Země se dopadům koronaviru brání dodatečnými rozpočty, na podporu ekonomiky jdou (zatím) miliardy

Některé země se rozhodly na šíření nového koronaviru zareagovat návrhem na dodatečný rozpočet. Podporou firem i lidí chtějí bránit negativním dopadům na ekonomiku a povzbudit značně otřesené finanční trhy. Jedny z nejvýraznějších opatření chystají Itálie a Japonsko, ráznou podporu ale slibuje také americký prezident Donald Trump, jehož slova v úterý podpořila akciové trhy v mnoha zemích. Koronaviru, který se začal šířit z Číny, podlehlo v celém světě už přes 4 000 lidí.

Italská vláda bude ve středu projednávat masivní nouzový balíček v objemu deseti miliard eur. Opatření podle ekonomů výrazně zatíží italský rozpočet, jehož deficit by tak mohl dosáhnout těsně pod tři procenta hrubého domácího produktu, což je strop stanovený pravidly Evropské unie. Vláda již unii vyzvala, aby rozpočtová pravidla uvolnila, protože by přísná pravidla podle ní mohla s pokračující epidemií způsobit mnoha lidem ekonomické potíže.

Itálie peníze uvolní zřejmě ve dvou fázích. První část peněz má umožnit domácnostem a malým firmám, aby dočasně nemusely platit účty za energie, splácet hypotéku a aby byly částečně osvobozeny od daní.

Japonsko připravuje podpůrná opatření za 430,8 bilionu jenů (téměř 93 miliard Kč), určená především na pomoc malým a středním podnikům. Jejich účelem je snížit počet bankrotů způsobených poklesem poptávky po službách a propadem turismu. Vláda na opatření vynaloží veškeré rozpočtové rezervy určené na letošní rok.

Investice do akcií má smysl, dlouhodobý horizont je na straně investorů
S investicemi do akcií byla, je a vždy bude spojena vyšší volatilita než u jiných standardních investičních aktiv. Jednou z možností, jak lze alespoň částečně eliminovat možné negativní dopady této zvýšené volatility, je mít dostatečně dlouhý investiční horizont. Zpravidla se pro akciové investice doporučuje alespoň 5 let, ale platí, že čím delší, tím zpravidla lepší.

Rozsáhlou podporu americké ekonomice v pondělí slíbil prezident Donald Trump. "Posoudíme případné snížení či úlevu na dani ze mzdy. Mluvíme o výrazné úlevě, skutečně zásadní," prohlásil Trump. Podrobnosti by měly být oznámeny na chystané tiskové konferenci. Vedoucí demokraté v Kongresu uvedli, že jakékoli daňové úlevy by se měly týkat jen těch, které koronavirus skutečně zasáhl. Dodali, že pracují na legislativě, která by navázala na soubor opatření za 8,3 miliardy dolarů schválený minulý týden.

V Evropě například irská vláda vymezila 2,4 miliardy eur, díky nimž by měla být schopna vyplácet nemocenskou všem zaměstnancům, pokud se budou muset uchýlit do izolace. Ministerstvu zdravotnictví určila mimořádných 435 milionů eur na prevenci a léčbu nákazy. Úřady v první fázi uvolní 200 milionů eur pro malé firmy z balíčku, který byl loni zřízen jako záloha pro případný odchod Británie z EU bez dohody.

Diskuze o opatřeních na boj s koronavirem by podle agentury Reuters mohla dominovat středeční schůzce britského kabinetu, kde nový ministr financí Rishi Sunak představí první návrh rozpočtu nové vlády. Ve čtvrtek se má setkat vedení Evropské centrální banky, jež by mělo diskutovat o možných krocích na podporu ekonomiky eurozóny.

KONTEXT: Tyto 4 grafy vám (ne)vysvětlí, co se děje na trhu
Koronavirus (minimálně) dva týdny cvičí trhem a hned tak se na tom nic nezmění. Nálada investorů totiž po dobrých i špatných zprávách balancuje na hraně medvěda a do jeho chřtánu, či do bezpečí, ji pošle jen něco velkého. To se na závěr dekády, kdy se abnormál stal normálem a investoři otupěli, rovná blesku z čistého nebe. Nebo čistému nebi.

Tchaj-wan uvolní na pomoc místnímu hospodářství 60 miliard tchajwanských dolarů (45 miliard Kč). Centrální banka uvedla, že by epidemie letos mohla z růstu ekonomiky ubrat až 0,7 procentního bodu.

Podobná opatření zvažují například Indonésie nebo Austrálie. Indonéský ministr zahraničí prohlásil, že úřady jsou připraveny přijmout nouzová opatření, která využily v čase finanční krize v roce 2008. Australský premiér Scott Morrison řekl, že jeho vláda brzy oznámí výši a podobu finančního balíčku určeného na podporu hospodářství.

Zdroj:
ČTK
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat