Fortuně loni vzrostl upravený zisk EBITDA o 13,6 % na 27,8 milionu EUR. Firma ale reviduje dividendovou politiku a čeká pokles zisku o pětinu

Sázkové kanceláři Fortuna v loňském roce vzrostl zisk EBITDA očištěný o jednorázové výnosy ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci o 13,6 % na 27,8 milionu EUR. Celková výše přijatých sázek vzrostla o 18,5 % na 672,4 milionu EUR. Hodnota přijatých sázek v segmentu sportovního sázení dosáhla 655,7 milionu EUR, což je o 19 % více než v roce 2013. Dividendová politika v revizi a neveselý výhled na letošní rok ale poslaly akcie firmy v úvodu čtvrtečního obchodování zhruba o 10 % níže.

Fortuna podle svého vyjádření těžila zejména z růstu v segmentu internetového sázení a sázkových příležitostí během hlavních sportovních událostí v loňském roce, jako byly zimní olympijské hry a mistrovství světa ve fotbale v Brazílii.

Přijaté sázky z loterie dosáhly v roce 2014 16,7 milionu EUR, což značí meziroční nárůst o 4,1 %. Společnost výrazně překonala svůj prvotní odhad z března 2014, kdy očekávala celkovou výši přijatých sázek kolem 645 milionů EUR. Čistý zisk sázkové kanceláři meziročně stoupl o 2,3 % na 15,9 milionu EUR.

"Dosažené výsledky v roce 2014, zejména rychlý růst internetového sázení a tvorba zisku, potvrzují, že Fortuna má velmi dobré postavení na to stát se jednoznačným lídrem na regulovaném trhu kurzového sázení a her ve střední Evropě," sdělil k výsledkům Per Widerström, výkonný ředitel a předseda představenstva Fortuny.

Výše hrubých výher za období od ledna do prosince 2014 dosáhla 132,6 milionu EUR, což ve srovnání s rokem 2013 představuje nárůst o 13,9 %. Hrubé výhry z kurzového sázení dosáhly 125,1 milionu EUR, meziročně o 14,9 % více. Z toho hrubé výhry ze sázení po internetu se zvýšily meziročně o 31,2 % na 67 milionů EUR. Růst sázení po internetu podle firmy těžil z pokračujícího rozvoje "live sázení" a živých streamovaných přenosů.

Celkový konsolidovaný zisk EBITDA dosáhl 28,4 milionu EUR, což znamená meziroční zvýšení o 6,4 %. Po očištění výsledku o jednorázový výnos z DPH v Polsku, který měl vliv na hodnotu EBITDA jak v roce 2013, tak v roce 2014, zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace dosáhl 27,8 milionu EUR, o 13,6 % meziročně více. Zisk EBITDA z loterií dosáhl 0,4 milionu EUR, což bylo zlepšení oproti výsledku z předcházejícího roku o více než 155 %.

Celkové výnosy Fortuny se v loňském roce v meziročním srovnání navýšily o 12,9 % na 109,6 milionu EUR a provozní náklady se firmě zvýšily o 15,4 % na 81,2 milionu EUR. Daně a odvody státu dosáhly 12,7 milionu EUR (meziročně +16,9 %).

Analytici z Erste Group Bank čekali, že firma za celý rok vykáže zisk EBITDA 28,7 milionu EUR při celkovém objemu přijatých sázek ve výši 679,8 milionu EUR. Taktéž upravený zisk EBITDA analytici odhadovali na 28,7 milionu EUR. Zveřejněné výsledky Fortuny tak na úrovni zisku EBITDA i přijatých sázek mírně zaostaly.

V samotném 4. čtvrtletí 2014 dosáhla celková výše přijatých sázek 180,8 milionu EUR, meziročně téměř o 12 % více. Hrubé výhry se ve 4Q2014 meziročně zvýšily o 7,3 % na 35,4 milionu EUR. Analytici čekali, že celková výše přijatých sázek dosáhne v posledních třech měsících loňského roku 185,74 milionu EUR a výše hrubých výher bude činit 36,27 milionu EUR.

Kromě tržeb firmě loni výrazně vzrostly také provozní náklady (+15 %), především kvůli marketingovým nákladům (sponzorování týmu Legia Varšava), vyšším personálním nákladům, platbám za živé přenosy (streamování videa) a platbám v rámci spolupráce s Bwinem.

"Výsledky jsou pro nás zklamáním jak čísly za minulý rok, tak výhledem pro rok letošní, kde jsme počítali s mírným růstem EBITDA. Negativním překvapením je také revize dividendové politiky, kde jsme počítali s tím, že výplatní poměr okolo 85 % je dlouhodobě udržitelný," uvedl Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

"Výsledky za 4Q2014 byly jen velice mírně pod odhady trhu, zatímco výhled na letošní rok je výrazným zklamáním (20-25% pokles EBITDA, čekali jsme mírný růst). Změna dividendové politiky je taktéž negativní zprávou," souhlasí Václav Kmínek z České spořitelny. Data od Fortuny okomentoval exkluzivně pro Investiční web.

Výsledky podle regionů

Hlavním trhem společnosti loni byla stejně jako v předchozích letech Česká republika, která se postarala téměř o 60 % všech přijatých sázek ve výši 397,7 milionu EUR. Hrubé výhry ze sportovního sázení v České republice dosáhly v roce 2014 55,3 milionu EUR (meziročně +18,7 %).

Podíl slovenského trhu na celkové výši přijatých sázek Fortuny dosáhl zhruba jedné čtvrtiny (167,7 milionu EUR, meziročně +12,7 %). Výše hrubých výher se na Slovensku loni zvýšila o 9,2 % na 39,4 milionu EUR.

Polský trh k celkové částce přijatých sázek přispěl 87,6 milionu EUR, tedy zhruba 13 %. V meziročním srovnání se výše přijatých sázek v Polsku zvýšila o 18,1 %. Hrubé výhry ze sázek se pak v Polsku loni meziročně zvýšily o 16,6 % na 30,4 milionu EUR.

Dividendová politika

Společnost přehodnocuje svou dividendovou politiku a předpokládá, že dojde ke snížení výplatního poměru vzhledem k plánovaným investicím do dalšího rozvoje. V minulosti byl výplatní poměr 70 až 100 % konsolidovaného čistého zisku. Finální dividendová politika a návrh výplaty dividendy ale budou zveřejněny až spolu s pozvánkou na valnou hromadu, která se bude konat v květnu.

Za rok 2014 firma vykázala čistý zisk 15,9 milionu EUR, což znamená, že by při zachování výplatního poměru na úrovni 70 až 100 % čistého zisku letos investorům na jednu akcii vyplatila přibližně 0,214 až 0,306 EUR.

Výhled pro rok 2015

V letošním roce Fortuna očekává růst celkových přijatých sázek na 730 milionů EUR, avšak pokles zisku EBITDA o 20 až 25 %. Firma očekávaný pokles zisku vysvětluje zrušením manipulačního poplatku na Slovensku a investicemi do dalšího rozvoje. Pokračovat by měl zejména organický růst v oblasti kurzového sázení on-line.

"Zatímco hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí byly víceméně v souladu s odhady trhu, výhled pro letošní rok je zklamáním," napsali k výsledkům analytici z agentury Bloomberg. "Namísto poklesu zisku EBITDA o 20 až 25 % v roce 2015 jsme čekali nárůst tohoto ukazatele zhruba o 6 %. Revize dividendové politiky je taktéž negativní."

Z konferenčního hovoru

  • Zrušení manipulačního poplatku na on-line sázení na Slovensku bude mít negativní dopad asi 6 milionů EUR ročně.
  • Fortuna letos plánuje výrazně navýšit investice do své on-line platformy, aby byla připravena na plánované spuštění dalších on-line her, které by měly být legalizovány od roku 2016, a na implementaci případných akvizic.
  • Úroveň CAPEX Fortuna nechtěla detailněji komentovat, nicméně letos by mělx kapitálové výdaje oproti loňskému roku vzrůst na 2-3násobek, tedy na asi 8-12 milionů EUR. Analytici z ČS čekali 7,2 milionu EUR. Investice Fortuna nechce financovat navýšením svého dluhu.

"Celkově 85% propadu EBITDA je zapříčiněno zrušením manipulačního poplatku na Slovensku, zatímco zbývajících asi 15 % je z důvodu vyšších provozních nákladů. Fortuna chce letos více investovat do své on-line platformy, aby byla připravena na plánované spuštění dalších on-line her a na implementaci případných akvizic. Investice do on-line platformy bude financována z vlastního cash flow, takže Fortuna bude muset výrazně snížit dividendový výplatní poměr v letošním a částečně také v příštím roce. Podle našich propočtů by výplatní poměr z loňského zisku mohl dosáhnout jen 15-40 %, dividendový výnos by tak klesl na 1,2-3,2 % (v závislosti na velikosti investic)," uvedl Václav Kmínek z České spořitelny.

Zdroj: Fortuna, Bloomberg, Česká spořitelna

Akcie ČR
Přestat sledovat
Fortuna
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat