUR, což představuje čtvrtinu hodnoty společnosti. Ta byla obviněna z falšování účetní rozvahy a manipulace s trhem. Tři její manažeři byli vzati do vazby, čtvrtý je na útěku a má se skrývat v Bělorusku nebo Rusku.

Ministra financí Scholze pozvali poslanci příští týden na zasedání finančního výboru, kde by měl vysvětlit, jak je možné, že byl o nesrovnalostech ve Wirecard informován již v únoru 2019, ale nic neudělal. Pozván byl také zástupce Německého kontrolního úřadu (DPR), který byl pověřen analýzou rozvahy Wirecard.

Scholz v televizním rozhovoru přehodil zodpovědnost na svého koaličního partnera a ministra hospodářství Petera Altmeiera. "Nejdříve musíme zjistit, proč auditoři během deseti let neodhalili nic podezřelého," uvedl. Právě Altmaierův resort je odpovědný za audity. Ministr hospodářství CDU Peter Altmaier se k celé záležitosti dosud nevyjádřil, nicméně pozvánku na zasedání finančního výboru dostal také.

Z veřejně dostupných zdrojů je navíc zřejmé, že Wirecard dostal v dubnu 2019 pokutu od BaFinu ve výši 1,52 milionu EUR za včasné nezveřejnění pololetní finanční zprávy za rok 2018. Na kterou hlavu bude nakonec položen největší díl odpovědnosti? Na to by si teď asi nikdo nevsadil.

Co měla vědět (a nevěděla) Angela Merkelová?

Bývalý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg loni v září za Wirecard lobboval dokonce u kancléřky. Zřejmě s úspěchem, protože krátce nato Merkelová na své cestě do Číny oslovila čínské partnery.

"Problém samozřejmě není to, že kancléřka vede kampaň za německou společnost v zahraničí,“ řekl poslanec Danyal Bayaz (Zelení). Jednání ministrů označil za diletantismus. "Problém je v tom, že to udělala v okamžiku, kdy měla být příslušnými ministry a úřady informována o skutečném stavu věcí," dodal.

Zdroj:
Spiegel, Bloomberg
Německo
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat