Evropské akcie strmě klesaly, skončily nejníže od prosince 2016

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Pesimismus na trzích šířila především reakce zámořských trhů na středeční zvýšení úrokových sazeb amerického Fedu.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 odepsal 1,45 procenta, přičemž hluboko v červených číslech skončily všechny velké sektory i všechny burzy. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 přišel o 0,8 procenta, německý DAX poklesl o 1,44 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 1,78 procenta. O nic lépe si nevedly ani menší evropské burzy (pražskou nevyjímaje).
Nejhorší ztráty utrpěly sektory automobilové výroby, bankovnictví, základních surovin, technologií a cestovního ruchu - všechny odepsaly více než dvě procenta. Na rekordní minimum se dostal i sektor maloobchodu, jenž v jednu chvíli sestoupil na nejnižší hodnotu od roku 2014. Firmy Inditex, Next and Dufry přišly během čtvrtka o více než tři procenta.
Sektor základních surovin se musel navíc vypořádat se špatnou zprávou, že Spojené státy zruší sankce uvalené řed časem na ruského producenta hliníku Rusal. Celý sektor odepsal 2,74 procenta; Antofagasta, Boliden a ArcelorMittal ztrácely přes 3,5 procenta.
Pod tlak se dostala i energetika, když ceny ropy poklesly o čtyři procenta díky obavám stran tenčící se poptávky a množících se zásob.
Co se jednotlivých titulů týče, Airbus ráno dopledne poklesl o devět procent (poléze se zotavil na -4,44 %) v reakci na zprávu, že firmu vyšetřují americké úřady kvůli blže nespecifikovaným "nevhodným praktikám". Nejhorší seanci zažil plavební provozovatel Carnival, jenž snížil odhad zisku za první čtvrtletí příštího roku na 0,40-0,44 USD na akcii z původního odhadu 0,45 USD. Jeho akcie se propadly o 10,83 procenta.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Britská centrální banka na prosincovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP zůstává rovněž beze změny. Banka ale zhoršila hospodářský výhled pro čtvrté čtvrtletí a poukázala na výrazný nárůst nejistoty kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.
- Evropská komise viní čtyři banky z kartelu při obchodování s dluhopisy. Komise to oznámila ve čtvrteční tiskové zprávě. Jména obviněných podniků sice nezveřejnila, podle agentury Reuters je však jedním z nich největší německá bankovní společnost Deutsche Bank. Obvinění by podle Reuters mohla vyústit ve vysoké pokuty.
- Německý soud ve čtvrtek v patentovém sporu amerických společností Qualcomm a Apple rozhodl, že Apple v Německu nadále nesmí prodávat některé modely svého chytrého telefonu iPhone. Firma podle verdiktu porušuje hardwarový patent Qualcommu. Rozhodnutí ale nezačne platit hned, pokud se Apple odvolá, řekl soudce Matthias Zigann.
- Francouzská banka Société Générale, vlastník české Komerční banky, se dohodla s maďarskou bankou OTP na prodeji své srbské divize. Oznámila to ve čtvrtek, aniž by zveřejnila hodnotu transakce.
- Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev se dohodl na spolupráci s kanadským producentem konopí pro lékařské účely Tilray. Firmy investují 100 milionů dolarů do vytvoření společného podniku, který bude vyvíjet nealkoholické nápoje s obsahem konopí pro kanadský trh.
-
Švédská centrální banka poprvé po sedmi letech zvýšila základní úrokovou sazbu. Zvedla ji o čtvrt procentního bodu z minus 0,5 procenta na minus 0,25 procenta. Riksbank ve čtvrtek ale také uvedla, že další zvyšování sazby bude pomalejší, než dříve odhadovala, a přistoupí k němu zřejmě až ve druhé polovině příštího roku. Švédská koruna v reakci na zvýšení úrokové sazby prudce zpevnila k euru i k dolaru.
Zdroj: CNBC