Evropské akcie ve středu posilovaly díky zprávám o akvizicích

Evropské akcie ve středu hnaly vzhůru zprávy o akvizicích, především pak zpráva o dohodě mezi AB InBev a SABMillerem.
Britský FTSE 100 připsal 0,35 %, francouzský CAC 40 0,82 % a německý DAX 0,70 %. Regionální STOXX Europe 600 přidal 0,65 %.
SABMiller zpevnil o více než 2 % poté, co pivovarnický gigant AB InBev oficiálně potvrdil převzetí společnosti, a to za zhruba 107 miliard dolarů. Akcie AB InBev posílily o více než 2 %. Carlsberg připsala 6 % v reakci na hospodářské výsledky, které předčily očekávání trhu. Akcie společnosti Henkel rovněž posilovaly o více než 6 %, a to poté, co firma zvýšila celoroční projekci zisku.
"Trh nyní stále více očekává, že ECB přistoupí k dalšímu uvolnění politiky, proto oslabující euro solidně podporuje evropské akcie, zatímco lepší než očekávané výsledky zlepšují celkovou náladu na trhu," říká Allan von Mehren, hlavní analytik Danske Bank. "To všechno tvoří dohromady rovnici, která přispívá k docela dobrému výhledu pro Evropu," dodává.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Soud v Darmstadtu ve středu rozhodl, že stávka palubního personálu největších německých aerolinek Lufthansa na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem a Mnichově může pokračovat do pátku. Informovala o tom německá média. Aerolinky tak ve středu ruší 930 letů, celkem by toto opatření mělo postihnout 100 tisíc cestujících. Podle agentury Reuters se zdá, že Lufthansa má nakročeno na nejdelší stávku v dějinách firmy.
- Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev předložila oficiální nabídku na koupi svého menšího rivala SABMiller za zhruba 107 miliard dolarů. S odvoláním na středeční sdělení firem o tom informovala agentura Bloomberg. Obě firmy se už v polovině října rámcově dohodly na vytvoření kolosu, který bude vařit téměř třetinu světové produkce piva.
- Podle dat organizace ILO klesla míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců od července do září na nejnižší hladinu od jara 2008, tedy na 5,3 %. Očekávala se stagnace na předchozích 5,4 %. Zaměstnanost v září vzrostla o 177 tisíc, očekával se přírůstek jen o 120 tisíc po předchozích 140 tisících. Průměrná týdenní mzda ve stejném období rostla 3% tempem, jako ve třech měsících od června do srpna, očekávalo se zvýšení tempa růstu na 3,2 %.
- Carney (Bank of England): Zvyšování úrokových sazeb bude opravdu umírněné a postupné.
- ČNB pravděpodobně minulý pátek intervenovala na trhu. Tvrdí to Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR v ING, na základě vývoje celkové likvidity tuzemského bankovního sektoru.
- České ministerstvo financí ve středu uskutečnilo aukce střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů, v nichž byly nabízeny dluhopisy se splatností 2, 8 a 15 let. Výnosy dosáhly nových historických minim.
- Slovenské banky budou muset nabízet klientům bankovní účet za nízký měsíční poplatek a lidé s malými příjmy dostanou možnost využívat vybrané bankovní služby bezplatně. Spotřebitelům také klesnou některé poplatky v souvislosti s úvěry na bydlení. Vyplývá to z balíku zákonů, které v úterý a ve středu schválil slovenský parlament. Banky by tak na výnosech z poplatků mohly přijít o částku, která odpovídá zhruba desetině jejich ročního zisku.
- Německá automobilka BMW v říjnu zvýšila prodej meziročně o čtyři procenta na 191 651 vozů. Největší světový výrobce luxusních aut těžil z pokračujícího růstu odbytu na svých hlavních trzích, tedy v Evropě, Spojených státech a Číně. Firma tak z hlediska prodeje zažila nejlepší říjen ve své historii.
- Americká technologická společnost Apple zvýší počet svých zaměstnanců v Irsku o další tisícovku, celkem jich tam bude mít asi 6 000. Oznámil to ve středu irský ministr financí Michael Noonan. Firma to udělá i přesto, že jí tam hrozí vysoké doplácení daní. Apple v Irsku kvůli nízkým daním deklaruje většinu svých zahraničních zisků a jeho daňovou dohodu s Irskem nyní vyšetřuje Evropská komise.
- Bulharský antimonopolní úřad udělil české společnosti Energo-Pro pokutu 14,4 milionu leva (199 milionů Kč) za zneužívání dominantního postavení na trhu. Informovala a tom ve středu agentura DPA. Energo-Pro se chce odvolat. Podle portálu Capital.bg je pokuta třetí nejvyšší, jakou bulharský antimonopolní úřad dosud udělil.
- Největší německé aerolinky Lufthansa ve středu kvůli stávce palubního personálu zrušily 930 letů, ve čtvrtek jich odvolají 933. Stávka by tak měla ve čtvrtek zasáhnout zhruba 107 000 cestujících, uvedla společnost.
- Konzervativní vítěz říjnových parlamentních voleb v Polsku zachová domácí měnu, tedy zlotý. Přijetí eura podkopalo průmysl slabších jihoevropských ekonomik a přispělo k jejich krizi, uvedl ve středu Pawel Szalamacha, kterého strana Právo a spravedlnost (PiS) nominovala ve své budoucí vládě na funkci ministra financí.
- Nízké úrokové sazby Evropské centrální banky vytvářejí značná rizika pro finanční stabilitu a mohly by ohrozit solventnost bank a pojišťoven. Uvedl to výbor ekonomických poradců německé vlády. ECB v rámci snahy o podporu ekonomiky a odvrácení deflace v eurozóně drží svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,05 %. Depozitní sazba se dokonce nachází v záporném pásmu, takže finanční ústavy musejí za své peníze uložené u ECB platit.
- Investec zvyšuje investiční doporučení na ČEZ na "držet" z "prodat".
Výsledková sezóna
- Tržby nizozemského maloobchodního řetězce Ahold v České republice ve třetím čtvrtletí stouply o 5,5 procenta na 10,71 miliardy Kč a jeho provozní zisk se vrátil do černých čísel. Oznámila to ve středu firma, která v tuzemsku provozuje obchody Albert. Vyšší tržby vysvětlila loňským převzetím 49 prodejen konkurenční společnosti Spar.
- Největší německá energetická společnost E.ON utrpěla za prvních devět měsíců roku nejhlubší ztrátu ve své historii. Firmu dál trápily rekordně nízké velkoobchodní ceny elektřiny a komodit. Hospodaření zasáhly odpisy hodnoty majetku v německých elektrárnách společnosti a v jejích ropných a plynárenských činnostech ve výši 8,3 miliardy eur.
- Dánský pivovar Carlsberg se kvůli špatným výsledkům na ruském a čínském trhu ve třetím čtvrtletí propadl do ztráty. Společnost ve středu také oznámila, že sníží počet pracovníků v administrativě o zhruba 15 %, což představuje asi 2 000 míst. Doufá, že jí to pomůže vrátit se k růstu.
- Přední italská bankovní skupina UniCredit sníží počet zaměstnanců o 18 200, což je asi 12 % její pracovní síly. Banka ve středu uvedla, že omezí aktivity na rakouském trhu služeb pro běžné klienty a zbytek podrobí restrukturalizaci. Rakouská dceřiná společnost Bank Austria seskupuje aktivity UniCredit ve střední a východní Evropě a spadá pod ní i česká UniCredit Bank. Skupina rovněž oznámila, že čistý zisk za třetí čtvrtletí jí meziročně klesl o 30 %.
- Obchodní řetězec Tesco v Česku ve finančním roce 2014/2015 vykázal ztrátu 3,9 miliardy korun. V předchozím účetním obdobím společnost prodělala také téměř čtyři miliardy korun. Tržby řetězce loni stouply o 1,1 % na 41,7 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Hospodářské výsledky za loňský rok zahrnují mimořádné odpisy majetku, řekl ČTK mluvčí řetězce Václav Koukolíček.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
