Euroskupina: Zadlužené země eurozóny by měly včas zahájit reformy

Země eurozóny, které nedávno Evropská komise upozornila na hrozbu příliš vysokého deficitu, by měly využít dodatečného času a udělat takové kroky, aby svůj rozpočet dostaly do souladu s evropskými pravidly. Po pondělním jednání ministrů financí Euroskupiny, tedy zemí platících společnou měnou, to novinářům v Bruselu řekl nizozemský ministr a šéf skupiny Jeroen Dijsselbloem.
Evropská komise na konci listopadu oznámila, že rozpočtové plány sedmi zemí eurozóny nejsou v souladu s pravidly Paktu stability a růstu. V případě Belgie, Francie a Itálie komise situaci znovu posoudí v březnu příštího roku.
Tři země, které tak získaly několik měsíců času na nápravu, se písemně zavázaly do té doby uskutečnit potřebné reformy. Eurokomisař pro finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici v pondělí postup komise vůči nim označil za "varovný výstřel".
"Euroskupina v březnu posoudí jejich pokrok na základě dodatečného hodnocení komise," poznamenal Dijsselbloem.
Ministři financí zemí platících eurem podle něj uvítali, že vlády eurozóny mají nyní v zásadě společně nižší deficity než dříve a výše dluhu že se navzdory současným hospodářským potížím stabilizuje. "Ukazuje se, že rámec naší fiskální spolupráce a pravidel funguje," poznamenal Dijsselbloem.
Zároveň je podle podle něj třeba vysoké zadlužení skutečně řešit, stejně jako vysokou míru nezaměstnanosti, stárnutí populace a potřebu stimulovat tvorbu pracovních míst.
Komise 28. listopadu oznámila, že sedmi zemím eurozóny hrozí, že v příštím roce nedodrží unijní rozpočtová pravidla. Kromě Belgie, Francie a Itálie, se kterými se vedla už před oznámením intenzivní jednání, jsou dalšími zeměmi, kde mohou nastat potíže, Malta, Portugalsko, Rakousko a Španělsko.
Zdroj: ČTK