Evropská komise: E.ON smí koupit část innogy, pokud prodá její aktivity v ČR

Energetická společnost E.ON smí převzít část majetku firmy innogy, pokud splní určité podmínky, mezi které patří i prodej plynárenských a elektrárenských aktivit innogy v České republice. Rozhodla o tom v úterý Evropská komise (EK). Schválila tak návrh, který jí E.ON sám předložil. Chystaný prodej aktivit innogy v Česku považuje E.ON za svůj největší ústupek Evropské komisi. Kdyby to bylo možné, rád by si je ponechal, řekl šéf podniku.

Německá společnost innogy je největším distributorem plynu v České republice, kde na konci loňského roku zaměstnávala zhruba 4100 lidí. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro více než 1,6 milionu zákazníků.

E.ON kupuje majetek innogy v rámci složité dohody o výměně majetku s německou energetickou firmou RWE. E.ON by po dokončení transakce měl působit převážně v distribuci a maloobchodním prodeji elektřiny a plynu, RWE pak zejména v produkci elektřiny na velkoobchodním trhu. RWE se také stane klíčovým hráčem na trhu obnovitelných zdrojů energie.

Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánovaného převzetí části majetku innogy letos v březnu. Vyjádřila obavy, že převzetí by mohlo omezit konkurenci a zvýšit ceny v některých členských státech Evropské unie, včetně České republiky.

E.ON proto komisi nabídnul ústupky, které kromě prodeje aktivit v Česku zahrnovaly i prodej části elektrárenských aktivit v Maďarsku a některých aktivit v Německu. Evropská komise nyní uvedla, že pokud E.ON dodrží své závazky a prodá navrhovaný majetek, spojení schvaluje.

"Je důležité, aby si všichni Evropané a podniky mohli koupit elektřinu a plyn za konkurenční ceny. Dnes můžeme firmě E.ON schválit akvizici innogy, protože závazky, které E.ON nabídnul, zajistí, že fúze nebude mít za následek menší výběr a vyšší ceny v zemích, kde tyto společnosti působí," uvedla v prohlášení komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Šéf E.ON Johannes Teyssen, který cítí úlevu, že se převzetí podařilo, na tiskové konferenci v západoněmeckém Essenu uvedl, že právě souhlas s prodejem plynárenských a elektrárenských aktivit innogy v Česku byl ze strany jeho firmy největším ústupkem komisi. Firma tak podle něj přichází nejen o více než milion zákazníků, ale také o dobrý a velmi ziskový byznys ve skvělé zemi, který by si ráda ponechala. E.ON ale podle něj byl připraven dosáhnout s EK kompromisu.

RWE už dříve získala od Evropské komise povolení převzít výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a jádra od společnosti E.ON, což je také součástí celé transakce.

Nový investor české skupiny innogy bude znám v příštím roce

Nový investor české části energetické skupiny innogy bude znám v příštím roce. V reakci na rozhodnutí Evropské komise to řekl mluvčí innogy ČR Martin Chalupský. Podotkl, že pro tuzemské zákazníky firmy se nic nemění.

Německá společnost innogy je největším distributorem plynu v České republice, kde na konci loňského roku zaměstnávala zhruba 4 100 lidí. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, kde je jedničkou trhu, elektřiny, tepla a další služby.

Společnost v úterý uvedla, že v posledních měsících se v souvislosti se schválenou transakcí trhem šířily různé fámy a dezinformace. "Schválená transakce mezi společnostmi RWE a E.ON nebude mít dopad na naše dnešní vztahy se zákazníky innogy v Česku," uvedl generální ředitel innogy Energie Tomáš Varcop. "Rád bych zdůraznil, že příprava na vstup nového investora do české skupiny innogy v roce 2020 bude probíhat pod dohledem a garancí právě Evropské komise," dodal.

Web Euro.cz tento týden napsal, že mezi zájemce o obchodní část innogy ČR podle dostupných informací patří společnosti ČEZ, Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského, KKCG podnikatele Karla Komárka a slovenské SPP. "Podle podmínek prodeje zvážíme zájem o tato aktiva," řekl v úterý ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle Eura má zájem také australská finanční skupina Macquarie, respektive její divize Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA).

Sdružení investorů pod vedení MIRA se má v návaznosti na aktuální rozhodnutí EK stát jediným vlastníkem další části tuzemské innogy - firmy innogy Grid Holding (iGH), pod kterou spadá převážná část distribuce plynu v ČR. MIRA, jež aktuálně v iGH vlastní 49,96 %, na konci dubna oznámila, že uplatnila smluvní předkupní právo na zbývajících 50,04 %, které nyní vlastní společnost RWE. RWE sdělila, že sdružení investorů pod vedením MIRA zaplatilo za zbylý podíl v innogy Grid Holding zhruba 1,8 miliardy eur, uvedla tehdy agentura Reuters.

Fondu australské banky Macquarie patří od roku 2017 mimo jiné také podíl 31 % ve společnosti EP Infrastructure (EPIF), což je jedna z hlavních složek Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského. Skupina je rovněž akcionářem Českých Radiokomunikací.

"Předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák uvedl pro Hospodářské noviny, že kombinace jádra a obnovitelných zdrojů energie je ideální. Čistě plynová alternativa je dle něj bezpečnostně i klimaticky sporná, ač se určitě společnost navyšování plynových kapacit nevyhne," uvedl analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Skupina innogy v Česku provozuje také šest zásobníků plynu. Podle informací ČTK by měly do budoucna přejít pod mateřskou RWE. Součástí obchodních aktivit innogy na českém trhu jsou také dodávky tepla, služby v oblasti čisté mobility nebo vysokorychlostního internetu. Firma také vlastní největší síť plniček stlačeného zemního plynu (CNG) pro motoristy v ČR, působí zhruba v 60 lokalitách.

Rozhodnutí EK o transakci firem E.ON a RWE má i své kritiky

Rozhodnutí Evropské komise, že energetická firma E.ON smí převzít část majetku firmy innogy, vyvolalo i kritické reakce. Konkurenti a sdružení na ochranu spotřebitelů se obávají příliš silného postavení německého koncernu E.ON na některých trzích a také růstu cen pro spotřebitele. E.ON bude plynem a elektřinou nově zásobit kolem 50 milionů zákazníků v celé Evropě.

E.ON, který kupuje majetek innogy v rámci složité dohody o výměně majetku s německou energetickou společností RWE, smí převzít část majetku innogy, pokud splní určité podmínky. Mezi ně patří i prodej plynárenských a elektrárenských aktivit innogy v České republice.

Ani takovéto a několik menších podobných opatření ale v Německu neuspokojilo všechny. Udo Sieverding ze spotřebitelské centrály v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko je přesvědčen, že podmínky Evropské komise byly příliš mírné. E.ON se totiž nemusí vzdát například podílů v městských firmách nebo v regionálních prodejcích energie.

"Konkurence a inovace půjdou stranou - spotřebitelé a průmyslová lokalita Německo budou muset dohromady nést následky," míní prodejce ekologického plynu a elektřiny Lichtblick. Rozhodnutí EK podle této firmy povede k zásadním změnám na německém energetickém trhu.

Kritici se najdou i mezi politiky. Například podle europoslankyně Zelených Jutty Paulusové se transakcí mezi společnostmi E.ON a RWE sníží možnost výběru pro zákazníky. Naopak politik německých vládních křesťanských demokratů Joachim Pfeiffer transakci vítá. Přispěje podle něj k tomu, že na německém a evropském trhu bude znovu silný hráč.

Zdroj:
ČTK
Energetika
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…