FED PO DEVÍTI LETECH ZMĚNIL KURZ! Základní úroková sazba stoupne na 0,25-0,5 %

Americká centrální banka rozhodla, že se základní úroková sazba v USA po sedmi letech odlepí od technické nuly. Měnový výbor Fedu, který rozhoduje o nastavení měnové politiky v USA, oznámil, že se sazba zvýší o 25 bazických bodů na 0,25-0,5 %. Pro zvýšení úrokové sazby hlasovali všichni členové FOMC. Výhled sazby pro příští rok Fed ponechal na 1,375 %. Naposledy banka základní úrokovou sazbu zvýšila v roce 2006.

V tiskové zprávě, kterou FOMC vydal, stojí, že by se americká ekonomika měla vyvíjet způsobem, který bude vyžadovat "pozvolný" růst sazeb. Dále měnový výbor uvedl, že krátkodobě nyní sazby zůstanou pod hodnotami, které jsou očekávány v delším horizontu, a že další vývoj sazeb se bude odvíjet od ekonomických dat, která bude Fed pozorně sledovat a analyzovat.

Agentura Bloomberg uvedla, že tak Fed podle všeho naznačuje, že nyní nějakou dobu bude čekat, aby se přesvědčil, zda mírně vyšší sazba negativně nezasáhne ekonomickou expanzi, a další zvýšení sazby přijde až v okamžiku, kdy banka nabude dojmu, že vyšší sazby nejsou pro americkou ekonomiku hrozbou.

Efektivní úroková sazba Fedu by se podle analytiků z Deutsche Bank měla zřejmě pohybovat kolem 0,32 %, nikoli kolem 0,375 %, střední hodnoty uvedeného rozpětí.

Americká ekonomika se podle FOMC nadále vyvíjí příznivě, situace na trhu práce se stále zlepšuje, a lze proto očekávat, že se inflace bude ve střednědobém horizontu přibližovat k cílové úrovni 2 %. Fed uvedl, že ke zvýšení základní úrokové sazby došlo na základě výhledu vývoje ekonomiky a zvážení časového horizontu, v jakém měnová politika ovlivňuje reálné hospodářství.

Podle zaktualizované ekonomické projekce centrální banka čeká, že letos ekonomika USA za celý rok vzroste o 2-2,2 %, v roce 2016 o 2-2,7 %, v roce 2017 o 1,8-2,5 % a v roce 2018 o 1,7-2,4 %.

Jádrové výdaje na osobní spotřebu by letos podle FOMC měly za celý rok vzrůst o 1,2-1,4 %, v příštím roce o 1,4-2,1 %, v roce 2017 o 1,6-2 % a v roce 2018 o 1,7-2,1 %.

"Fed zahájil nejmírnější přitvrzování politiky ve své historii. Udělá všechno pro to, aby ujistil trhy, že najíždí na postupnou dráhu a že nepůjde o tradiční cyklus zvyšování úroků," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters hlavní ekonom Allianz Mohamed El-Erian.

Fed držel základní úrokovou sazbu od konce roku 2008 na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby podpořil ekonomiku a inflaci. Trhy původně čekaly, že Fed sazbu zvýší již v září, po sérii slabých dat z čínské ekonomiky a následném výprodeji na světových trzích ale víra v růst sazeb na podzim klesla. Centrální banka USA poté skutečně rozhodla, že se sazbou hýbat nebude.

Před prosincovým zasedáním měnového výboru Fedu přisuzovala data burzovní skupiny CME Group růstu základní úrokové sazby o 25 bazických bodů 81,4% pravděpodobnost.

Americké akcie bezprostředně po oznámení rozhodnutí FOMC zvýšit sazbu o 25 bazických bodů klesly, poté se ale odrazily a zamířily výše. Investoři tak podle všeho rozhodnutí Fedu hodnotí pozitivně a vnímají ho jako důkaz pokračujícího ožívání americké ekonomiky.

Dolar k euru nejdříve posílil, když kurz klesl z 1,0957 EUR/USD na 1,0891 EUR/USD, poté se ale odrazil a vrátil se na 1,0951 EUR/USD.

 

Tisková konference Janet Yellenové

20.32 Měnový výbor Fedu rozhodl o zvýšení úrokové sazby o 25 bazických bodů z úrovně 0-0,25 %.

20.33 Ekonomické ožívání za sebou má dlouhou cestu, stále ale není u konce. Inflace se zřejmě bude nadále pohybovat pod cílem, ve střednědobém horizontu by se k němu ale měla přibližovat.

20.34 Další kroky Fedu se budou odvíjet od toho, jak se bude dařit ekonomice. Lze očekávat, že růst sazeb bude velmi pozvolný. Situace na trhu práce se nadále zlepšuje a přibližuje se stavu, který bude možné označit za plnou zaměstnanost.

20.35 Zlepšení vidíme i z pohledu vývoje počtu lidí, kteří pracují jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat více. HDP by měl v nadcházejících třech čtvrtletích růst tempem kolem 2,25 %.

20.37 Inflace se sice nadále nachází pod dlouhodobým cílem Fedu na úrovni 2 %, to je ale z velké části způsobeno propadem cen ropy. Tento efekt by měl postupně odeznívat a FOMC očekává, že ve střednědobém horizontu se inflace bude přibližovat ke 2 %.

20.38 Budoucí rozhodnutí na poli měnové politiky se budou odvíjet od stavu ekonomiky a měnový výbor bude zvažovat všechna dostupná data, aby se přesvědčil, že ekonomika nadále poroste.

20.39 Míra nezaměstnanosti by měla ještě mírně klesnout. Vyhlídky na vývoj inflace v dlouhodobém horizontu zůstávají stabilní.

20.40 FOMC se ke zvýšení úrokové sazby rozhodl navzdory skutečnosti, že se inflace pohybuje pod cílem Fedu. Měnový výbor si uvědomuje, že inflace je zasažená poklesem cen ropy a že jistou dobu trvá, než se změny v měnové politice začnou projevovat v ekonomice.

20.42 Měnová politika bude muset být nadále akomodativní, protože ožívání americké ekonomiky ještě neskončilo.

20.45 Proces normalizace měnové politiky bude plynulý.

20.48 Rozhodli jsme se sazbu zvýšit nyní, protože podmínky jsou podle nás pro tento krok dostačující. Zejména kvůli přesvědčení, že inflace se bude přibližovat k cíli a situace na trhu práce se nadále zlepšuje. Jistá rizika sice nadále přetrvávají, celkově ale pokračuje zotavování americké ekonomiky.

20.51 Uvědomujeme si, že měnová politika působí se zpožděním, proto jsme se rozhodli, že sazbu zvýšíme, abychom se přesvědčili, jaký tento krok bude mít efekt. Měnová politika zůstane nadále akomodativní a my budeme sledovat, jak se ekonomika vyvíjí. Naše očekávání jsou taková, že normalizace měnové politiky bude velmi pozvolná a bude se odvíjet od ekonomických dat.

20.53 Na extrémně nízkých úrovních jsme sazby drželi velmi dlouhou dobu. Zvažovali jsme, jaká rizika to přináší. A došli jsme k závěru, že pokud nezačneme měnovou politiku pomalu normalizovat, dojde v budoucnu k přestřelení ekonomických cílů.

20.56 Pokud bychom měnovou politiku nezačali normalizovat nyní, hrozilo by, že ji budeme muset v budoucnu utahovat velmi rychle.

20.59 Nemůžu přesně říct, co od inflace aktuálně čekáme. Jsme ale přesvědčení, že se bude postupně přibližovat k cíli. Dosažení úrovně 2 % v krátkém horizontu nicméně nečekáme.

21.05 Zvýšení úrokové sazby nebylo nečekané. Dlouhodobě jsme vysvětlovali, jaký je náš postoj a čeho se snažíme dosáhnout.

21.12 Jak budeme nakládat s nakoupenými aktivy, se bude odvíjet od aktuální ekonomické situace. Máme několik možností, jak postupovat.

21.14 Zvyšování úrokových sazeb přispěje k tomu, že opět získáme jistý polštář.

21.16 Swapy high yield dluhopisů se zvyšují od minulého roku. Problémy fondu Third Avenue Management podle nás nereprezentují celkovou situaci na trzích. Finanční systém je nyní daleko silnější a odolnější než v předkrizovém období.

21.18 Je pravda, že některé centrální banky začaly úrokové sazby zvyšovat a poté musely kurz otočit. Ne vždy to byl ale problém špatného měnově-politického rozhodnutí.

21.20 První věc, kterou by si Američané měli uvědomit, je to, že zvýšení úrokové sazby reflektuje naši víru v sílu a stabilitu ekonomiky.

21.22 V delším horizontu lze očekávat růst krátkodobých úroků například u kreditních karet. Myslete ale na to, že se nacházíme v prostředí nízkých úrokových sazeb a oznámené zvýšení sazby je jen velmi mírné.

21.23 Řekli jsme, že budeme sledovat nejen aktuální, ale i očekávaný ekonomický vývoj. Pokud nyní analyzujeme inflační data a vyloučíme z nich efekty levných energií a importu, je jasné, že jsme museli začít jednat.

21.25 Pozitivními faktory jsou aktuálně spotřebitelé a jejich výdaje nebo další ožívání realitního trhu. O globální ekonomice obvykle hovoříme jako o riziku, zejména v souvislosti s poklesem cen komodit, v poslední době jsme ale svědky obnoveného růstu některých rozvíjejících se ekonomik, takže světovou ekonomiku lze vidět i v jiném světle.

21.29 To, že sazby porostou pozvolna, znamená, že se nebudeme řídit konkrétními termíny a nebudeme sazby zvyšovat podle jasně daného plánu, ale podle aktuálních dat a očekávání.

21.32 Můj názor je, že jádrová inflace postupně poroste. Máme ale spoustu lidí, kteří se inflací zabývají podrobně. Zvažujeme všechny aspekty různých modelů a předpovědí a neustále se snažíme používané modely zlepšovat.

21.36 Očekávám, že s tím, jak se bude situace na trhu práce nadále zlepšovat, uvidíme i rychlejší růst mezd. Růst mezd není jediným faktorem, který by určoval naše rozhodnutí. Je to ale nepochybně ukazatel spojený s inflací, který také sledujeme.

Pro a proti zvyšování sazeb v USA

Zveřejnil(a) investicniweb.cz dne 15. prosinec 2015

Americká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí expandovala tempem 2,1 % po růstu o 3,9 % ve druhém čtvrtletí. Jádrové výdaje na osobní spotřebu po 1,9% růstu ve druhém kvartálu snížily tempo růstu na 1,3 % a růst osobní spotřeby zpomalil na 3 % z 3,6 %. V celém letošním roce by největší ekonomika světa měla vzrůst o nejméně dvě procenta. Loni americká ekonomika vzrostla o 2,4 %.

Růst ekonomiky stále brzdí těžařské firmy, které výrazně omezují své náklady na těžbu v reakci na klesající ceny ropy. Investice do průzkumu nových vrtů klesly meziročně o 47,1 %.

Meziroční tempo inflace v USA se v listopadu zvýšilo na 0,5 % z předchozích 0,2 %. Meziměsíčně ceny stagnovaly po říjnovém růstu o 0,2 %. Inflace očištěná o ceny potravin a energií zrychlila na 2 % meziročně z 1,9 %. Meziměsíčně se jádrové ceny zvýšily o 0,2 %, stejně jako v říjnu. Růst mezd ale zpomalil na 1,6 % meziročně z říjnový 2,4 %.

Zdroj:
Bloomberg
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat