Žádný konec QE nebude, lidé Fedu pokazí plány: Jsme chudí, myslí si

Efekt bohatství se změnil na efekt chudoby. Kvůli tomu klesají ceny akcií a v Americe zdražují hypotéky.
Efekt bohatství
Když odhlédneme ode všech sáhodlouhých rozborů a ekonomických frází, dá se vládní politika i politika centrálních bank shrnout jednoduše do dvou principů: Přinutit snížením úroků lidi, aby peníze, které si sami na sebe nedokáží najednou nic vydělat, utratili za bydlení (vzali si levně hypotéku, a zvýšili tak cenu domů), nebo je přimět, aby výdělky utratili za akcie (to není případ České republiky, protože by tu muselo být co kupovat).
To je první krok. V druhé fázi zdraží nemovitosti a akcie na trzích slušně posílí, protože přece nakupují všichni, a tak roste všechno. Lidé se začnou cítit bohatší. A bohatí lidé si mohou dovolit více nakupovat. Popadnou kreditky a pustí se do utrácení. Tak to přesně vláda i centrální banka chtějí.
Tomu, že lidé si jsou ochotni půjčovat i utrácet více, když si připadají majetní, se říká "efekt bohatství". A dlouho to vypadalo, že tento efekt spasí světovou ekonomiku.
Růst úroků
Jenže se ukázalo, že ekonomická pravidla mohou být ohnuta, ale ne zlomena. Prostě není možné mít najednou rostoucí ekonomiku, nízké úroky a stabilní měnu. Jednoho se musíte vzdát. A jak dobře víme, sazby se po celém světě začaly zvedat na normálnější hodnoty.
Rostoucí výnosy jsou neslučitelné s nafukováním bublin na akciových či nemovitostních trzích. A tak se růst akciových trhů zastavil a úroky u amerických hypoték se vydaly vzhůru. V minulém týdnu se vyšplhaly na nejvyšší hodnotu za poslední rok.
Proč je to důležité? Protože efekt bohatství za těchto podmínek začíná působit opačně. Méně lidí dosáhne na hypotéku, ceny nemovitostí klesají a vlastníci domů se cítí chudší. Růst přestávají i ceny akcií, lidé vidí, jak přichází o virtuální peníze. Už si nepřipadají bohatí, spíše trochu hloupí, že si to předtím mysleli. Nakonec začnou méně utrácet - a ekonomické oživení je to tam.
Sláva problémům
Když ale nebude ekonomické oživení, nehrozí přece konec kvantitativního uvolňování. To Fed jasně deklaroval. To znamená, že všechno bude jinak, že se brzy dočkáme nějakého dalšího velkého prohlášení. Může to být cokoli - masivní plán na zapojení obyvatel do veřejných prací, další kvantitativní uvolňování, možná válka, jak nás přesvědčuje Marc Faber.
Ať to bude cokoli, dopadne to na celý svět. A tak by nebylo překvapivé, kdybychom byly svědky například koordinovaného zásahu proti deflaci, do nějž se zapojí USA, Evropa i Čína. Jinými slovy, může přijít "globální Abenomika".
Zdroj: Zero Hedge
Aktuality
