25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Francouzská vláda ve čtvrtek v parlamentu podle očekávání přestála hlasování o vyslovení nedůvěry, které iniciovali opoziční republikáni a centristé. Podpořilo je pouze 198 poslanců, přičemž na vyslovení nedůvěry jich bylo třeba 289, informoval deník Le Parisien.
Stejně jako únorový pokus o vyslovení nedůvěry vládě socialisty Manuela Vallse souvisel i ten čtvrteční s vládou prosazovaným zákonem o ekonomických reformách. V únoru ale pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 234 poslanců Národního shromáždění.
Tentokrát bylo hlasů proti vládě méně i proto, že mnoho poslanců na hlasování chybělo, zejména kvůli ceremoniím spojeným s 200. výročím bitvy u Waterloo.
Kromě 161 poslanců za republikány a 24 z centristické Unie demokratů a nezávislých (UDI) ve čtvrtek návrh na vyslovení nedůvěry podpořilo devět zákonodárců Levicové fronty.
K hlasování o nedůvěře vedlo opět to, že vláda návrh hospodářských reforem prezidenta Françoise Hollanda schvaluje pomocí zvláštní ústavní procedury bez hlasování parlamentu.
Zákon předpokládá například pružnější pravidla pro práci o nedělích nebo liberalizaci dálkové autobusové dopravy.
Vláda věří, že reformní zákon nazvaný podle ministra hospodářství Emmanuela Macrona podpoří ekonomický růst, ozdraví státní finance a pomůže snížit nezaměstnanost.
Za 57 let trvání takzvané páté republiky ve Francii padla vláda při hlasování o nedůvěře v poslanecké sněmovně pouze jednou. V roce 1962 tak zákonodárci rozpustili kabinet gaullisty Georgese Pompidoua.