Erste Group Bank v prvních třech čtvrtletích letošního roku vydělala 987,6 milionu eur

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank v prvních třech čtvrtletích letošního roku vydělala 987,6 milionu eur. Meziročně jí tak čistý zisk klesl o 16,2 % z 1,18 miliardy eur. Meziroční srovnání je ovlivněno loňským zaúčtováním příjmu z prodeje podílu v kartové společnosti VISA Europe ve výši 138,7 milionu eur před zdaněním.

Čistý úrokový výnos Erste Group Bank v prvních třech čtvrtletích roku meziročně klesl z 3,27 miliardy eur na 3,23 miliardy eur (-1,2 %) a čistý zisk z obchodních operací spadl z 219 milionů eur na 139 milionů eur (-36,5 %), zatímco zisk z poplatků a provizí se zvýšil z 1,32 miliardy eur na 1,36 miliardy eur (+3 %). Pokles čistého úrokového příjmu Erste vysvětluje přetrvávajícím prostředím nízkých úrokových sazeb.

Celkové provozní příjmy společnosti v prvních devíti měsících roku klesly meziročně z 4,96 miliardy eur na 4,94 miliardy eur. Provozní náklady se Erste zvýšily z 2,96 miliardy eur na 3,01 miliardy eur. Jde o důsledek zvýšení ostatních administrativních nákladů, depreciace a amortizace i nákladů na zaměstnance. Provozní zisk i kvůli tomu meziročně klesl o 3,7 % na 1,92 miliardy eur, o rok dříve banka vykázala provozní výsledek dvě miliardy eur.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 3Q a 9M2017, zdroj: Erste

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly meziročně ze zhruba 129 miliard eur na 138 miliard eur. Vklady klientů se i přes přetrvávající nízké úrokové sazby zvýšily o 7,5 % na 148,4 miliardy eur, růst zaznamenaly hlavně v České republice a v Rakousku. Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů se snížil na 4,3 % z loňských 4,9 %. To je nejnižší údaj od roku 2008, upozornila banka.

"Výsledky jsou v souladu s našimi cíli pro celý letošní rok a dokazují, že jsme schopni dosahovat stabilních výsledků i v prostředí trvale nízkých úrokových sazeb," uvedl ve výsledkové zprávě generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl.

Solidní třetí čtvrtletí

Čistý zisk Erste za samotné třetí čtvrtletí dosáhl 363 milionů eur, o rok dříve společnost ve stejném období hospodařila s čistým ziskem 337,4 milionu eur. Čistý úrokový příjem se v třetím čtvrtletí zvýšil z 1,07 miliardy eur na 1,09 miliardy eur a zisk z poplatků a provizí stoupl z 434,9 milionu eur na 451 milionů eur, zisk z obchodních operací naopak klesl z 98,7 milionu eur na 36,5 milionu eur. Analytici v průměru odhadovali, že Erste za třetí čtvrtletí vykáže čistý zisk kolem 350 milionů eur.

Podíl čistého zisku vůči majetku akcionářů (ROE) dosáhl v třetím čtvrtletí 11,7 %, o rok dříve to bylo 11,1 % a za prvních devět měsíců roku 10,5 %, zatímco za první tři čtvrtletí loňského roku 13,5 %.

Erste Group Bank - vybrané ukazatele (3Q2017), zdroj: Erste

"Čistý zisk za třetí kvartál překonal očekávání trhu, důvodem byla hlavně nižší tvorba opravných položek k poskytnutým úvěrům. Poměr úvěrů v selhání v třetím čtvrtletí klesl k 4,3 % z 4,7 % v druhém čtvrtletí. Erste zopakovala svůj výhled pro letošní rok, očekává ROTE nad úrovní 10 %, což je v souladu s konsenzem. Nicméně očekávaní managementu pro příští rok, který rovněž vidí ROTE na úrovni více než 10 % může působit spíše konzervativně, když Erste predikuje tržby v podobné výši jako letos nebo pouze s mírným růstem, zatímco konsenzus ukazuje na zvýšení o 3-5 %," napsal Jiří Kostka, analytik z Komerční banky.

"Podle našich projekcí je výhled ROTE poměrně konzervativní pro letošní rok (očekáváme cca 11 %), avšak odpovídající pro rok příští (očekáváme 10,2 %). Celkově pro nás výsledky byly bez výraznějšího překvapení a potvrdily všechny dosavadní pozitivní trendy v hospodaření banky," doplnil analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Management Erste počítá s pokračováním příznivého makroprostředí

Ve výhledu pro nadcházející období Erste uvedla, že očekává pokračování příznivého makroprostředí (růst reálného HDP na jádrových trzích v roce 2018 o dvě až čtyři procenta, silná domácí poptávka, růst mezd a klesající nezaměstnanost). Pro letošní rok Erste potvrdila cíl návratnosti vlastního kapitálu očištěného o nehmotná aktiva (ROTE) nad 10 %, stejný cíl má i pro rok 2018.

Výnosy Erste by měly podle managementu v příštím roce stagnovat či se mírně zvýšit. Erste očekává růst úrokových sazeb a růst úvěrů o pět a více procent v ČR a v Rumunsku. Rizikem pro výhled mohou být expanzivní měnové politiky centrálních bank včetně negativních úrokových sazeb, politická, geopolitická a globální hospodářská rizika nebo iniciativy na ochranu spotřebitele.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. V ČR Erste působí prostřednictvím České spořitelny.

Zisk České spořitelny za tři čtvrtletí klesl o 1,8 % na 11,7 miliardy korun

České spořitelně klesl za první tři čtvrtletí roku čistý zisk meziročně o 1,8 % na 11,7 miliardy Kč. Za meziročním poklesem je loňský jednorázový výnos z prodeje akcií společnosti VISA Europe, bez tohoto vlivu by se meziročně čistý zisk zvýšil o 8,7 %.

Provozní zisk spořitelny klesl o 6,3 % na 14,26 miliardy Kč. Důvodem bylo snížení výnosů způsobené hlavně propadem čistého úrokového výnosu a výnosu z poplatků a provizí. Náklady bance vzrostly o 1,5 %, mimo jiné kvůli zvyšování mezd.

Česká spořitelna - hospodářské výsledky za 9M2017, zdroj: ČS

Spořitelna zaznamenala výrazný růst klientských úvěrů. Za poslední rok se jejich hrubý objem bez reverzních repo operací zvýšil o 9,1 %. Nově poskytnuté hypotéky fyzickým osobám za prvních devět měsíců roku meziročně vzrostly o 12 % na 45,3 miliardy korun.

"Růst poskytnutých hypotečních, spotřebitelských i firemních úvěrů dokazuje, že se daří českým domácnostem i firmám. Jejich dobrou kondici potvrzuje i klesající podíl špatných úvěrů," uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

Čistý úrokový výnos a výnos z poplatků byl u České spořitelny nižší než ve stejném období předchozího roku. Výnos z poplatků a provizí meziročně klesl o 3,7 %. Naopak výnos z obchodních operací se spořitelně podařilo v prvních třech čtvrtletích navýšit o 9,2 %.

V samotném třetím čtvrtletí Česká spořitelna vydělala 4,03 miliardy Kč, o rok dříve to bylo 3,69 miliardy Kč. Čistý úrokový příjem České spořitelně v třetím kvartálu klesl z 6,41 miliardy Kč na 6,26 miliardy Kč a čistý výnos z poplatků a provizí se snížil z 2,25 miliardy Kč na 2,17 miliardy Kč. Výnos z obchodních operací naopak meziročně stoupl ze 705 milionů Kč na 758 milionů Kč.

Česká spořitelna - vybrané ukazatele (3Q2017), zdroj: ČS

Zdroj:
Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
11. 1. 2021 6:27
Anketa: Co by (ne)mělo chybět ve vítězném portfoliu na rok 2021
Akciové tipy
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Přestat sledovat