Fortuně v prvním čtvrtletí stouply přijaté sázky o 20,2 % na 199,3 milionu EUR, firma ale zhoršila celoroční výhled

Sázková kancelář Fortuna ve čtvrtek oznámila své předběžné neauditované konsolidované výsledky za první čtvrtletí 2015. Přijaté sázky skupině meziročně vyskočily zhruba o pětinu na necelých 200 milionů EUR. Firma však revidovala svůj výhled pro letošní rok mírně níže.

Přijaté sázky skupiny dosáhly v prvním čtvrtletí 199,3 milionu EUR, což znamená solidní meziroční nárůst o 20,2 %. Tento růst byl podpořen zejména dvouciferným růstem objemu sázek přes internet, a to ve všech zemích, kde Fortuna působí. Přijaté sázky v segmentu sportovního sázení činily v prvním čtvrtletí 194,6 milionu EUR, což je o 20,1 % více než v roce 2014. Přijaté sázky z loterie dosáhly v prvním čtvrtletí 4,7 milionu EUR a stouply meziročně o 23,7 %.

Hrubé výhry dosáhly v prvním čtvrtletí 35,4 milionu EUR, což je nárůst o 3,7 % ve srovnání s prvním čtvrtletím 2014. Výše hrubých výher byla ovlivněna zrušením manipulačního poplatku u internetového sázení na Slovensku, jež kromě samotného výpadku poplatku vedlo rovněž k akceleraci sázení LIVE a on-line a k migraci hráčů k on-line sázení, což vytvořilo další tlak na marže. Navíc byly hrubé výhry společnosti v prvním čtvrtletí zasaženy nepříznivými sportovními výsledky v březnu.

Provozní zisk EBITDA se propadl o 21 % na 7,4 milionu EUR, což svědčí o výrazném nárůstu nákladů. Z toho zisk EBITDA ze sportovního sázení dosáhl 7,1 milionu EUR, meziročně o 23,8 % méně, a zisk EBITDA z loterií dosáhl hodnoty 277 tisíc EUR. Nižší ukazatel EBITDA je nicméně stále v souladu s výhledem společnosti.

Management dále změnil výhled na rok 2015. Nově očekává přijaté sázky v objemu 790 milionů EUR (dosud 730 milionů) a propad EBITDA o 25–30 % za rok.

"Fortuna zveřejnila výsledky, které víceméně odpovídají našemu očekávání a tržnímu konsenzu. Vyšší než očekávaný růst přijatých sázek zcela vyvážil nižší než očekávané marže hrubých výher. Fortuna tak splnila náš odhad provozního zisku EBITDA za první kvartál. Ve zprávě o výsledcích společnost zároveň částečně upravila celoroční výhled zisku EBITDA (nyní čeká pokles o 25-30 %, původně predikovala pokles o 20-25 %), což není pozitivní zpráva. Na titul máme nadále negativní výhled," okomentoval výsledky Václav Kmínek, analytik z České spořitelny.

Hrubé výhry z kurzového sázení činily 33,3 milionu EUR, meziročně o 3 % více. Z toho hrubé výhry z kurzového sázení po internetu dosáhly v prvním čtvrtletí významného meziročního růstu o 22,9 % na 19,9 milionu EUR. Hrubé výhry z kurzového sázení na pobočkách v prvním čtvrtletí dosáhly 13,4 milionu EUR, meziročně tedy poklesly o 17,1 %.

Hrubé výhry z loterie v letošním prvním čtvrtletí dosáhly dvou milionů EUR, což je o 17,2 % více ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

"V prvním čtvrtletí 2015 společnost pokračovala v silném růstu přijatých sázek, kterých vybrala za 199,3 milionu EUR. Přijaté sázky rostly dvouciferným tempem na všech klíčových trzích, podpořeny zejména růstem on-line sázení. Na úrovni hrubých výher jsme dle očekávání pocítili dopad zrušení manipulačního poplatku na Slovensku a výsledků některých fotbalových zápasů," uvedl Per Widerström, generální ředitel Fortuny.

"Celkově jsou pro nás výsledky negativní vzhledem ke zhoršení výhledu zisku v letošním roce. Růst přijatých sázek i hrubých výher je sice rychlejší, než jsme očekávali, eskalace nákladů je ale ještě výraznější a sráží ziskovost společnosti," uvedl analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Zhoršení celoročního výhledu

Hlavními důvody zhoršení celorčního výhledu jsou zrušení manipulačního poplatku na Slovensku, které vede k rychlejšímu růstu on-line a live sázení a k migraci z pobočkového sázení na internet s nižšími maržemi, a rovněž vyšší srážková daň na Slovensku (6 % z přijatých sázek) a další investice do rozvoje společnosti.

Sportovní sázení v České republice

Sportovní sázení v České republice se na celkových přijatých sázkách Fortuny podílelo téměř 60 %. Celkové přijaté sázky zaznamenaly v porovnání s prvním čtvrtletím 2014 solidní dvouciferný růst.

Hrubé výhry z kurzového sázení v České republice za první čtvrtletí 2015 oproti stejnému období v roce 2014 mírně vzrostly. Růst hrubých výher byl tažen sázením po internetu, zatímco hrubé výhry z kurzového sázení na pobočkách v prvním čtvrtletí 2015 meziročně dvouciferně poklesly.

Zdroj:
Fortuna
Akcie ČR
Přestat sledovat
Fortuna
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat