Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry lídra české e-commerce scény byl enormní. Podle údajů na webu pražské burzy podali investoři na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč přibližně 2 350 objednávek na 3,89 milionu cenných papírů firmy. Pilulka počítala s nabídkou nejvýše 800 000 akcií. Zájem ze strany investorů převýšil nabízené množství akcií o 536 %. Obchodování s akciemi bude zahájeno 26. října.

Pilulka nakonec úspěšně upsala své akcie v celkovém počtu 725 040 kusů za cenu na horní hranici cenového rozpětí 350-424 korun, a stala se tak nejúspěšnější emisí na trhu START pražské burzy.

Hodnota společnosti po úpisu (takzvaná post money valuace) činí 1,06 miliardy Kč. Společnost obdržela od investorů rekordní částku 307 416 960 Kč.

Největšími vlastníky po IPO s cca 35% podílem zůstanou zakladatelé Martin a Petr Kasovi, cca 20% podíl bude mít All-Star Holding, člen skupiny WOOD & Company, přibližně 18 % bude připadat na ostatní dosavadní akcionáře a veřejný free float by měl představovat asi 29 %.

"Pilulka je skvělá firma pro pražskou burzu, neboť v sobě kombinuje e-commerce a farmaceutický sektor, což je zvlášť v současné době výborné spojení. Jsem velice rád, že vzbudila zájem jak u institucionálních, tak u drobných investorů," uvedl Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

"Jsme rádi, že jsme první e-commerce firmou na pražské burze. Jestli jsme zpočátku přemýšleli, zda se do IPO pustit, spolupráce s manažery emise a především s BCPP nás přesvědčila, že šlo o správný krok," řekl Petr Kasa, generální ředitel a zakladatel Pilulky.

S ohledem na obrovský zájem o primární úpis museli být někteří investoři v rámci alokace (přidělování upsaných akcií jednotlivým upisovatelům) kráceni, což je u takto úspěšných úpisů standardní.

Pilulka - kniha objednávek na BCPP, zdroj: BCPP

"Naším úkolem ve WOOD & Company je zajišťovat firmám kapitál a investorům přinášet zajímavé investiční příležitosti. Toto propojení u Pilulky bezvadně zafungovalo. Od začátku jsme byli velcí optimisté, věřili jsme, že Pilulka má příběh, srdce a navíc realistickou valuaci. Prostě vše, co si investor může přát. A to se potvrdilo, zaznamenali jsem obrovský zájem o její akcie z řad individuálních i profesionálních investorů. Gratulujeme a držíme Pilulce palce a budeme ji podporovat, až se rozhodne k přesunu na hlavní trh pražské burzy," doplnil Jan Sýkora z WOOD & Company, která byla poradcem Pilulky v souvislosti s primárním úpisem akcií.

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl
Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným nejen o samotné firmě, ale obecně o sektoru e-commerce, plánech do budoucna a o tom, jaké jsou jejich podnikatelské cíle.

Skupina lékáren Pilulka působí na českém, slovenském a rumunském trhu. Na konci srpna firma oznámila, že utržila v prvním pololetí 1,6 miliardy korun, meziroční nárůst činí 45 %. Internetové tržby vzrostly meziročně o 68 %, kamenné lékárny utržily o třetinu více než ve stejném období loni.

Pilulka provozuje 155 kamenných lékáren v Česku, jednu kamennou lékárnu na Slovensku a internetové lékárny Pilulka.cz, Pilulka.sk a Pilulka.ro.

Trh START pražské burzy je určen pro rozvíjející se malé a středně velké české společnosti, pro které je cestou, jak se dostat ke kapitálu. Těmto podnikům nabízí možnost získat kapitál přímo od investorů za zjednodušených podmínek. Jako poslední na něj v létě vstoupila softwarová společnost eMan.

Zdroj:
BCPP, ČTK
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
22. 6. 2021 22:48
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 6. 2021 10:01
Novák (AKCENTA CZ): Koruna letos může atakovat maxima z roku 2020
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
21. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Jak dnes na investiční portfolio podle Jana Sýkory
Alokace investic
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 6. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Trhy po zasedání Fedu přenastavily očekávání, drama se ale zatím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat