6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Podle Bena Bernankeho se bude FED snažit zamezil zvyšování objemu peněz v ekonomice, aby tím předešel nejistotě z potenciální vysoké inflace v období oživení ekonomiky.
Svůj komentář poskytl deníku The Wall Street Journal předtím, než dnes vystoupí před Kongresem USA. Přednese půlroční zprávu o stavu ekonomiky „z dílny“ FOMC (Federal Open Market Commitee). Svou řeč pak ve středu zopakuje před Senátním Bankovním Výborem.
FED snížil úrokovou sazbu téměř na nulu a poskytl bankovnímu sektoru téměř bilion USD finanční pomoci. Důvodem bylo rozhýbání ekonomiky a celého finančního sektoru. Mnoho z těchto peněz zůstalo na bankovních depozitech vedených u FED. Do ekonomiky se tak vůbec nedostaly.
FED má mnoho efektivních nástrojů jak zpřísnit měnovou politiku, jestliže to bude ekonomická situace vyžadovat. Nástroje měnové politiky bude FED používat opatrně, a bude je vhodně časovat. Příliš razantní kroky by mohly v budoucnu vrátit ekonomiku do recese. Připravit se na potenciální vysoký nárůst inflace je nejvyšší prioritou FED. V tuto dobu ale nejsou důvody měnovou politiku zpřísňovat.
1) Tím základním a jednoduchým je zvýšit úročení deposit, které FED platí bankám za jejích peníze uložené u FED. Zároveň zvýšit úročení prostředků, které naopak půjčuje FED. To je nástroj krátkodobý.
2) Dalšími kroky jsou různé metody stahování likvidity z trhu, např. větší objemy repo operací.
3) Emise pokladničních poukázek.
4) Změna podmínek bankovních deposit a „uzamknutí“ je na delší dobu.
5) Emitování dlouhodobých dluhopisů na finančních trzích.
Tak uvidíme, co jiného řekne pan Bernanke ve své „testimony“ dnes a zítra. Budeme doufat, že FED zvládne potenciální inflační tlaky s finančním citem.