Globální recese se blíží: MMF snížil odhad světového růstu, má být nejhorší od krize v roce 2009

Zpráva Mezinárodního měnového fondu konstatuje mimo jiné i to, že by úvěrový kolaps Spojených států mohl "vážně poškodit" globální ekonomiku.

Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,9 %, což bude nejméně od globální krize z roku 2009. Příští rok pak růstové tempo oživí jen mírně a dosáhne 3,6 %. Ve své podzimní prognóze to v úterý předpověděl Mezinárodní měnový fond, který tak zhoršil svou globální předpověď na letošní rok už pošesté za sebou. K novému zhoršení odhadu měnový fond donutil výrazný útlum zemí rozvíjejícího se světa v čele s Čínou, Indií a Ruskem.

Fond zhoršoval svůj výhled pro letošní rok každé čtvrtletí od loňského jara, kdy ještě předpovídal, že světová ekonomika vzroste o 4,1 %. Až do tohoto léta k tomu nejvíce přispívala dluhová krize a recese v eurozóně, ve druhém čtvrtletí se už ale země eura z propadu vymanily, naopak útlum se prohloubil v Asii a Rusku. Podle dřívější definice fondu, která platila do roku 2009, znamená pokles ročního tempa růstu pod 3 % globální recesi.

Pro vyspělý svět MMF letos očekává stejně jako v posledním odhadu růst o 1,2 % a v příštím roce zrychlení na 2 %. Výhled pro mladé tržní a rozvojové ekonomiky naproti tomu fond zhoršil na 4,5 % z dosavadního 5% odhadu. V roce 2014 měnový fond v této skupině zemí čeká oživení jen těsně nad 5 %.

Zvlášť výrazně snížil fond letošní výhled pro Indii (3,8 % v roce 2013 a 5,1 % v roce 2014, tedy o více než procentní bod méně, než MMF predikoval v červenci), Rusko a Mexiko. Čína, která je po USA druhou největší ekonomikou světa, podle fondu letos dále zpomalí na 7,6 % a příští rok až na 7,3 %.

Vyspělý svět mají zachránit USA

Dynamiku vyspělého světa potáhnou příští rok Spojené státy, jejichž ekonomika by měla z letošního útlumu zrychlit na 2,6 %. MMF ovšem předpokládá, že nynější období ochromení vládní činnosti kvůli rozpočtovým sporům bude velmi krátké a že se politici dohodnou i na zvýšení limitu pro zadlužení, k němuž se Washington dostane příští týden. Pokud se to nestane, podkope to podle fondu nejen americkou, ale světovou ekonomiku.

Zřetelně také oživí eurozóna, která po letošním poklesu o 0,4 % přejde příští rok k 1% růstu. Tlačit vpřed by ji mělo Německo, které už letos poroste o půl procenta a v roce 2014 zrychlí na 1,4 %. Překvapila Velká Británie, které MMF zlepšil odhad nejvíce ze všech velkých zemí (v roce 2014 by tempo růstu mělo podle MMF dosáhnout 1,9 %). Zpráva nicméně konstatuje, že eurozóna potřebuje více monetárního uvolňování, včetně dalšího snižování sazeb a zvýšení dostupnosti půjček pro malé a střední podniky. MMF se také domnívá, že eurozóna potřebuje silný rozhodovací mechanismus založený na jedné autoritě pro zajištění stability budoucí bankovní unie.

Pro českou ekonomiku měnový fond zhoršil výhled již v srpnu, kdy předpověděl, že ji letos čeká pokles o 0,4 %. Zotavení z recese lze očekávat až příští rok, kdy by ekonomika měla vykázat růst o 1,5 %, uvedl fond po srpnových oficiálních konzultacích v ČR.

Zpráva o výhledu světové ekonomiky World Economic Outlook (WEO) vychází pravidelně před pololetním zasedáním MMF a Světové banky, mezi nimi fond vydává její čtvrtletní aktualizaci. V následujících dnech se do Washingtonu sjedou na podzimní zasedání mezinárodních finančních institucí představitelé členských zemí.

Zdroj:
ČTK, Bloomberg
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Mezinárodní měnový fond
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat