Erste: Čistý úrokový výnos loni klesl na 4,495 miliardy EUR, ve čtvrtém kvartálu se ale banka vrátila do zisku

V roce 2013 čistý úrokový výnos dosáhl 4,685 miliardy EUR. Za poklesem výnosů bylo nadále prostředí velice nízkých úrokových sazeb. Za uplynulý rok banka zůstala v čisté ztrátě (po menšinových podílech) 1,44 miliardy EUR (odhad: 1,51 miliardy EUR). V samotném čtvrtém čtvrtletí banka nečekaně dosáhla mírného zisku 42 milionů EUR, čekala se přitom ztráta 33,6 milionu EUR.

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, se v loňském roce dostala do ztráty 1,44 miliardy EUR. Jde o meziroční pokles zhruba o 1,5 miliardy EUR. Poslední kvartál byl ale ze strany Erste nečekaně silnější.

Provozní zisk loni klesl o 1,7 % na 6,878 miliardy EUR z 6,995 miliardy EUR. Čisté příjmy z poplatků se loni bance zvýšily na 1,870 miliardy EUR z 1,807 miliardy EUR o rok dříve, především díky lepšímu výkonu v segmentu obchodování s cennými papíry a při správě majetku.

"Náš čistý zisk ovlivnily loni dva faktory - riziková situace v Rumunsku a úvěry v cizích měnách v Maďarsku. V obou zemích jsme našli řešení," komentoval výsledky předseda představenstva Erste Group Bank Andreas Treichl. Ostatní dceřiné banky zaznamenaly podle něj navzdory náročné situaci dobrý vývoj.

Úvěry vzrostly poprvé od roku 2011, a to o miliardu na 120,8 miliardy EUR. "S přihlédnutím k naší silné kapitálové a likvidní pozici by tento trend měl pokračovat i v roce 2015," podotkl Treichl. Ubylo navíc nesplácených úvěrů, jejich podíl klesl na 8,5 % z 8,9 %.

V posledním čtvrtletí loňského roku dosáhla skupina zisku 42 milionů EUR, ve třetím kvartálu přitom byla ve ztrátě 554,2 milionu EUR. "Ziskovost dosažená ve čtvrtém čtvrtletí potvrzuje, že jsme v polovině loňského roku zavedli sice tvrdá, ale správná opatření," dodal Treichl.

Čisté oprávky Erste mezikvartálně klesly o 45 %. Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET1 byl 10,6 % proti 10,8 % v 3Q2014. Výhled na letošní rok byl potvrzen (ROTE 8-10 %, meziroční pokles provozního výsledku o asi 5 %, růst objemu úvěrů o jednotky procent a očekávaný výrazný pokles rizikových nákladů).

K výhledu na rok 2015 Erste uvedla, že očekává pokles provozního zisku na střední jednociferné úrovni kvůli horším výsledkům v Maďarsku a Rumunsku a kvůli přetrvávajícímu prostředí nízkých úroků. Objem poskytnutých úvěrů by měl růst v řádu procent, banka předpokládá také snížení nákladů na riziko. Rizikem jsou možná opatření na ochranu spotřebitelů, například v Chorvatsku, a také geopolitické faktory, především krize na Ukrajině a zprostředkovaně také situace v Řecku.

"Erste oznámila o něco lepší čísla, než se čekalo," uvedl analytik Petr Hlinomaz z BH Securities. "Ztráta byla na spodní hranici intervalu vlastních očekávání banky, i tak je ale za loňský rok historicky rekordní. Banka dosáhla v porovnání s průměrným očekáváním trhu o něco lepších čísel především díky tomu, že tvorba opravných položek a rezerv na špatné úvěry byla nakonec na spodní hranici intervalu, který Erste deklarovala ve svých výhledech. Trh již s velkou účetní ztrátou za loňský rok počítal, Erste ji Đe facto oznámila již loni v červenci. Ve zprávě se neobjevuje zmínka o dividendě za rok 2014, což interpretujeme jako fakt, že nebude vyplacena. Při takové ztrátě je to logické a kryje se to s naším očekáváním."

"Na provozní úrovni byly vyšší náklady kompenzovány vyššími příjmy, provozní zisk tak zůstal meziročně téměř beze změny. Opravné položky meziročně poklesly o 9 % na 484 milionů EUR, nicméně zůstávají stále na vysoké úrovni. Hlavní rozdíl oproti odhadům byl v položce ostatní výnosy a náklady (-120 milionů EUR oproti očekávaným -160 milionům EUR)," podotkl k výsledkům analytik Milan Lávička z J&T Banky. "Čísla byla pro nás bez výraznějšího překvapení. Zklamáním je výhled na vývoj provozního zisku, kde jsme očekávali, že ostatní segmenty budou ve velké míře schopny kompenzovat negativní vývoj v Maďarsku a Rumunsku a nedojde k tak výraznému poklesu."

Česká spořitelna v rámci skupiny potvrdila silnou pozici

České spořitelně loni čistý zisk klesl o 3,3 % na 15,07 miliardy Kč. Provozní zisk banky stoupl o 0,2 % na 22,905 miliardy Kč a čistý úrokový výnos poklesl o 2,1 % na 26,673 miliardy Kč. "Obchodní výsledky podpořil meziroční růst hrubého klientského úvěrového portfolia o 2,1 % na 518,19 miliardy Kč a efektivní řízení nákladů," uvedla banka.

"Zlepšující se ekonomická situace domácností i firem v České republice se odrazila na zvýšeném úvěrování domácností a v kombinaci s důsledným řízením nákladů i na mírném nárůstu provozního zisku," uvedla banka. Pokles čistého zisku je podle ní způsoben zejména ostatním provozním výsledkem.

Bilanční suma České spořitelny se loni snížila o 6,8 % na 902,59 miliardy Kč. Klientské úvěry v hrubém vyčíslení vzrostly o 2,1 % na 518,19 miliardy Kč. Vklady naopak klesly o 6,4 % na 680,44 miliardy Kč.

Poměr nákladů a výnosů České spořitelny se loni zlepšil na 44,3 % ze 45 % o rok dříve. Provozní náklady spořitelna v loňském roce snížila o 2,7 % na 18,23 miliardy Kč. "Meziročně se podařilo snížit personální náklady, náklady na kancelářské prostory a spotřebu materiálu," uvedla banka.

Čistý výnos z poplatků a provizí loni zůstal na 11,3 miliardy Kč. Objem poplatků a provizí vzrostl u operací s cennými papíry, snížil se u platebních transakcí a úvěrových obchodů. Čistý zisk spořitelny z obchodních operací a aktiv se meziročně zvýšil o 4,8 % na 2,29 miliardy korun.

Zdroj: ČTK, Erste Group Bank, Bloomberg, Reuters

Akcie ČR
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat