4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Evropská unie a USA konečně postoupily v jednáních o regulaci 633bilionového světového swapového trhu. Dohoda by měla zjednodušit pravidla a snížit bankám náklady. Navíc by měla odvrátit hrozbu, že by evropské clearingové domy mohly být vyloučeny z amerického trhu.
"Udělali jsme další významný krok na naší společné cestě k větší transparentnosti a snížení rizik světového swapového trhu," řekl Gary Gensler šéf Commodity Futures Trading Commission (CFTC).
Mezinárodní dosah pravidel CFTC pro obchodování se swapy je jedním z nejkontroverznějších prvků sady pravidel označovaných jako Dodd-Frank Act. Podnítil také negativní reakce ze strany velkých finančních institucí, jako jsou Goldman Sachs nebo Barclays, a CFTC za něj čelí kritice ze strany evropských i asijských regulátorů, že si přisuzuje pravomoci, které jí nepřísluší.
V rámci dnešní dohody CFTC uvedla, že přistoupí na některé evropské normy, které jsou v podstatě identické s americkými standardy, což firmám umožní přizpůsobovat se pouze regulaci platné v místě jejich sídla.
CFTC rovněž souhlasila na prodloužení termínu, dokdy se evropské clearingové domy (jako například Eurex Clearing německé Deutsche Boerse) musejí registrovat u amerických regulátorů. Ten byl posunut na konec roku.
Světoví regulátoři se snaží zpřísnit dohled nad swapovým trhem už od úvěrové krize v roce 2008, kdy z velké části neregulované obchody ještě "přilily olej do ohně". Bez vládní intervence by krizi neustála například AIG, americká pojišťovna, v jejímž byznysu figurovalo velké množství evropských swapů.
Regulace, kterou zavedla CFTC na základě požadavků z Dodd-Frank Act, vyžaduje, aby byla většina swapů v clearingových domech zajištěna kolaterálem od nakupujících a prodávajících za účelem omezení rizik. Gensler navrhl, aby byla pravidla aplikována na mnohé obchody i mimo USA.
Dohoda ovlivní především způsob, jakým budou USA a Evropa regulovat banky, jako jsou Barclays, JPMorgan Chase & Co. nebo Citigroup.