Fed v roce 2008 podcenil krizi. Netušil, jak zle může být

Centrální banka USA podcenila krizi v roce 2008. Příchod největší recese od Velké hospodářské krize z 30. letech minulého století zaznamenala až v době, kdy se země již plně ponořila do krize. Vyplývá to z přepisů zápisů jednání Fedu z roku 2008.

"Myslím si, že je tu několik náznaků, že brzy můžeme být v recesi," řekl bývalý šéf Fedu Ben Bernanke svým kolegům v lednu 2008. V té době již byla krize v plném proudu, upozornila na svých internetových stránkách CNNMoney.com. Později se ukázalo, že recese začala v prosinci 2007 a trvala do června 2009. Absolutní jistotu, že je země v recesi, získal Fed až v polovině září, kdy zkrachovala investiční banka Lehman Brothers.

Fed v pátek zveřejnil více než 1 500 stránek doslovných přepisů ze 14 zasedání měnového výboru v roce 2008, osmi plánovaných a šesti mimořádných. Fed zveřejňuje veškeré přepisy z jednání se zpožděním pět let. Přepisy z roku 2008 zahrnují většinu bouřlivého období krize, včetně kolapsu a záchrany investiční banky Bear Stearns, převzetí hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac vládou, osudového rozhodnutí o krachu investiční banky Lehman Brothers, největším v historii USA, a záchrany pojišťovny American International Group.

Sazby šly na nulu, aniž by Fed tušil, co se děje

Rok 2008 byl zásadním rokem, Fed se tehdy rozhodl snížit úrokové sazby téměř na nulu a spustil program nákupu dluhopisů, který předtím nikdy nikdo nevyzkoušel. Vše s jediným cílem - podpořit americkou ekonomiku. Přepisy však ukazují, že Fed před zavedením všech těchto opatření nechápal velikost katastrofy, kterou se zabýval. Bernanke a jeho spolupracovníci často vyjadřovali rozpaky nad tím, že se jim nedaří uklidnit paniku investorů. Obavy měli hlavně o inflaci a nestabilitu na finančních trzích, zmínek o vývoji nezaměstnanosti je jen několik, i když je pravdou, že čísla z té doby ještě neukazovala na hrozbu krize zaměstnanosti, která poté přišla.

Dokonce ani na zasedání doslova pár hodin po krachu Lehman Brothers v září 2008 se představitelé Fedu nebyli schopní shodnout na tom, zda jejich rozhodnutí nechat banku zkrachovat bylo správné. Akciový trh v USA po krachu banky zaznamenal nejhorší propad za sedm let a navzdory obavám o stabilitu trhu se Fed na zářijovém zasedání rozhodl, že nesníží základní úrokovou sazbu a Bernanke prohlásil, že nevidí důvod ke změně sazeb. O tři týdny později se situace tak zhoršila, že Fed svolal mimořádné zasedání, na kterém Bernanke oznámil, že situace je mimořádná s obrovským rizikem pro globální ekonomiku, a úrokové sazby snížil. Stejný krok učinilo pět dalších významných centrálních bank.

Centrální bankéři jako jeden muž (a jedna žena)? Iluze! Krize je za dveřmi
Grant Williams, editor a hlavní investiční stratég Mauldin Economics, ve svém čtyřicetistránkovém dokumentu z 10. února odhaluje pravdu o centrálních bankách. Yellenová podle něj v podobě prestižní funkce v čele Fedu dostala do ruky pořádně hořký kalich.
Zdroj:
ČTK
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Finanční krize
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…