Zdolají akcie v roce 2020 další hradbu obav?

Akcie mají za sebou vynikající rok a i na jeho konci se americké i některé evropské indexy pohybují okolo historických maxim. Neobešlo se to ale bez zvýšené volatility, která bude podle společnosti Janus Henderson důležitým faktorem i pro rok 2020. A stejně tak fundamenty.

Americké akcie letos předvedly jeden z nejlepších výkonů od začátku tisíciletí. Šlo ale o poměrně volatilní rok, a to kvůli obavám z eskalace obchodní války mezi USA a Čínou nebo z blížící se recese. Otázkou nyní ovšem není, zda akcie v roce 2020 zopakují takový růst, ale to, zda vůbec dosáhnou kladného zhodnocení.

Významnou roli bude hrát geopolitická situace, zejména prezidentské volby v USA a obchodní vztahy jednotlivých zemí. Pozitivní dopad naopak může mít uvolněná měnová politika centrálních bank, možné fiskální stimuly a silný trh práce (nejen) v USA.

Ekonomika je sice v pozdní fázi růstové části cyklu a ocenění na většině akciových je historicky nadprůměrné, ovšem atraktivitu akcií podporuje situace na trzích s dalšími aktivy. Akcie tedy pro svůj růst budou muset překonat hradbu obav investorů, což by se jim nicméně mělo podařit. Volatilita pak může vytvářet příležitosti pro ty, kdo budou brát zřetel na fundamenty.

Smíšené signály a nejistota

Hrozba recese v době končící růstové fáze cyklu trvá, podstatná i proto bude politika. Přestože je spotřebitelská poptávka silná a nezaměstnanost na minimu, exporty z USA klesají a firmy omezují kapitálové výdaje. Reagují tak na nejistotu týkající se obchodní války nebo prezidentských voleb.

Vzhledem k tomu, že vliv centrálních bank je stále nepředvídatelnější, bude velice důležitá diverzifikace. Firmám, které nespoléhají pouze na ekonomický růst, ale snaží se inovovat a hledají synergie ve fúzích a akvizicích, by se mělo dařit bez ohledu na politické nebo ekonomické prostředí. Také firmy, které se stále více přizpůsobují environmentálním a společenským požadavkům, by mohly z dlouhodobého hlediska vytvářet hodnotu pro akcionáře.

Obchodní válka a vládní stimuly

Spor mezi USA a Čínou bude stále jedním z hlavních faktorů ovlivňujících ekonomiku a trhy. Zmírnění napětí může mít pozitivní vliv na očekávané zisky společností, zhoršení situace naopak může vést k propouštění nebo dalšímu omezování kapitálových výdajů. Centrální banky sice opět uvolňují politiku, ale se sazbami na minimech účinnost jejich opatření nemusí stačit. I proto ECB dlouhodobě volá po fiskální podpoře ekonomiky v eurozóně.

Fed i ECB uvolnily politiku, v Británii se chystá největší navýšení vládních výdajů za posledních 15 let, Japonsko vyčlenilo peníze na cílené daňové úlevy, nákupní poukázky a veřejné práce (a v případě potřeb přijde s dalšími fiskálními pobídkami). Z toho všeho mohou těžit cyklické tituly závislé na růstu hospodářství, které běžně posilují v očekávání vládních stimulů. Navíc se jich mnoho obchoduje se slevou ve srovnání se zbytkem trhu i dlouhodobými průměry.

Odklon od defenzivy

Po většinu roku investoři upřednostňovali defenzivní tituly, ale v září začali převažovat cyklické společnosti. Znamená to, že nálada na trhu se změnila a investoři již nejsou ochotni platit žádnou prémii za "bezpečnost". Podobný trend se projevil u některých IPO (některá se dokonce neuskutečnila), u nichž investoři jednoduše nebyli ochotni platit za růst, který nebyl podpořen zisky.

Takový skepticismus je vlastně zdravý. V prostředí, kde hrají velkou roli technologie a politická nejistota, je zásadní identifikovat firmy, jejichž ocenění odráží kvalitní vedení, zavedené značky a prokázanou schopnost převzít podíl na trhu a navyšovat cash flow. Vysoké ocenění může být často známkou vedoucího postavení na trhu, což mohou investoři, zejména v obdobích zvýšené volatility, snadno přehlédnout. Ziskový výnos světových akcií (MSCI All Country World Index) je kolem 5,4 %, což je asi trojnásobek výnosů 10letých amerických státních dluhopisů, takže akcie, i když jsou volatilní a rizikovější nástroj, jsou zároveň stále atraktivnější než dluhopisy.

Globální příležitosti

Klíčem k úspěchu bude v příštím roce i geografická diverzifikace. V roce 2019 se dařilo zejména americkým akciím, v příštím roce by ale mohly USA být překonány regiony, které jsou atraktivněji oceněné.

Evropským akciím dosud škodily brexit i obchodní válka. Když se ale USA a Čína umoudří, pomůže to i Evropě, kde by mohla akcie podpořit i dodatečná likvidita od ECB, která opět začala skupovat dluhopisy.

Obchodní válka přitom některým zemím pomohla. Čínské investice v rozvíjejících se zemích Asie vzrostly v letech 2017 a 2018 o 200 %, americké importy z Vietnamu vzrostly o 33 %, z Bangladéše o 13 %.

Zdroj:
Janus Henderson Investors
Americké akcie
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2020
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
VE ČTVRTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat