Francouzský parlament definitivně schválil reformu trhu práce

Horní komora francouzského parlamentu v úterý definitivně schválila reformu trhu práce. Nový zákon uvolní nepružná pravidla pro zaměstnávání a propouštění a je klíčovým prvkem snah francouzského prezidenta Françoise Hollandea o obnovení konkurenceschopnost druhé největší evropské ekonomiky. Zákon umožní firmám zavádět úsporné kroky, jako je snižování mezd a krácení pracovní doby. Usnadní jim i vyjednávání se zaměstnanci v dobách finančních potíží, kdy budou moci zaměstnavatelé dát pracovníkům na výběr, zda přejdou ve firmě na jiná místa, nebo budou propuštěni.
"Velký krok kupředu," komentoval podle agentury Reuters schválení zákona ministr práce Michel Sapin. Hollandova vláda se snaží splnit slib, že do konce roku zvrátí růst nezaměstnanosti. Její míra je nyní na 10,6 % a počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti dosáhl v březnu rekordních 3,225 milionu.
Své trhy práce uvolňuje v posledních letech kvůli krizi a tlaku evropských partnerů řada zemí jižní Evropy. Francouzská socialistická vláda se obává, že nepružná pravidla trhu práce poškozují globální konkurenceschopnost Francie. Doufá, že reforma povzbudí malé podnikatele k najímání lidí a nadnárodní společnosti k zachování výroby v zemi. Změny se ale nijak netýkají kontroverzního 35hodinového pracovního týdne, který socialisté zavedli v roce 2000.