Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 1,43 % na 370,51 bodu a dostal se nejníže od 11. března. Britský FTSE 100 se snížil o 1,15 % na 7 185,3 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 1,71 % na 5 222,12 bodu a německý DAX spadl o 1,57 % na 11 837,81 bodu.
Ke znepokojení trhu přispěl i vývoj kolem čínské společnosti Huawei, která se ve sporu se Spojenými státy obrátila na americký soud. Požaduje, aby zákaz používání svých výrobků americkými federálními úřady označil za neústavní.
Averze investorů k rizikovějším aktivům zasáhla nejvíce těžební firmy, sektor základních materiálů odevzdal zhruba 2 %. Bankovnictví stáhl do minusu spor Itálie s Evropskou unií, sektorový index oslabil o více než procento.
Proti trendu šly akcie švédské radiochirurgické firmy Elekta, které vyletěly vzhůru o necelých 19 % poté, co společnost reportovala lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý kvartál.
Evropské akcie (29. května 2019), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
-
Energetická společnost ČEZ v úterý pořádala konferenční hovor ohledně aktualizace firemní strategie a dividendové politiky. Skupina ponechává cílový strop zadlužení na úrovni 3násobku čistého dluhu k zisku EBITDA a je spokojená se současnou úrovní svého ratingu. Investice do přípravy dostavby jaderných bloků v příštích pěti letech dosáhnou 100-200 milionů eur. Výnosy z prodeje zahraničních aktiv společnost použije na snížení svého zadlužení, investice do obnovitelných zdrojů a distribuční sítě v ČR a případně na výplatu dividendy. Management ČEZ nevyloučil ani vyplacení mimořádné dividendy.
-
Pokud chce britská vláda naplnit svou vizi ekonomiky, kde věda patří k hlavním hnacím silám růstu, měla by do této sféry v příštích pěti letech vložit přes 20 miliard liber. Uvádí to analýza organizace Kampaň pro vědu a techniku (CaSE), o které ve středu informoval server BBC. Organizace zároveň vyzývá k posílení financování vědy v Británii, aby se zabránilo riziku stagnace.
-
Největší světový producent oceli, společnost ArcelorMittal, ohlásil další snížení výroby ve svých závodech v Evropě, v tomto měsíci už podruhé. Důvodem je slabá poptávka a růst dovozu. Počátkem měsíce firma oznámila škrty v Polsku a ve Španělsku, ve středu přidala další, které se dotknou závodů ve Francii a Německu, ve čtvrtém čtvrtletí pak opět Španělska. ArcelorMittal vlastní také ocelárnu v Ostravě, už se ale dohodl na jejím prodeji.
-
Míra nezaměstnanosti v Německu v květnu vzrostla na 5 % ze 4,9 % v předchozím měsíci, což byla nejnižší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990. Počet nezaměstnaných stoupl o 60 000 po poklesu o 12 000 v předchozím měsíci. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které ve středu zveřejnil spolkový úřad práce.