Evropské akcie ve středu zamířily díky oživení cen ropy vzhůru

Evropské akcie ve středu uzavřely výrazně v plusu díky oživení cen ropy. Investoři vyčkávali před zveřejněním zápisu z minulého zasedání Fedu.

Britský FTSE 100 přidal 2,87 %, francouzský CAC 40 2,99 % a německý DAX 2,65 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 2,6 %.

Oživení cen ropy podpořilo především ropný sektor - Seadrill posílila o 6,3 % a Tullow Oil o 10,4 %. Akcie Totalu zvrátily předchozí ztrátu, přestože Groupe Bruxelles Lambert oznámila, že prodala 0,7% podíl ve firmě.

Ceny ropy pomohly také automobilkám - akcie Renaultu přidaly přes 7 % navzdory snížení cílové ceny ze strany Citigroup, zatímco akcie Daimleru posílily o více než 4 % poté, co je Citigroup přidala na seznam evropských titulů vhodných k nákupu.

Akcie Crédit Agricole vyskočily vzhůru o 14 % poté, co banka oznámila změnu vnitřní struktury.

Hlavní středeční události na evropských trzích

  • Rusko ve středu podalo u londýnského soudu žalobu na Ukrajinu za to, že mu neuhradila dluh ve výši tři miliard dolarů. Oznámil to ruský ministr financí Anton Siluanov. Splatnost ruských dluhopisů vypršela 20. prosince a doba možného odkladu splátek byla stanovena na deset dní.
  • Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců od října do prosince zůstala na 5,1 %, očekávalo se snížení na 5 %. Týdenní očištěná mzda ve stejném období meziročně zrychlila růst na 2 % z předchozích 1,9 %, čekalo se naopak zpomalení růstu na 1,8 %. Zaměstnanost za uvedené tři měsíce vzrostla o 205 tisíc (čekal se růst o 225 tisíc po předchozích 267 tisících). Zároveň byl zveřejněn údaj o počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti za leden - klesl o 14 800, čekal se pokles o 3 tisíce po předchozím revidovaném poklesu o 15 200.
  • BASF ve středu oznámila, že plánuje prodat společnosti Akzo Nobel divizi průmyslových barev a laků včetně technologií, patentů, ochranných známek a dvou továren. Dohodnutá cena za divizi činí 475 milionů EUR, detaily budou postupně zveřejňovány. Kontrakt ještě čeká na schválení regulátora a zaměstnaneckých odborů.
  • Telecom Italia provede miliardové investice, aby zvrátila nepříznivý vývoj zisku a tržeb.
  • Druhá největší francouzská banka podle aktiv oznámila ve středu plán na změny struktury. Tento krok má zklidnit obavy investorů ohledně kapitálové vybavenosti banky, může se ale podepsat na výhledu zisku. Regionální banky mají podle oficiálních informací zaplatit za vykoupení svých podílů kolem 18 miliard EUR. Čistý zisk banky ve 4Q2015 stoupl o 28 % na 882 milionů EUR a výnosy vzrostly o 11 % na 4,29 miliardy EUR, stál za tím zejména růst poptávky po úvěrech.
  • AstraZeneca ve středu oznámila, že americká FDA (Food and Drug Administration) udělila jejímu léku Durvalumab, určenému k léčbě rakoviny močového měchýře, speciální označení "průlomová terapie" (breakthrough therapy). Společnostem, které toto důležité označení pro lék získají, dává FDA možnost rychleji projít klinickými testy a závěrečným posuzováním účinnosti léku ze strany regulátora. Udílí ho zpravidla medikamentům, které slouží k léčbě závažných zdravotních stavů a vykazují slibné výsledky v prvotních klinických testech.
  • Podle šéfky bankovního dohledu Evropské centrální banky (ECB) Danièle Nouyové, která v úterý vystoupila před Evropským parlamentem, se výrazně zvýšila odolnost evropského bankovního sektoru. Kapitálový poměr CET1 se zvýšil z 9 % v roce 2012 na zhruba 13 % a podle hodnotícího procesu SREP se zlepšila i kvalita kapitálu.
  • Fitch snižuje rating Anglo American na "BB+" s negativním výhledem.
  • Španělská civilní garda ve středu provedla v centru Madridu razii v kancelářích předního čínského finančního ústavu Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Zásah souvisí s vyšetřováním podezření na praní špinavých peněz a daňový podvod, informují s odvoláním na policii tamní média.

Výsledková sezóna

Zdroj:
Bloomberg
Evropské akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v Evropě
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat