Erste Group Bank v prvním čtvrtletí vzrostl čistý zisk o více než pětinu na 274,7 milionu eur

(AKTUALIZOVÁNO 7.50) Rakouské finanční skupině Erste Group Bank v prvních třech měsících letošního roku vzrostl čistý zisk o téměř 22 % na 274,7 milionu eur. České spořitelně, která je součástí skupiny Erste, se naopak čistý zisk meziročně zhruba o 8 % snížil a dosáhl 3,4 miliardy Kč.

Čistý úrokový příjem Erste v prvním čtvrtletí meziročně klesl na 1,092 miliardy eur z 1,099 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí klesl na 443,1 milionu eur z 461 milionů eur, zejména v důsledku nízkých příjmů z obchodů s cennými papíry a z platebních služeb, a čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou klesl na 43,5 milionu eur ze 72,4 milionu eur. Analytici oslovení ČTK v průměru očekávali pokles čistého zisku v prvním čtvrtletí na 219 milionů eur.

Celkové provozní příjmy Erste se tak meziročně snížily na 1,629 miliardy eur z 1,689 miliardy eur, zatímco provozní náklady se skupině zvýšily na 1,009 miliardy eur z 948,1 milionu eur. Provozní zisk klesl na 620,5 milionu eur ze 741 milionů eur.

Čistý zisk skupiny, který se zvýšil na 274,7 milionu eur z 225,8 milionu eur v prvním čtvrtletí loňského roku, byl podpořen poklesem čisté ztráty ze znehodnocení finančních aktiv nevykázaných v reálné hodnotě na 56,4 milionu eur ze 183,1 milionu eur.

"Silný začátek roku je především důsledkem mimořádně nízkých nákladů na rizika. Provozní prostředí bylo v prvním čtvrtletí ovlivňováno protichůdnými faktory. Makroekonomická situace v regionu střední a východní Evropy zůstala příznivá, na druhé straně ale jako protivítr působila extrémně uvolněná měnová politika Evropské centrální banky," napsal ve výsledkové zprávě výkonný ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl.

"Erste Group vykázala za 1Q2016 čistý zisk 275 milionů eur (výrazně nad naší projekcí 220 milionů eur). Rozdíl oproti odhadům je dán nižšími opravnými položkami a nižšími minoritními podíly vzhledem k horší výkonnosti spořitelen v Rakousku. Na provozní úrovni výsledek zaostal za našimi odhady. Úrokové výnosy jsou v meziročním srovnání víceméně stabilní, k čemuž pomáhá růst úvěrového portfolia (+3 % meziročně). Výrazný pokles ostatních výnosů je způsoben slabým výsledkem výnosů z obchodování s cennými papíry. Růst provozních nákladů je způsoben zaúčtováním celoročních nákladů na fond pojištění vkladů a příspěvek do fondu na záchranu bank (resolution fund) v celkové výši 72 milionů eur (loni v 1Q 19,2 milionu eur). Bez tohoto vlivu by provozní náklady byly víceméně stabilní," okomentoval výsledky Erste analytik z J&T Banky Milan Lávička.

"Cena akcií Erste by díky vyššímu čistému zisku měla růst," uvedl analytik Josef Němý z Komerční banky.

Bilanční suma skupiny Erste vzrostla v úvodním kvartálu letošního roku na 206,4 miliardy eur z loňských 199,7 miliardy eur. Bance mírně vzrostly úvěry a jiné pohledávky za klienty.

Poměr úvěrů ke vkladům v prvním čtvrtletí mezikvartálně vzrostl o desetinu procentního bodu na 98,5 %, meziročně se ale snížil o čtyři desetiny procentního bodu z 98,9 %. Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET 1 se meziročně zvýšil na 12,1 % z 10,5 %, ve čtvrtém kvartálu loňského roku dosahoval 12,3 %.

Andreas Treichl během konferenčního hovoru uvedl, že management počká na požadavky ohledně SREP od Evropské bankovní asociace, než rozhodne o dividendě. Je ale pravděpodobné, že se výplatní poměr posune k 50 %. Dále vyjádřil přesvědčení, že podíl nesplácených úvěrů ke konci roku klesne z aktuálních 6,7 %. Výhled na rok 2016 banka nezměnila.

Rakouská skupina Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a v Srbsku.

Výsledky České spořitelny

Tuzemsá Česká spořitelna vykázala za první tři měsíce letošního roku neauditovaný konsolidovaný čistý zisk 3,38 miliardy Kč. Ve stejném období loni činil čistý zisk 3,67 miliardy Kč, meziročně se tak výsledek zhoršil o 7,9 %. Na poklesu se významně podílel snížený čistý zisk z obchodních operací, který byl v loňském prvním čtvrtletí mimořádně vysoký vlivem jednorázové změny metodiky při oceňování derivátů (+700 milionů Kč).

Čistý úrokový výnos se České spořitelně snížil o 0,8 % na 6,379 miliardy Kč, čistý výnos z poplatků a provizí klesl o 9,5 % na 2,282 miliardy Kč a čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou klesl na 633 milionů Kč z 1,19 miliardy Kč v prvním čtvrtletí loňského roku.

Provozní zisk se oproti prvním třem měsícům loňského roku snížil o 14,4 % na 5,06 miliardy Kč. Ve srovnání s posledním čtvrtletím 2015 se provozní zisk zvýšil, a to o 2,4 %.

Hrubý objem klientských úvěrů se České spořitelně v meziročním srovnání zvýšil o 6,5 % na 574,326 miliardy Kč a objem vkladů klientů stoupl o 5,9 % na 726,618 miliardy Kč. Dále se zvýšil objem vkladů České spořitelny u centrální banky a aktiv držených do splatnosti. Snížil se objem realizovatelných finančních aktiv a investičního majetku. Na pasivní straně bilance společnosti se kromě objemu klientských vkladů zvýšily také mezibankovní vklady a objem vlastního kapitálu.

Celkové provozní náklady České spořitelny se meziročně snížily o 1,2 % na 4,42 miliardy Kč. Na druhé straně se tyto vyšší náklady podařilo bance vykompenzovat nižší platbou do Fondu pojištění vkladů (v návaznosti na implementaci evropské regulace).

"Silný 6,5% růst úvěrů a zlepšující se kvalita portfolia v prvním čtvrtletí 2016 pozitivně ovlivnily úroveň čistého zisku, jehož výše splnila naše očekávání. Byli jsme efektivní i v řízení nákladů, a to i přes rostoucí výdaje na digitalizaci banky. Dlouhodobá důvěra klientů se projevila v přílivu vkladů," řekl Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.

Celkový počet klientů skupiny ČS k 31. březnu 2016 dosahoval 4,798 milionu a počet aktivních klientů přímého bankovnictví SERVIS 24 a BUSINESS 24 činil 1,68 milionu, což značí meziroční nárůst o 2,8 %.

Exkluzivně pro Investiční web hospodářské výsledky České spořitelny okomentoval Wolfgang Schopf, místopředseda představenstva a finanční ředitel největší banky v ČR.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK

Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat