Evropské akcie zahájily týden v červených číslech, dolů je stahovali těžaři

Evropské akcie zahájily týden v červených číslech kvůli sektoru základních materiálů, kterému škodil silný dolar. Nedařilo se však například ani sektoru zdravotní péče.
Britský FTSE 100 ztratil 0,46 %, francouzský CAC 40 0,44 % a německý DAX 0,25 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,37 % - část ztrát umazal poté, co předběžná zpráva agentury Markit ukázala, že ekonomická aktivita v eurozóně se tento měsíc vyšplhala na 4,5leté maximum.
Akcie ArcelorMittalu ztratily přes 4 % a vedly dolů ostatní těžaře poté, co ceny kovů klesly kvůli silnému dolaru, který vyslaly nahoru poznámky guvernérů Fedu k možnému zvyšování sazeb na prosincovém zasedání.
Novartis stahovala dolů sektor zdravotní péče svým více než procentním poklesem poté, co Vontobel Holding snížila doporučení na její akcie na "držet". Playtech se propadla o 9 % v reakci na odvolání akvizice, čímž stahovala dolů všechny firmy v odvětví cestovního ruchu a volnočasových aktivit.
Největší ztráty v energetickém sektoru zaznamenala společnost Total, která odepsala procento a obnovila tak pokles poté, co i krátce posilovala v reakci na zprávu, že Saúdská Arábie je připravená pomoct udržet ceny ropy stabilní.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu podle předběžných dat agentury Markit vzrostl na 52,8 bodu z říjnových 52,3 bodu, čekala se stagnace na 52,3 bodu. V sektoru služeb index vyskočil na 54,6 bodu z říjnových 54,1 bodu, očekávala se rovněž stagnace na 54,1 bodu. Kompozitní index se zvýšil na 54,4 bodu z 53,9 bodu.
- Aktivita v německém zpracovatelském sektoru podle předběžných dat v listopadu mírně zrychlila. Index nákupních manažerů vzrostl na 52,6 bodu z říjnových 52,1 bodu, očekával se přitom pokles na 52 bodů. V sektoru služeb podle předběžných dat index nákupních manažerů vyskočil na 55,6 bodu z 54,5 bodu v říjnu, očekával se mírný pokles na 54,4 bodu. Kompozitní index se díky tmu zvýšil na 54,9 bodu z 54,2 bodu, čekal se pokles na 54 bodů.
- Francouzský zpracovatelský sektor si v listopadu podle předběžných dat vedl o něco lépe. Index nákupních manažerů vzrostl v souladu s odhady na 50,8 bodu z říjnových 50,6 bodu. Ve službách se podle předběžných dat index naopak snížil na 51,3 bodu z 52,7 bodu, očekával se mírnější pokles na 52,5 bodu. Kompozitní index klesl na 51,3 bodu z předchozích 52,6 bodu, čekal se pokles na 52,5 bodu.
- Evropský stabilizační mechanismus (ESM) v pondělí uvolnil další dvě miliardy eur (54 miliard Kč) ze záchranného programu pro Řecko. Atény splnily všechny požadované podmínky, sdělil záchranný fond pro eurozónu.
- Hospodářská recese v Rusku skončila. Prohlásil to v pondělí ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Ukazují to podle něj oficiální ukazatele. Za celý letošní rok ale podle něj hrubý domácí produkt Ruska klesne odhadem o 3,9 %, možná o 3,7 %, citovala jej agentura AFP.
- Slovensku se nezamlouvají plány na rozšíření přepravní kapacity plynovodu Nord Stream, který přivádí zemní plyn po dně Baltského moře do Německa a který by mohl snížit objem tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu a Slovensko dál do západní Evropy. Slovenský prezident Andrej Kiska v pondělí řekl, že projekt jde proti snahám o snížení závislosti EU na ruském plynu.
- Německý ekonomický institut IW snížil odhad růstu německé ekonomiky v příštím roce na 1,5 % z dosavadní předpovědi 1,75 %. Německý vývoz oslabí nejistota v globální ekonomice, uvedl v pondělí kolínský institut na základě pololetního průzkumu u německých firem.
- Společnost Pfizer, výrobce Viagry a Lipitoru, oficiálně oznámila uzavření dohody s Allerganem, výrobcem Botoxu. Pfizer nabídne za každou akcii Allerganu 11,3 vlastních akcií, a hodnota transakce se tak bude pohybovat kolem 160 miliard dolarů. Akcionáři Pfizeru dostanou za každou svou akcii jednu akcii nové sloučené společnosti, kterou Pfizer a Allergan vytvoří. Dohoda stanovuje hodnotu akcií Allerganu na 363,63 dolaru, v pátek akcie uzavřela na ceně 312,46 dolaru.
- Francie je podle prezidenta Françoise Hollanda ve válce s terorismem. Je to válka, v níž se bude bojovat na mnoha frontách. Hollande již zintenzivnil letecké údery proti Islámskému státu v Sýrii, vyhlásil ve Francii výjimečný stav a slíbil zvýšení výdajů na bezpečnost a obranu. Ačkoli tyto kroky mohou být zásadní pro řešení bezprostřední teroristické hrozby, k dosažení dlouhodobého úspěchu bude muset Hollande vést válku také na ekonomické frontě.
- Palubní personál největších německých aerolinek Lufthansa bude zřejmě znovu stávkovat. Odborový svaz Ufo v pondělí ohlásil stávky na čtvrtek 26. a pátek 27. listopadu. Pokud vedení Lufthansy na požadavky odborů nezareaguje, budou stevardi a letušky stávkovat také v pondělí 30. listopadu, uvedl podle agentury DPA předseda odborového svazu UFO Nicoley Baublies.
- Německo v pondělí kritizovalo chystané plány Bruselu na nový systém pojištění vkladů pro celou eurozónu. Návrh Evropské komise rozšíří rizika jednotlivých bank na celý bankovní sektor a vytvoří bankám pobídky k nežádoucímu jednání, řekli němečtí činitelé. Komise má v úterý předložit návrh na založení fondu, který bude garantovat vklady bank v zemích měnové unie.
- Teroristické útoky v Paříži by mohly mít negativní dopad na investice. Řekl to šéf německého strojírenského koncernu Siemens Joe Kaeser, který poskytl rozhovor listům Financial Times (FT) a Süddeutsche Zeitung. Zvýšená politická rizika v Evropě podle Kaesera také posilují obavy ze zpomalení růstu celé světové ekonomiky.
- Zaměstnanci distribučního centra amerického internetového prodejce Amazon v německém městě Koblenc vstoupili do stávky. Oznámil to v pondělí Marko Bärschneider z odborového svazu Verdi. Pracovníci střediska přerušili práci o půlnoci, protest má trvat až do čtvrtka, uvedla agentura DPA.
- Aktivisté organizace Blokáda Krymu dál znemožňují ukrajinským energetikům obnovit na anektovaný Krym dodávku proudu, která byla přerušena o víkendu. Podle ukrajinské agentury Unian žádají propuštění ukrajinských politických vězňů zadržovaných na Krymu a v Rusku. Elektřinu údajně nedostávají ani dvě ukrajinské jaderné elektrárny, jejichž provoz zastavil automatický havarijní systém.
Zdroj: Bloomberg