Erste Group Bank vykázala za prvních devět měsíců roku růst čistého zisku o 54 % na 1,18 miliardy eur

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 1,18 miliardy eur. Před rokem Erste ve stejném období hospodařila s čistým ziskem 764 milionů eur. Meziročně se jí tak čistý zisk zvýšil o více než 54 %. V samotném třetím čtvrtletí banka dosáhla zisku 337,4 milionu eur. Šéf banky Andreas Treichl uvedl, že by Erste ráda vyplatila dividendu z letošního zisku ve výši jednoho eura na akcii. Česká spořitelna vykázala za prvních devět měsíců roku čistý zisk 11,92 miliardy Kč.

Čistý úrokový příjem Erste v prvních devíti měsících roku klesl na 3,27 miliardy eur z 3,32 miliardy eur, výnos z poplatků a provizí se snížil na 1,32 miliardy eur z 1,37 miliardy eur a čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou dosáhl 191,6 milionu eur proti výsledku 193 milionů eur ve stejném období v loňském roce.

Celkové provozní příjmy se Erste snížily z 5,09 miliardy eur na 4,96 miliardy eur při růstu provozních nákladů z 2,85 miliardy eur na 2,96 miliardy eur v důsledku vyšších výdajů na informační technologie a zaměstnance. Na úrovni provozního výsledku tak Erste vykázala zisk 1,997 miliardy eur. V přepočtu na jednu akcii Erste vykázala za prvních devět měsíců roku zisk 2,73 eura. Loni dosáhl zisk na akcii za prvních devět měsíců roku 1,79 eura. Výsledky podpořily meziročně výrazně nižší náklady na rizika, které klesly na 63,2 milionu eur z loňských 518,4 milionu eur.

V samotném třetím čtvrtletí byl čistý úrokový příjem Erste 1,07 miliardy eur (3Q2015: 1,11 miliardy eur), příjem z poplatků a provizí činil 434,9 milionu eur (3Q2015: 455,2 milionu eur) a zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou dosáhl 84,1 milionu eur (3Q2015: 56,4 milionu eur). Náklady na rizika se v samotném třetím čtvrtletí snížily na 37 milionů eur ze 144 milionů eur.

Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET 1 dosahoval ke konci září úrovně 13,2 %, meziročně se tak zvýšil o 0,9 procentního bodu z 12,3 %.

"Erste Group Bank vykázala za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 1,179 miliardy eur, a je tak na dobré cestě ke splnění celoročního cíle, kterým je návratnost vlastního kapitálu (ROTE) nad 12 %. To zároveň dává prostor pro možnost výplaty dividendy vy výši jednoho eura na akcii," uvedl ve výsledkové zprávě výkonný ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl. Pro rok 2017 má Erste nastavený cíl na ROTE vyšší než 10 %. Z loňského zisku Erste vyplatila dividendu 0,5 eura na akcii. Dividendový výnos by v případě výplaty jednoho eura na akcii byl zhruba 3,5 %. Konsenzus Bloombergu ukazuje na 0,7 eura.

"Čistý úrokový výnos, provozní zisk i výnos z obchodování za třetí čtvrtletí mírně zaostaly za odhady. Pozitivem byla tvorba opravných položek ve výši 37,4 milionu eur, která byla proti odhadům poloviční. Čistý zisk pak jen lehce překonal očekávání, když dosáhl 337,4 milionu eur. Management potvrdil výhled pro letošní ukazatel ROTE, který by měl dosáhnout více než 12 %. Pro rok 2017 čeká ROTE nad 10 % za předpokladu, že k jednorázovému daňovému odvodu (asi 200 milionů eur) dojde již v letošním roce a výnosy budou v příštím roce alespoň na totožné úrovni jako letos," říká Miroslav Frayer, analytik z Komerční banky.

Hodnota aktiv banky ke konci září vzrostla na 206,8 miliardy eur ze 199,7 miliardy eur na konci loňského roku. "Kvalita aktiv se stále zlepšuje, díky čemuž ještě více klesl objem vytvořených opravných položek," dodal Treichl.

Hodnota úvěrů a jiných pohledávek za klienty za tři čtvrtletí vzrostla proti konci loňského roku o 2,4 %, objem klientských vkladů ve stejném období vzrostl o 4,7 %. Podle Treichla jde o důkaz toho, že se střadatelé rozhodli kompenzovat prostředí nízkých úrokových sazeb ukládáním ještě většího množství prostředků stranou.

"Z našeho pohledu jsou výsledky mírným zklamáním, hlavně kvůli pokračujícímu výraznému propadu provozního zisku, který by měl podle výhledu pokračovat i v příštím roce. Oživení ekonomik zemí střední a východní Evropy se tak prozatím projevuje především v lepšící se kvalitě úvěrového portfolia, kde podíl nesplácených úvěrů klesl na 5,5 % z 5,8 % v 2Q2016. Růst úvěrů (+3,6 % meziročně) prozatím nestačí na zastavení poklesu úrokových výnosů a rostoucí konkurence v bankovním sektoru tlačí dolů výnosy z poplatků. Pozitivní jsou naopak relativně solidní kapitalizace banky, snižování bankovních daní v jednotlivých zemích a pozvolná akcelerace růstu úvěrů," říká Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Erste Group Bank je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí také v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku.

České spořitelně vzrostl čistý zisk na 11,9 miliardy Kč

Česká spořitelna vykázala za první tři čtvrtletí čistý zisk 11,92 miliardy Kč. O rok dříve dosáhla ve stejném období čistého zisku 11,13 miliardy Kč. Meziročně jí tak zisk stoupl o 7,1 %. Hrubý objem klientských úvěrů se za posledních 12 měsíců zvýšil o 8,2 %, což v absolutním vyjádření znamená 44,3 miliardy Kč.

"Dosažený zisk vnímám v současných tržních podmínkách nízkých úrokových sazeb a velkého tlaku regulace jako úspěch. K dobrým výsledkům pomohla především kvalita úvěrového portfolia, díky efektivnějším procesům se nám pak daří držet trend snižování provozních nákladů," uvedl ve výsledkové zprávě Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny. "Radost mi dělají také obchodní výsledky, dosáhli jsme rekordního objemu nových hypoték, který přesáhl 40 miliard Kč," dodal Tomáš Salomon. K nárůstu čistého zisku za prvních devět měsíců roku přispěl i příjem z prodeje podílu v kartové společnosti Visa Europe.

Provozní zisk České spořitelny se nicméně snížil o 6,1 % na 15,2 miliardy Kč. Pokles provozního zisku byl způsoben více faktory, mimo jiné pokračujícím snižováním čistých výnosů z poplatků a provizí, poklesem čistého zisku z obchodních operací, který byl loni mimořádně vysoký kvůli jednorázovému vlivu změny metodiky při oceňování derivátů, či snižováním příjmů z pronájmu nemovitostí v souvislosti s postupným odprodejem investičních nemovitostí.

Trvale nízké úrokové sazby v celé Evropě a tlak konkurence způsobují další pokles úrokových marží. Čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům se České spořitelně snížila na 3,15 % z 3,33 %. Čistý úrokový výnos dosáhl 19,2 miliardy Kč, což je v meziročním porovnání o 1,3 % méně. Tlak nízkých úrokových sazeb a klesajících výnosů z cenných papírů s pevným výnosem byl částečně kompenzován rychlejším růstem úvěrového portfolia a přeceněním depozit.

Čisté výnosy z poplatků a provizí zaznamenaly v meziročním srovnání snížení o 8,4 % na 6,9 miliardy Kč. K významným vlivům na klesající příjmy z poplatků patří regulace EU v oblasti provizí z karetních transakcí. Pokles byl způsoben také snižováním příjmů z poskytovaných finančních služeb s tím, jak klienti využívají levnější formy obsluhy a zvýhodněné programy a produkty. Na druhou stranu se zvýšil příjem z poplatků z investičních produktů, zejména za správu aktiv.

Čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou se v meziročním porovnání snížil o 13,8 % na 1,9 miliardy Kč. Pokles byl ovlivněn jednorázovou změnou metodiky oceňování derivátů přijatou v loňském roce. Banka však pokles částečně kompenzovala navýšením zisku z cizoměnových operací a z obchodování s cennými papíry.

Česká spořitelna je podle počtu klientů největší tuzemskou bankou. Ke konci září měla skupina 4,71 milionu klientů.

Konkurenční Komerční bance za prvních devět měsíců roku stoupl meziročně čistý zisk o 7,7 % na 10,6 miliardy korun, a to díky jednorázovým ziskům. Čistý zisk očištěný o jednorázové položky Komerční bance ale klesl o 8,9 % na 9,1 miliardy korun.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK

Zdroj:
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat