Erste Group Bank svými výsledky v 1. čtvrtletí překonala odhady. Podrobnější analýza čísel už ale tak veselá není

Rakouské skupině Erste Group Bank, do které patří i tuzemská Česká spořitelna, v letošním prvním čtvrtletí prudce vzrostl čistý zisk na 225,8 milionu EUR. O rok dříve skupina dosáhla ve stejném období čistého zisku 103,3 milionu EUR a v posledním loňském čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 42 milionů EUR. Trh čekal jen 196 milionů EUR. Tomáš Kálal z Conseq Investment Management nicméně upozorňuje, že podrobnější analýza výsledků odhaluje i některá slabší místa hospodaření Erste.

Čistý úrokový příjem nicméně skupině mírně klesl na zhruba 1,1 miliardy EUR z 1,124 miliardy EUR o rok dříve a 1,126 miliardy EUR v posledních třech měsících loňského roku. Čisté výnosy z poplatků a provizí dosáhly 461 milionů EUR proti 452,1 milionu EUR v prvním čtvrtletí 2014. Pro celý letošní rok Erste Group Bank očekává růst úvěrů jednociferným tempem.

Provozní příjmy (výnosy) skupiny dosáhly v prvním čtvrtletí 1,69 miliardy EUR, meziročně se téměř nezměnily.

Na úrovni provozního zisku vykázala Erste Group Bank za první tři měsíce roku výsledek 741 milionů EUR. Zisk na akcii se meziročně více než zdvojnásobil na 0,53 EUR z 0,24 EUR a mezikvartálně vyskočil na více než pětinásobek z 0,10 EUR. Prudkého nárůstu ziskovosti skupina dosáhla díky podstatnému snížení opravných položek a mírnému poklesu provozních nákladů (-1,6 % meziročně).

Hodnota opravných položek skupiny meziročně poklesla zhruba o polovinu na 183,1 milionu EUR z 364,2 milionu EUR v prvním čtvrtletí loňského roku. K výraznému poklesu opravných položek přispěl mimo jiné poměrně významný pokles podílu nesplácených úvěrů na 8,1 % (z 8,5 %).

Celkový objem aktiv bance v meziročním srovnání nepatrně klesl na 202,57 miliardy EUR z 203,9 miliardy EUR, mezikvartálně se ale naopak mírně zvýšil ze 196,29 miliardy EUR.

Provozní výdaje skupiny dosáhly 948,1 milionu EUR, a byly tak meziročně o 1,6 % nižší. Výdaje na zaměstnance se sice mírně zvýšily, poklesly ale naopak další výdaje na administrativu a nižší byly i výdaje v segmentu odpisů a amortizací.

Vedení banky zlepšení čísel přičítá oživení v segmentu úvěrů a poklesu nákladů. "Erste Group Bank dosáhla čistého zisku 225,8 milionu EUR v prostředí, které je pro bankovní sektor velkou výzvou," uvedl ve výsledkové zprávě šéf Erste Group Bank Andreas Treichl. "Na straně nákladů pozorujeme pokračující zvyšování výdajů spojených s regulatorními opatřeními, na straně příjmů naopak pokračuje tlak nízkoúrokového prostředí. Erste Group Bank se nicméně daří těžit z příznivého vývoje ekonomik ve střední a východní Evropě."

Treichl dále upozornil, že se po odeznění problémů v Rumunsku a Maďarsku výrazně zlepšila kvalita portfolia aktiv Erste. "Výrazný pokles jsme zaznamenali taktéž v případě nákladů na rizika, které se v relativním vyjádření snížily o 57 bazických bodů," napsal Treichl. Skupina Erste Group Bank čeká, že za celý letošní rok dosáhnou náklady na rizika 1-1,2 miliardy EUR.

Kapitálová přiměřenost Tier 1 bance mírně poklesla na 10,5 %. Ohledně výhledu pro tento rok management zopakoval, že očekává nízký jednociferný růst úvěrů a pokles provozního zisku o přibližně 5 %. "Celkově vnímáme výsledky mírně pozitivně. Provozní úroveň včetně výhledu je bez překvapení, pozitivní je podle nás pokles podílu nesplácených úvěrů a výhled rizikových nákladů, které by měly být nižší, než jsme očekávali," uvedl analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Česká spořitelna v 1Q2015 s mírně horšími čísly

V České republice dosáhl čistý úrokový příjem České spořitelny 222,9 milionu EUR proti 233,4 milionu EUR v prvním čtvrtletí loňského roku (meziročně -4,5 %). Čistá úroková marže klesla na 3,32 % z loňských 3,56 % a čisté výnosy z poplatků a provizí se meziročně snížily zhruba o desetinu na 91,3 milionu EUR.

"Zlepšující se ekonomická situace domácností i firem v České republice se odráží na zvýšeném úvěrování. Avšak rekordně nízké úrokové sazby způsobují další pokles úrokových marží," sdělila Česká spořitelna.

Provozní příjem České spořitelny se meziročně mírně snížil z 364,8 milionu EUR na 364,2 milionu EUR, provozní zisk bance meziročně vzrostl o 2 % na 204,2 milionu EUR a čistý zisk v meziročním srovnání klesl o 8,9 % na 124 milionů EUR.

Výsledky banky podpořil meziroční růst portfolia klientských úvěrů skupiny o 2,7 % na 524,1 miliardy korun, a to hlavně díky růstu objemu poskytnutých hypoték a úvěrů korporátním klientům.

Podle vyjádření mateřské Erste Group Bank v tuzemsku České spořitelně čistý úrokový příjem klesl kvůli přetrvávajícím nízkým úrokovým sazbám a změně struktury portfolia směrem k většímu podílu úvěrů s nižšími úroky v čele s hypotékami.

"Obchodní ukazatele vnímám jako úspěch dosažený i přes pokračující trend nulových úrokových sazeb, dezinflace až deflace, ostré konkurence a náročnějších požadavků pramenících z evropské regulace. Stejně těžkým podmínkám budeme čelit do konce roku," míní předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka.

Bilanční suma banky se meziročně zvýšila o 1,2 % na 924,9 miliardy korun. Poměr nákladů a výnosů se spořitelně díky zvýšení provozního zisku oproti minulému roku zlepšil na 42,8 % ze 43,8 %.

"Pokles čistého zisku je způsoben zejména ostatním provozním výsledkem, na jehož výrazném zhoršení se podílí především zaúčtování rezervy na odhadovaný roční povinný příspěvek do Rezolučního fondu za rok 2015 ve výši 444 milionů korun," uvedla banka. Rezoluční fond má například zajistit výplatu peněz klientům zkrachovalých finančních institucí.

Zdroj: Erste Group Bank, ČTK

Akcie ČR
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat