Fed omezil bankám dividendy a odkupy akcií, finanční domy podle zátěžových testů čelí výrazným kapitálovým ztrátám

Americká centrální banka omezila největším komerčním bankám v zemi výplaty dividend a nejméně do konce září jim zakázala odkup jejich vlastních akcií. Fed je také požádal o revizi dlouhodobých kapitálových plánů. Centrální banka USA tím reaguje na nejnovější výsledky zátěžových testů komerčních bank, které ukázaly, že americké finanční domy čelí výrazným kapitálovým ztrátám. Centrální banka testovala, jak jsou komerční banky schopny odolat ekonomickému propadu způsobenému koronavirovou krizí.

Fed neupřesnil, jak jednotlivé banky v jeho pandemické analýze dopadly. Zjistil ale, že všech 34 testovaných bank by v případě nejhoršího scénáře, ve kterém by ekonomický vývoj měl tvar písmene W, vykázaly souhrnnou úvěrovou ztrátu 700 miliard dolarů. Tvar W znamená, že po recesi a krátkém odrazu by se ekonomika vrátila do recese.

Americké banky sice podle Fedu jsou schopné odolat vážnému, prudkému a dlouhodobému hospodářskému poklesu, několik by se jich však dostalo do blízkosti minima kapitálových požadavků. S ohledem na tuto skutečnost Fed stanovil limit týkající se toho, kolik kapitálu banky mohou použít na výplaty dividend investorům ve třetím čtvrtletí. Nesmějí vyplatit více než ve druhém čtvrtletí a výplaty nesmí překročit průměrný čistý zisk za poslední čtyři čtvrtletí.

Fed také zakázal odkup akcií po dobu nejméně třetího čtvrtletí. Banky již kvůli pandemii odkupy akcií dobrovolně pozastavily, zatím ovšem nebylo jasné, jak dlouho to bude trvat.

Zpráva ve čtvrtečním after-marketu smazala zisky akcií finančních domů, které předtím naopak podpořila informace, že Fed a čtyři bankovní agentury zmírní takzvané Volckerovo pravidlo, které dosud omezovalo banky v investování do spekulativních finančních aktiv.

Banky mohou bojovat s kapitálovými požadavky

Kroky Fedu z poslední doby jsou naprosto výjimečné. Je to poprvé od zavedení zátěžových testů z doby finanční krize z let 2007-2009, kdy Fed musel zásadně změnit každoroční test kvůli dramatickému výkyvu vývoje ekonomiky. Po zveřejnění některých detailů v únoru musela centrální banka USA na poslední chvíli přidat analýzu citlivosti, aby zohlednila aktuální ekonomický chaos, který překonal i její scénář pro nejhorší případ oficiálně představený v původním testu.

Analýza naznačuje, že některé americké banky jsou zranitelnější než jiné. V souhrnu by měla bankám v USA v případě nejhoršího scénáře klesnout úroveň kapitálu na 7,7 %, některé by se ovšem dostaly nebezpečně blízko minimální požadované hranici 4,5 %, kterou jsou povinny držet, aby byly považovány za dobře kapitalizované.

Bez jmenování jednotlivých bank Fed uvedl, že některé z nich spoléhají na mnohem optimističtější výhled, než by bylo vhodné, a jejich kapitálové plánování nebylo promyšlené. Každá z bank obdržela od Fedu podrobnou zprávu o svém stavu. Banky mohou upravit své původní plány, aby získaly lepší hodnocení, a zveřejnit tyto detaily v pondělí po skončení obchodování na burzách.

"Na stole byl i úplný zákaz (či doporučení) výplaty dividend, jako je tomu například v některých zemích v Evropě, k tomu se ale banka nepřiklonila. Fed teď bude podmínky vyhodnocovat na kvartální bázi," napsali analytici z České spořitelny.

Zdroj:
ČTK, Fed, Česká spořitelna
Americké banky
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Zpětné odkupy akcií
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Regulace
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…